Kategorie

Wady zgryzu u dzieci - jak im zapobiec?

Wady zgryzu u dzieci - jak im zapobiec?

Wady zgryzu u dzieci to problem, z którym boryka się ponad połowa uczniów w wieku szkolnym. Wady zgryzu dzielimy na wrodzone lub nabyte. Bardzo często to właśnie rodzice nieświadomie „pracują” na problemy ze zgryzem u swoich dzieci. Zaniedbania mogą prowadzić do leczenia ortodontycznego, które jest długotrwałym i bolesnym procesem. Jak powstają wady zgryzu u dzieci oraz jak im zapobiegać?

Profilaktyka ortodontyczna

Już od pierwszych dni życia dziecka możliwe jest wprowadzenie profilaktyki ortodontycznej, która zadba tym samym o właściwy rozwój narządu żucia naszej pociechy. Należy obserwować swoje dziecko i w przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości, które wpływają na funkcjonowanie zgryzu, nie zwlekać z wizytą u stomatologa lub ortodonty. Jest to niezwykle ważne, ponieważ aż 80% wad zgryzu to wady nabyte. Są one konsekwencją błędów popełnianych przez rodziców we wczesnym okresie życia dziecka. To właśnie dzieci we wczesnym dzieciństwie są najbardziej narażone na szkodliwe czynniki, które prowadzą do wad zgryzu. Niektórzy rodzice nie przywiązują zbyt dużej wagi do profilaktyki ortodontycznej oraz tolerują niewłaściwe nawyki dziecka, co w konsekwencji prowadzi do problemów zdrowotnych (wad zgryzu).

Profilaktyka w pierwszych miesiącach życia dziecka polega na właściwym karmieniu oraz prawidłowym układaniu malucha w czasie snu i jedzenia. Podczas snu główka dziecka powinna być nieznacznie uniesiona. Ważne, aby oddychało przez nos i nie spało w otwartą buzią, gdyż może to powodować tyłozgryz. Trzeba także pilnować, by dziecko nie spało za często na jednym boku. Ciągły, wielogodzinny ucisk jednej strony twarzy, może bowiem być przyczyną tzw. zgryzu krzyżowego.

Podczas karmienia dziecko powinno znajdować się w pozycji skośnej. Takie ułożenie pozwala na swobodne oddychanie przez nos oraz prawidłowy ruch żuchwą. Korzystne w kształtowaniu zgryzu jest karmienie piersią. Ruch podczas ssania piersi powoduje prawidłowe kształtowanie się mięśni w szczęce. Jeśli z jakichś powodów karmienie piersią nie jest możliwe, należy wybierać smoczki, które mają jak najbardziej anatomiczną budowę, przypominającej sutek. Dobry smoczek powinien być wykonany ze sprężystej gumy i mieć kilka otworów. Jak najbardziej anatomiczny kształt powinny mieć także smoczki dawane dzieciom dla uspokojenia. Ważne jest, aby nie używać ich zbyt długo. Kiedy dziecku pojawią się zęby mleczne należy je odstawić.

Utrwalanie dobrych nawyków dotyczących jamy ustnej

Mycie zębów można rozpocząć już w wieku niemowlęcym. Początkowo rodzice mogą używać wacika nasączonego rumiankiem do przemywania dziąseł. Z biegiem czasu można wprowadzić miękką, silikonową szczoteczkę dziecięcą np. podczas kąpieli. Dziecko powinno także widzieć, jak rodzice codziennie myją zęby. Kiedy pociecha jest już starsza wspólnie z rodzicami powinna wybrać sobie szczoteczkę, a także pastę do zębów (dobrym pomysłem będzie szczoteczka soniczna dla dzieci). Aby dziecko rozumiało, jak szkodliwy jest cukier poszukajmy bajki edukacyjnej, która wytłumaczy, że cukier oraz próchnica to wróg dla ząbków naszego malucha. Ważnym elementem dbania o zęby są także regularne wizyty u stomatologa. Należy pamiętać, aby podchodzić do nich z pozytywnym nastawieniem.

Eliminacja złych nawyków (ssanie kciuka, długie używanie smoczka)

Nawyki są to czynności, które trwają do drugiego, bądź trzeciego roku życia i są ciężkie do wyeliminowania. Najbardziej powszechnym jest ssanie kciuka lub też używanie smoczka poza karmieniem. Smoczek, który bardzo pomaga uspokajać dzieci jest używany i tolerowany przez rodziców niekiedy zbyt długo. Ssanie smoczka powoduje wytwarzanie nadmiernie dużej różnicy między ciśnieniem powietrza atmosferycznego, a znajdującym się w jamie ustnej. Różnica ta powoduje znaczny, stały i jednokierunkowy nacisk policzków na szczękę, co prowadzi do jej zwężenia i wydłużenia. Przyzwyczajenie do ssania smoczka lub palców, powoduje przesuwanie dolnego łuku zębowego do tyłu i wychylenie w stronę wargi zębów przednich górnych.

Istotne jest, aby smoczek został odstawiony możliwie jak najwcześniej. Pilnujmy także aby dziecko nie ssało kciuka. W aptekach dostępne są specjalne preparaty o gorzkim smaku, które pomagają w oduczeniu tego nawyku.

Ograniczenie cukru w diecie dziecka

Rodzaj i jakość spożywanego jedzenia są bardzo ważne w kształtowaniu się zgryzu.  Istotna jest także konsystencja podawanego pokarmu. Należy podawać dziecku delikatne sucharki czy biszkopty kiedy zaczną wyrzynać się pierwsze siekacze. Ma to na celu naukę odcinania oraz żucia pokarmów. W momencie, kiedy zaczną pojawiać się ząbki, można rezygnować z miksowania posiłków na gładką masę. Dziecko powinno już wtedy zaczynać uczyć się, jak radzić sobie z pokarmem, który jest średnio rozdrobniony.

Z czasem, gdy zębów mlecznych zacznie przybywać, do diety powinno się wprowadzić bardziej twarde pokarmy, jak surowe owoce, marchewkę czy pieczywo z pełnego ziarna. Mięśnie pracujące podczas jedzenia tego typu pokarmów kształtują stawy skroniowo- żuchwowe  oraz oczyszczają z zębów osad powodujący próchnicę.

Rodzice niestety bardzo często pozwalają swoim pociechom na spożywanie dużej ilości słodyczy. Słodkie przekąski są coraz częściej obecne w diecie dzieci. Cukier ma bardzo niekorzystny wpływ na zęby, jest wrogiem numer jeden dla zdrowego uśmiechu! Namnaża powstawanie niekorzystnych bakterii odpowiedzialnych za próchnicę. Kondycja zębów mlecznych ma bardzo duże znaczenie dla naszych zębów stałych, dlatego ważne jest, by dbać o mleczaki. Błędem jest ignorowanie problemów zębów mlecznych, ponieważ w niedługim czasie wypadną. To oczywiście stereotyp, który należy obalać podczas każdej wizyty w gabinecie. Przedwczesna utrata zębów mlecznych może bowiem prowadzić do poważnych zaburzeń zgryzu.

Zdrowa dieta, ograniczanie słodkich przekąsek oraz słodzonych napojów wpłynie bardzo korzystnie na stan uzębienia dziecka w przyszłości.

Używanie dobrej jakości szczoteczki elektrycznej

Mycie zębów jest podstawową czynnością w prawidłowym dbaniu o higienę jamy ustnej. Rodzice powinni dawać dzieciom w tym aspekcie prawidłowe wzorce. Początkowo mycie zębów można zamienić w zabawę, a im dziecko starsze powinniśmy wytłumaczyć, że mycie zębów jest bardzo ważne nie tylko dla ładnego wyglądu zębów, ale także dla naszego zdrowia. Starsze maluchy należy np. uczyć nitkowania oraz płukania jamy ustnej specjalnym płynem. Producenci szczoteczek dla dzieci mają w swoim asortymencie modele, które z powodzeniem mogą być stosowane już przez roczne maluchy. Dla dzieci w wieku 3 lat dostępne są zarówno szczoteczki elektryczne jak i szczoteczki soniczne. Używając ich rodzice mogą mieć pewność, że ząbki pociech zostaną bezpiecznie oraz dokładnie wyczyszczone. Taka szczoteczka może być dla dziecka udanym i pożytecznym prezentem pod choinkę czy na urodziny.

Jak widać na prawidłowe kształtowanie się twarzy oraz zgryzu w dużym stopniu wpływa troska rodziców. Nieocenione są także rady stomatologów oraz ortodontów, a także korzystanie z profesjonalnych akcesoriów do dbania o higienę jamy ustnej. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, gdzie dostępne są szczoteczki elektryczne dla dzieci renomowanych marek.

Wszystkie komentarze

Zostaw komentarz