Blog chmura tagów
Jak dbać o irygator do zębów? 0
Jak dbać o irygator do zębów?

Irygator do zębów jest nieocenionym urządzeniem w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Dla wielu osób ten sprzęt jest wręcz niezbędny na równi ze szczoteczką. Irygator ma wiele zalet. Bardzo dokładnie usuwa płytkę nazębną oraz resztki pokarmów z ciężko dostępnych miejsc. Strumień wody pod wysokim ciśnieniem dociera wszędzie tam, gdzie nie da rady dotrzeć szczoteczka. Aby irygator posłużył nam jak najdłużej, konieczna jest jego właściwa pielęgnacja. Jak dbać o swoje urządzenie?

Czyszczenie irygatora domowymi sposobami - czy to ma sens?

Na forach internetowych znaleźć można informację na temat domowych sposób czyszczenia irygatora. Do takich metod należy używanie wody z kwaskiem cytrynowym lub wody z octem w odpowiednich proporcjach. Czy taki sposób jest skuteczny? W pewien sposób tak jednak należy sprawdzić w instrukcji czy producent nie przestrzega przed używaniem tych substancji do czyszczenia. Jeśli nie ma takich przeciwwskazań, możemy oczyścić irygator w ten sposób. Po zastosowaniu kwasku cytrynowego lub octu białego należy pamiętać, aby dokładnie wypłukać sprzęt. Można zrobić to kilkukrotnie.

Czy domowe sposoby czyszczenia irygatora będą tak samo skuteczne jak profesjonalne preparaty? Na pewno nie. Pomimo tego, że kwasek cytrynowy czy ocet są tanie, nie zapewnią nam takiego efektu, jak po zastosowaniu specjalnie przeznaczonego do tego środka. Oczywiście jeśli zauważymy, że irygator gorzej pracuje i nie mamy pod ręką takiego preparatu, można pokusić się o czyszczenie domowymi metodami.

Jak czyścić irygator do zębów?

Jednym z najczęściej rekomendowanych preparatów do czyszczenia irygatora jest Redesept. Środek ten ma potrójne działanie: usuwa kamień, dezynfekuje i czyści irygator z osadów. Środek jest bardzo wydajny i może posłużyć do czyszczenia kubków, szczoteczek czy uchwytów do szczoteczek.

Poniżej przedstawiamy instrukcję czyszczenia irygatora krok po kroku:

  • Napełnij zbiornik ciepłą wodą do pełna, a następnie wsyp miarkę preparatu. Pamiętaj, żeby proszek w pełni rozpuścił się w wodzie. Nie powinny pozostać widoczne żadne grudki.
  • Następnie należy włączyć na chwilę irygator, aby mieszanka przepłynęła przez cały układ wodny urządzenia (wężyk, pompa).
  • Kiedy roztwór zacznie przepływać przez końcówkę, wyłącz urządzenie i odstaw go na minimum 30 minut. Dzięki temu środek dokładnie go wyczyści.
  • Po upływie  30 minut można wylać  zawartość zbiornika i napełnić go czystą wodą. 
  • Ponownie uruchom irygator i zaczekaj, aż cały zbiornik się opróżni. Czynność tę należy powtórzyć. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wszelkie bakterie oraz zanieczyszczenia zostały usunięte. Urządzenie jest gotowe do użycia.

Jak odkamienić irygator do zębów?

Kamień jest największym wrogiem irygatora. Z tym problemem szczególnie będą się borykać osoby, u których woda w kranie jest twarda. Zwapnienia mogą zapchać dyszę i przewody, przez co urządzenie może stracić swoje właściwości. Czyszczenie irygatora do zębów pozwoli również na eliminację nieestetycznego nalotu z wnętrza najczęściej przezroczystego zbiornika na wodę. Aby cieszyć się estetycznym wyglądem irygatora oraz jego pełną funkcjonalnością, należy regularnie odkamieniać irygator. W tym celu należy użyć wspomniany wcześniej środek – Redesept. Na rynku można znaleźć także inne preparaty, jednak ten cieszy się największą popularnością.

Chcąc zadbać o swój irygator do zębów, musimy poświęcić na to z pewnością więcej czasu, niż na czyszczenie szczoteczki elektrycznej. Jednak jeśli chcemy, aby urządzenie posłużyło nam przez długi czas, warto być w tym regularnym. W naszym sklepie dostępne są irygatory do zębów Oral-B oraz irygatory Waterpick. Jeśli jeszcze nie posiadasz tego sprzętu w swojej łazience, zachęcamy do rozważenia jego zakupu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium