Jak zachęcić dziecko do mycia zębów? 30 sposobów
Niektórzy uważają, że dbanie o zęby mleczne nie jest ważne– przecież i tak wypadną. Nie zgadzamy się z tym podejściem, zdrowie mleczaków jest niesamowicie istotne! Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że choroby mleczaków wpływają na zęby stałe. Niestety, z pewnością większość rodziców wie, jak trudne może być szczotkowanie zębów dziecku. Na wszystko jest jednak sposób! W tym artykule przedstawiamy Wam aż 30 pomysłów, jak zachęcić dziecko do mycia zębów. Dzięki nim, zmienisz obowiązek w zabawę! Nasze sposoby są uniwersalne, skierowane do dzieci w różnym wieku.
Dlaczego dzieci nie chcą myć zębów?
Zacznijmy od przyczyn, przez które dzieci odmawiają mycia zębów. Jedną z nich jest z pewnością nierozumienie celu, dla którego to robimy. Dzieci nie są w stanie, tak jak dorośli, wyobrazić sobie konsekwencji, jakie może za sobą pociągnąć nieodpowiednie dbanie o zęby. Dodatkowo ingerencja szczoteczki w jamie ustnej, może być dla nich po prostu czymś nieznanym i nieprzyjemnym. Innym powodem może być fakt, że dzieci poprzez sprzeciw, powiedzenie “nie” oraz postawienie na swoim, rozwijają poczucie własnej wartości. Prawdopodobnie jednak najczęstszym powodem niechęci maluchów do mycia zębów jest to, że czynność ta jest dla nich po prostu nudna. Na szczęście temu najłatwiej jest zaradzić!
30 sposobów jak przekonać dziecko do mycia zębów
Poniżej znajdziecie listę sposobów, by monotonny obowiązek zamienić w czynność sprawiającą dziecku frajdę. Sprawdźcie, jak zachęcić maluchy do dbania o higienę jamy ustnej:
- Oglądanie ulubionej bajki podczas mycia zębów.
- Wspólne mycie zębów.
- Uczenie poprzez dawanie przykładu – niech dziecko widzi jak rodzice szczotkują zęby.
- Czytanie książeczek edukacyjnych o myciu zębów.
- Oglądanie bajek edukacyjnych o myciu zębów.
- Słuchanie i śpiewanie piosenek o szczotkowaniu.
- Wytworzenie miłej i radosnej atmosfery podczas mycia zębów.
- Używanie szczoteczki elektrycznej lub sonicznej. Jest ona dla dziecka o wiele ciekawsza od szczoteczki tradycyjnej.
- Korzystanie z aplikacji na telefon, która odmierza czas i przyznaje punkty. Np. aplikacja Oral-B “Disney Magic Timer”.
- Pozwolenie dziecku na wybranie szczoteczki, której będziecie dziś używać.
- Wzajemne mycie sobie zębów.
- Stosowanie smacznej pasty. Znajdź pastę, którą Twoje dziecko będzie uwielbiać.
- Słuchanie podczas szczotkowania ulubionej piosenki Twojego malucha.
- Wplecenie mycia zębów do Waszej rutyny. Postaraj się zrobić to jak najwcześniej!
- Opracowanie systemu nagradzania. Naszą propozycją jest stworzenie planszy z polami na naklejki. Naklejką nagradzaj dziecko po każdym szczotkowaniu. Na koniec miesiąca regularnego szczotkowania, podaruj większą nagrodę.
- Zacznij naukę szczotkowania na modelu – lalce lub misiu.
- Pozwól dziecku przez chwilę na samodzielnie mycie zębów, nawet jeśli nie robi tego jeszcze poprawnie. Najlepiej oddać szczoteczkę już po umyciu ząbków przez rodzica.
- Wprowadzenie rutyny szczotkowania na wczesnym etapie, jeszcze przed pierwszym ząbkiem. Za pomocą gazy lub nakładki na palec przemywamy dziąsła dziecka. W ten sposób oswajamy je z dotykaniem buzi oraz zapobiegamy rozwojowi bakterii.
- Mycie zębów o stałych porach. Od pierwszego ząbka robimy to 2 razy dziennie, stosując pastę z fluorem.
- Stosowanie szczoteczki do zębów jako zabawki dla niemowlaka, w celu oswojenia go z nowym przedmiotem.
- Używanie klepsydry lub stopera do odmierzania czasu szczotkowania.
- Pozwolenie dziecku na samodzielny wybór szczoteczki oraz pasty do zębów.
- Używanie szczoteczki z bajkowym motywem, ulubioną postacią lub w ulubionym kolorze.
- Szczotkowanie podczas kąpieli.
- Szczotkowanie w innym pomieszczeniu niż łazienka, np. w łóżku.
- Szczotkowanie w różnych pozycjach. Dziecko może być przytulone, na kolanach u drugiego rodzica itp.
- Szczotkowanie przed lustrem, aby dziecko widziało swoją buzię.
- Mycie zębów wraz z ulubioną zabawką dziecka – dziecko myje zęby zabawce, a rodzic dziecku.
- Zorganizowanie konkursu podczas mycia ząbków, np. kto dłużej wytrzyma z otwartą buzią.
- Opowiadanie historii związanych z zębami podczas mycia, np. o zębowych robaczkach, wyganianiu resztek jedzenia spomiędzy zębów itp.
To zrozumiałe, że dziecko potrzebuje czasu, aby przekonać się do nowej czynności. Tym bardziej, że jama ustna jest miejscem bardzo wrażliwym. Sprzeciw dziecka jest naturalny i powinien być odbierany z szacunkiem.Należy przy tym jednak pamiętać, że rolą rodzica jest dbanie o zdrowie dziecka. Przekonanie, że dziecko z czasem samo polubi szczotkowanie i dopiero wtedy je rozpocznie jest nieodpowiedzialne. Dlatego wprowadzanie rutyny dbania o zęby powinno pojawić się w życiu dziecka jak najwcześniej.
Pokazaliśmy Wam, że istnieją sposoby, aby ułatwić mycie zębów dziecku. Znając swojego malucha, na pewno szybko wybierzecie ten, który u niego sprawdzi się najlepiej. Mamy nadzieję, że od teraz szczotkowanie będzie dla Was przyjemne, a co najważniejsze, będzie odbywało się regularne. Trzymamy kciuki!