Blog chmura tagów
Ząb zatrzymany — przyczyny, objawy, leczenie 0
Ząb zatrzymany — przyczyny, objawy, leczenie

Co to jest ząb zatrzymany? 

Zatrzymany ząb to taki, który utknął w kości szczęki dolnej lub górnej. Z anatomicznego punktu widzenia jest wykształcony prawidłowo, jednak nie wyrżnął się ponad powierzchnię dziąsła. Najczęściej problem dotyka zębów trzonowych, które potocznie nazywamy zębami mądrości, ale nie tylko ósemki mogą być zatrzymane. Czasami trafia się, że zatrzymane są zęby przedtrzonowe oraz kły. Najrzadziej do zatrzymania zęba dochodzi w przypadku jedynek oraz dwójek. Kiedy ząb jest całkowicie otoczony przez kość, mówimy wtedy o zębie całkowicie zatrzymanym, natomiast kiedy tylko mała część korony wystaje poza dziąsło, mówimy o zębie zatrzymanym częściowo.

Ząb zatrzymany — przyczyny

Główną przyczyną zatrzymanego zęba jest najczęściej ograniczenie miejsca w łuku zębowym, przez co ząb nie może się prawidłowo wyrżnąć. Bardzo często powodem takiej sytuacji jest późne wypadnięcie zęba mlecznego. Pozostałe zęby są bardzo ciasno ze sobą połączone, przez to ząb nie ma miejsca na to, żeby się wyróżniać. Ząb może zatrzymać się całkowicie lub częściowo. Niestety za taki stan rzeczy bardzo często odpowiedzialność ponoszą rodzice, którzy nie przykładają dużej wagi do leczenia zębów mlecznych. W naszym społeczeństwie wciąż krąży opinia, że o zęby mleczne nie należy dbać i nie trzeba z nimi chodzić do dentysty, ponieważ i tak wypadną. Kondycja naszych zębów mlecznych stanowi o późniejszej kondycji naszych zębów stałych. Bardzo ważne jest regularne chodzenie do stomatologa już w młodym wieku. Tylko lekarz potrafi prawidłowo ocenić czy ząb mleczny wypadnie w odpowiednim momencie i ząb stały będzie miał miejsce na wyrżnięcie się. Jeśli ząb mleczny długo będzie utrzymywać się na swoim miejscu, dentysta go usunie, robiąc tym samym miejsce na nowy ząb. Tym samym unikniemy w przyszłości bólu związanego z zatrzymaniem zęba.

Niestety nawet wypadnięcie mleczaków we właściwym momencie nie gwarantuje nam tego, że w przyszłości nie będziemy borykać się z problemem zatrzymanego zęba. Często ząb zatrzymane ma podłoże genetyczne, a także może być spowodowane niedoborami witamin, głównie z grupy A oraz D. Wśród przyczyn zatrzymania zęba można wymienić także zmiany hormonalne, urazy szczęki oraz niewłaściwe metody leczenia stomatologicznego, które odbyliśmy w przeszłości.

Ząb zatrzymany — objawy

Bardzo łatwo dostrzec brak jednego z przednich zębów takich, jak jedynka dwójka czy trójka. Kiedy przedni ząb długo nam się nie pojawia, sami zaczynamy drążyć, gdzie tkwi istota problemu. Gorzej sytuacja wygląda, jeżeli mówimy o zębach tylnych. Nie każdy musi mieć ósemki. Miejsce, w którym rośnie ósemka, jest trudno dostępne dla naszego wzroku i brak zęba łatwo jest przeoczyć. Istnieją także inne objawy, które świadczą o tym, że borykamy się właśnie z problemem zatrzymanego zęba. Najczęściej należą do tych objawów:

  • przewlekły ból;
  • nieprawidłowy zgryz;
  • paradontoza zęba sąsiadującego z zębem zatrzymanym;
  • stan zapalny dziąsła nad zatrzymanym zębem;
  • szczękościsk i trudności z otwieraniem ust;
  • próchnicę korony zęba częściowo zatrzymanego.

Na czym polega leczenie zębów zatrzymanych?

Samodzielnie nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z problemem zatrzymanego zęba. Kiedy tylko zauważymy jakieś niepokojące objawy, należy niezwłocznie udać się do stomatologa. Dentysta zleci nam zdjęcie RTG zęba lub zdjęcie pantomograficzne i zdiagnozuje problem na tej podstawie. Zatrzymany ząb najczęściej usuwany jest chirurgicznie. Bywa, że jest do tego używane znieczulenie całkowite, czyli narkoza. Najczęściej jednak stosuje się znieczulenie miejscowe. Po wykonaniu zabiegu będziemy odczuwać dyskomfort jeszcze przez kilka najbliższych dni. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, najczęściej dochodzi zatrzymania zębów mądrości. Zdecydowanie łatwiej usunąć jest zęby górne niż dolne, ponieważ chirurg ma do nich łatwiejszy dostęp i w ich przypadku częściej dochodzi tylko do częściowego zatrzymania. Dolne zęby trzonowe najczęściej niestety zatrzymują się całkowicie, co ma wpływ na utrudnioną procedurę ekstrakcji. Nie wszystkie zęby zatrzymane należy usuwać. W stomatologii dostępna jest opcja ściągnięcia takiego zęba podczas leczenia ortodontycznego. Takie wyjście stosowane jest,  gdy w kości utknął któryś z zębów przednich. Należy mieć jednak na uwadze, że jest to bardzo długotrwały proces, który może potrwać nawet kilka lat. Ściągnięcie takiego zęba polega na jego chirurgicznym odsłonięciu oraz zastosowaniu stałego aparatu ortodontycznego, w efekcie czego ząb zostaje prawidłowo ułożony w zgryzie. Aparat jest najczęściej zakładany na zatrzymane jedynki, dwójki kły oraz na piątki. 

Mamy nadzieję, że nasz artykuł na temat zęba zatrzymanego będzie dla Was przydatny. Jeśli chcecie zadbać o higienę jamy ustnej, zapraszamy do zapoznania z ofertą naszego sklepu, gdzie kupicie szczoteczki elektryczne do zębów dla dzieci i dorosłych.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium