Blog chmura tagów
Jak dbać o zdrowe zęby? 11 zasad prawidłowej higieny jamy ustnej 0
Jak dbać o zdrowe zęby? 11 zasad prawidłowej higieny jamy ustnej

 

Jak dbać o zdrowe zęby? 11 zasad prawidłowej higieny jamy ustnej

 

Utrzymanie zdrowych zębów wymaga troski przez całe życie. Odpowiednia higiena jamy ustnej jest kluczowa dla zachowania pięknego uśmiechu i uniknięcia wielu chorób zębów oraz dziąseł. Niemniej jednak wiele osób zapomina, że niewłaściwe nawyki higieniczne mogą prowadzić do poważnych problemów. W tym artykule przedstawimy 11 zasad prawidłowej higieny jamy ustnej, które pomogą Ci utrzymać zdrowe zęby i uśmiech na długo.

 

1. Nie chodź spać bez umycia zębów

Wszyscy wiemy, że zęby powinno się szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie. Mimo wszystko, wiele ludzi pomija wieczorne szczotkowanie. Dlaczego umycie zębów bezpośrednio przed spaniem jest aż tak ważne?

W ciągu dnia w jamie ustnej gromadzą się bakterie, które przyczyniają się do powstawania płytki nazębnej, kamienia nazębnego, a także do rozwoju chorób dziąseł i zębów. Gdy śpimy, nasze ślinianki stają się mniej aktywne, co prowadzi do zwiększenia się aktywności bakterii w jamie ustnej. Jeśli więc nie umyjemy zębów przed snem, bakterie będą miały całą noc na namnażanie się, przyczyniając się do powstawania kamienia nazębnego oraz innych problemów zdrowotnych.

Ponadto, umycie zębów przed snem pozwala na usunięcie pozostałości pokarmowych z zębów, co zapobiega powstawaniu próchnicy i nieświeżemu oddechowi.

 

2. Stosuj prawidłową technikę szczotkowania

Technika szczotkowania zębów jest niesamowicie istotna. Prawidłowa pozwoli Ci na skuteczne oczyszczenie jamy ustnej z resztek jedzenia oraz płytki nazębnej, a w konsekwencji uniknięcia problemów zdrowotnych. Nieprawidłowe szczotkowanie może natomiast prowadzić do uszkodzenia szkliwa, powstawania kamienia nazębnego, próchnicy, a nawet paradontozy.

Technika mycia zębów zależy od rodzaju szczoteczki, jakiej używasz. Będzie ona różna dla szczoteczki tradycyjnej, sonicznej czy obrotowej. Oto kilka uniwersalnych porad:

  • Szczotkuj przynajmniej przez 2 minuty.
  • Mocniej nie znaczy lepiej. Unikaj silnego przyciskania szczoteczki do powierzchni zębów.
  • Wymieniaj szczoteczkę lub końcówkę szczoteczki elektrycznej przynajmniej raz na 3 miesiące.
  • Nie pomijaj oczyszczenia przestrzeni wzdłuż linii dziąseł.

 

3. Nie zapominaj o czyszczeniu języka

Czyszczenie języka jest równie ważne co szczotkowanie zębów. Na jego powierzchni gromadzi się wiele bakterii, które mogą prowadzić do nieświeżego oddechu, chorób dziąseł, a także rozwoju próchnicy.

Czyszczenie języka pomaga usunąć bakterie, resztki pokarmowe i martwe komórki skóry, które gromadzą się na jego powierzchni. To właśnie te substancje są często przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust.

Warto wiedzieć, że bakterie na powierzchni języka nie tylko powodują nieświeży oddech, ale także przyczyniają się do powstawania kamienia nazębnego i chorób dziąseł. Dlatego regularne czyszczenie języka pomaga w zapobieganiu tym problemom.

Skrobaczka do Języka Szczoteczka Czyścik GUM HaliControl

 

4. Używaj pasty z fluorem

Fluor jest jednym z najważniejszych składników pasty do zębów. To naturalny pierwiastek, który pomaga w zapobieganiu próchnicy i wzmacnianiu szkliwa.

Regularne stosowanie pasty do zębów z fluorem może zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy, zwłaszcza przy stosowaniu dwa razy dziennie. Fluor jest szczególnie ważny dla dzieci, których zęby są bardziej podatne na próchnicę.

Pasta do Zębów GUM ActiVital Żel z Fluorem – 75 ml

 

5. Nitkowanie zębów jest równie istotne co szczotkowanie

Nić dociera do trudno dostępnych miejsc, tam, gdzie klasyczna szczoteczka nie ma dostępu. Usuwa płytkę nazębną oraz resztki pokarmu z przestrzeni międzyzębowych, zapobiegając wystąpieniu próchnicy, stanów zapalnych czy nieświeżemu oddechowi.

Nić dentystyczna Sunstar GUM Original White – 30M

 

6. Nie pozwól zniechęcić się do nitkowania

Nitkowanie zębów może być trudne, zwłaszcza dla małych dzieci i osób starszych. Zamiast się poddawać, poszukaj narzędzi, które ułatwią Ci nitkowanie zębów. Nitko-wykałaczki, tzw. flossery mogą okazać się niezwykle pomocne.

Flossery Ręczne Biorepair z Nicią Dentystyczną (36 szt.)7. Używaj płynu do płukania ust

Płyn do płukania jamy ustnej zawiera składniki pomagające w usuwaniu bakterii, pozostałych po szczotkowaniu. Pozwala na utrzymanie świeżego oddechu, przeciwdziała chorobom dziąseł oraz rozwojowi próchnicy. Płyn do płukania ust remineralizuje szkliwo zębów, wzmacniając i uodporniając je. Zapobiega również tworzeniu się kamienia nazębnego.8. Pij dużo wody

Odpowiednie nawodnienie aktywuje wydzielanie śliny. Odpowiednia jej ilość w jamie ustnej korzystnie wpływa na nasze zęby. Ślina neutralizuje kwasy, usuwa płytkę nazębną, zapobiega wystąpieniu nieprzyjemnego oddech, chroni szkliwo oraz pomaga zapobiegać próchnicy.9. Jedz chrupkie warzywa i owoce

Jedzenie chrupiących warzyw, takich jak marchew, seler, ogórek czy papryka, jest korzystne dla zdrowia zębów z kilku powodów:

  • Naturalne czyszczenie: Chrupiące warzywa wymagają intensywnego gryzienia i żucia, co może pomóc w naturalnym oczyszczaniu zębów z pozostałości pokarmowych, bakterii i płytki nazębnej.
  • Zawartość wody: Chrupiące warzywa mają wysoką zawartość wody, co pomaga w neutralizowaniu kwasów, które mogą powodować uszkodzenia szkliwa i próchnicę.
  • Zawartość błonnika: Warzywa bogate w błonnik, takie jak marchew czy seler, stymulują wydzielanie śliny, która pomaga w neutralizowaniu kwasów i ochronie zębów przed próchnicą.
  • Wysoka zawartość składników odżywczych: Chrupiące warzywa są bogate w składniki odżywcze, takie jak witaminy A i C, które są niezbędne dla zdrowych zębów i dziąseł.10. Ogranicz cukier oraz kwaśne posiłki

Ostatecznie cukier przekształca się w jamie ustnej w kwas, który może następnie zniszczyć szkliwo zębów. Kwasy te prowadzą do powstawania ubytków. Kwaśne owoce, herbaty i kawa również mogą zniszczyć szkliwo zębów. Chociaż nie musisz koniecznie całkowicie unikać tych produktów, ostrożność jest wskazana.11. Odwiedzaj dentystę przynajmniej raz w roku

Twoje codzienne nawyki mają kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej. Mimo to nawet wzorowo dbając o higienę, badania kontrolne są konieczne. Odwiedzaj dentystę co najmniej raz w roku. Stomatolog nie tylko może usunąć kamień nazębny i poszukać ubytków, ale będzie również w stanie wcześnie wykryć problemy zdrowotne i jak najszybciej je naprawić.

 

Zdrowe zęby to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia ogólnego organizmu. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie codziennej higieny jamy ustnej, która obejmuje regularne szczotkowanie zębów, nitkowanie, czyszczenie języka oraz stosowanie płynu do płukania ust. Dbanie o zdrowie jamy ustnej jest proste i nie wymaga dużego nakładu pracy, a może przynieść ogromne korzyści dla zdrowia ogólnego organizmu i samopoczucia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium