
Wypełnienia zębów są stosowane w sytuacjach, kiedy musimy wyleczyć próchnicę. Dentysta usuwa zepsutą część zęba, a następnie wypełnia obszar na zębie, w którym toczył się proces chorobowy. Wypełnienia są również używane do naprawy pękniętych lub złamanych zębów oraz takich, które zostały starte w wyniku np. obgryzania paznokci. Jakie są rodzaje wypełnień zębowych?
Kiedy stosuje się wypełnienia zębowe?
Wypełnienie dentystyczne to zabieg stosowany do wypełnienia dziury lub ubytku w zębie. Możesz potrzebować wypełnienia, jeśli masz próchnicę lub jeśli struktura zęba została utracona w wyniku urazu.
Jakie rodzaje materiałów wypełniających są dostępne?
Obecnie dostępnych jest kilka materiałów do wypełnień stomatologicznych. Zęby można wypełnić złotem, porcelaną, amalgamatem srebra (który składa się z rtęci zmieszanej ze srebrem, cyną, cynkiem i miedzią); lub materiałem z tworzyw sztucznych i szkła w kolorze zębów, który nazywany jest żywicą kompozytową. Lokalizacja ubytku, zakres próchnicy, koszt materiału wypełniającego oraz zalecenia dentysty pomagają określić rodzaj wypełnienia, który najlepiej będzie odpowiadać twoim potrzebom.
- Złoto
Zalety:
- Trwałość – żywotność tego materiału wynosi co najmniej 10 do 15 lat, zwykle dłużej; złoto nie koroduje.
- Siła – jest trwałym materiałem, możemy być pewni, że takie wypełnienie nie ukruszy się przy gryzieniu twardej skórki chleba czy orzechów.
- Estetyka – niektórzy pacjenci uważają złoto za bardziej przyjemne dla oka, niż wypełnienia ze srebra i amalgamatu.
Wady:
- Koszt – złote wypełnienie jest droższe niż inne materiały; zapłacimy za nie nawet do 10 razy więcej, niż wynosi koszt amalgamatu.
- Dodatkowe wizyty w gabinecie – sam proces wypełnienia wymaga co najmniej dwóch wizyt w gabinecie dentysty.
- Szok galwaniczny – złote wypełnienie umieszczone bezpośrednio obok srebrnego wypełnienia amalgamatowego może spowodować ostry ból (wstrząs galwaniczny). Interakcja między metalami i śliną powoduje pojawienie się prądu elektrycznego, należy jednak podkreślić, że jest to rzadkie zjawisko
- Estetyka – większość pacjentów nie uważa żadnych „kolorowych” wypełnień za przyjemną dla oka.
- Amalgamat
Zalety:
- Trwałość – ten rodzaj wypełnienia podobnie jak złote może pozostać na swoim miejscu co najmniej 10 do 15 lat i zwykle przewyższa trwałość wypełnienia kompozytowego.
- Siła – jest odporne na twarde materiały.
- Koszt – jest tańszy niż wypełnienia kompozytowe i złote.
Wady:
- Są nieestetyczne – wypełnienia z amalgmatu nie pasują do koloru naturalnych zębów, są bardzo ciemne. Decydując się na wypełnienia tym materiałem, ząb może wyglądać, jakby był czarny od próchnicy.
- Zniszczenie większej struktury zęba – zdrowe części zęba często muszą być usuwane, aby uzyskać wystarczająco dużą przestrzeń, żeby pomieścić wypełnienie amalgamatowe.
- Przebarwienia – wypełnienia amalgamatowe mogą nadać otaczającej strukturze zęba szarawy odcień.
- Pęknięcia i złamania – chociaż wszystkie zęby rozszerzają się i kurczą na skutek spożywania gorących i zimnych cieczy, materiał amalgamatowy – w porównaniu z innymi materiałami wypełniającymi – jest na to bardziej podatny, przez co może prowadzić do większej częstości pęknięć i złamań zdrowej tkanki.
- Reakcje alergiczne – niewielki procent ludzi, około 1%, ma alergię na rtęć obecną w uzupełnieniach amalgamatowych.
- Wypełnienia kompozytowe w kolorze zęba
Zalety:
- Estetyka – odcień/kolor kompozytów może być ściśle dopasowany do koloru istniejących zębów; szczególnie dobrze nadaje się do stosowania w przednich zębach lub widocznych częściach zębów.
- Wiązanie ze strukturą zęba – wypełnienia kompozytowe faktycznie wiążą się chemicznie ze strukturą zęba, zapewniając wsparcie zęba.
- Uniwersalność w zastosowaniach – oprócz zastosowania jako materiał wypełniający próchnicę, wypełnienia kompozytowe mogą być również używane do naprawy wyszczerbionych, złamanych lub zużytych zębów.
- Preparacja oszczędzająca ząb – czasami trzeba usunąć mniej struktury zęba w porównaniu z wypełnieniem amalgamatami podczas usuwania próchnicy i przygotowania do wypełnienia.
Wady:
- Brak trwałości – wypełnienia kompozytowe zużywają się szybciej niż amalgamaty (wytrzymują około 5-7 lat, ponadto mogą nie wytrzymać tak długo jak amalgamaty pod naciskiem żucia, a zwłaszcza jeśli są stosowane jako materiał wypełniający do dużych ubytków.
- Wydłużony czas wykonywania uzupełnienia – ze względu na proces nakładania materiału kompozytowego, wypełnienie może trwać do 20 minut dłużej niż wypełnienie amalgamatem.
- Odpryskiwanie – w zależności od lokalizacji materiały kompozytowe mogą odpryskiwać.
- Koszt – wypełnienia kompozytowe mogą kosztować nawet dwa razy więcej niż amalgamaty.
Oprócz wypełnień z żywicy kompozytowej istnieją dwa inne wypełnienia w kolorze zęba – ceramika i włókno szklane. Ceramika, którą wykonuje się najczęściej z porcelany, jest bardziej odporna na odbarwienia, niż materiał kompozytowy z żywicy. Ten materiał zwykle może wytrzymać nawet 15 lat. Niestety minusem jest cena. Wypełnienie ceramiczne potrafi być droższe niż wypełnienia ze złota.
Włókno szklane jest wykonany z akrylu i określonego rodzaju materiału szklanego. Materiał ten jest najczęściej używany do wypełnień poniżej linii dziąseł oraz do wypełnień u małych dzieci. Włókno szklane uwalnia fluor, który może pomóc chronić ząb przed dalszą próchnicą. Materiał ten jednak jest słabszy niż żywica kompozytowa i jest bardziej podatny na pękanie i szybsze zużycie. Włókno szklane utrzymuje się około 5 lat. Jego koszt jest porównywalny z żywicą kompozytową.
Zapraszamy do zapoznania z ofertą naszego sklepu internetowego, gdzie dostępne są szczoteczki elektryczne renomowanych marek.