Blog chmura tagów
Pierwsza pasta do zębów dla dziecka - jaką wybrać? 0
Pierwsza pasta do zębów dla dziecka - jaką wybrać?

Dzieci nie rodzą się z zębami, ale nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć myśleć o dbaniu o zdrowie ich jamy ustnej. Oprócz wprowadzania dobrych nawyków od samego początku, dbanie o zęby naszego dziecka sprawia, że staje się zdrowsze i szczęśliwsze w miarę dorastania. Nawet przed pierwszą wizytą u dentysty – co powinno nastąpić po roku lub w ciągu sześciu miesięcy od pierwszego wyrżnięcia zęba – obowiązkiem rodzica jest dbanie o zdrowie jamy ustnej dziecka i zapewnienie mu właściwej higieny jamy ustnej. Kiedy więc wprowadzić pierwszą pastę do zębów?

Pierwsza pasta do zębów - czym się kierować przy zakupie?

Kiedy dziecko przychodzi na świat, nie posiada jeszcze zębów, więc nie ma powodu, aby używać prawdziwej szczoteczki i pasty do zębów do czyszczenia jamy ustnej noworodka. Ale mycie dziąseł to świetny sposób na wyrobienie sobie nawyku regularnego czyszczenia jamy ustnej. Jeśli chodzi o szczotkowanie dziąseł dziecka, nie potrzeba do tego dużo. Po karmieniu należy wziąć czysty, wilgotny wacik lub szczoteczkę do dziąseł i delikatnie przesuwać palcem wskazującym po dziąsłach dziecka. Ponieważ noworodki jedzą kilka razy dziennie, warto robić to co najmniej dwa razy dziennie.

Średnio pierwsze ząbki dzieci pojawiają się około szóstego miesiąca życia. Tygodnie poprzedzające pierwszy ząb, mogą być pełne ślinotoku, żucia i dyskomfortu dla twojego dziecka. Chociaż rezygnacja z regularnego czyszczenia dziąseł może być kusząca, nie rekomendujemy tego. Dlaczego?

Przede wszystkim ślinienie czy żucie to znak, że zęby dziecka są w drodze. Po pojawieniu się pierwszego zęba, szczotkowanie nabiera nowego znaczenia. Po drugie, kiedy czyścimy buzię dziecka, możemy również delikatnie masować jego delikatne, ząbkujące dziąsła. Wywieranie delikatnego nacisku na stan zapalny dziąseł może znacznie złagodzić ból i dyskomfort związany z ząbkowaniem.

Zanim dziecku wyrżnie się pierwszy ząb, rodzice powinni przecierać dziąsła zgodnie z powyższymi wytycznymi. Nie ma potrzeby używania pasty do zębów ani żadnych innych produktów. Gdy u dziecka zaczną pojawiać się zęby, należy przejść na szczoteczkę o miękkim włosiu. Początkowo można do czyszczenia używać wody, ale gdy dziecko ma już kilka zębów, wtedy należy zacząć dodawać maleńką smugę pasty do zębów do rutynowego szczotkowania.

Istnieją specjalne rodzaje past do zębów przeznaczone dla małych dzieci, ale wiele z nich nie zawiera fluoru, minerału, który może zapobiegać próchnicy zębów. Dawniej dentyści zalecali dzieciom do 2 roku życia stosowanie pasty do zębów bez fluoru. Amerykańska Akademia Pediatrii zaktualizowała te wytyczne, aby umożliwić stosowanie pasty do zębów z fluorem w każdym wieku, o ile używa się jej oszczędnie i pod bezpośrednim nadzorem rodziców. Bezpieczne (i zalecane) jest używanie pasty fluorowej  o wielkości ziarenka ryżu.

Pasta do zębów z fluorem czy bez?

Na temat stosowania fluoru u dzieci krążą negatywne opinie, że pasta do zębów z fluorem powoduje fluorozę. Stan ten  występuje, gdy małe dziecko spożywa zbyt dużo fluoru, zanim jego dorosłe zęby się wykształcą. To z kolei powoduje białe lub brązowe przebarwienia i plamy na szkliwie zębów stałych. Fluor jest niezbędny w zapobieganiu próchnicy, która może rozpocząć się już w bardzo wczesnym wieku dziecka. Jak więc zapobiegać fluorozie i nadal zapewniać dziecku pastę do zębów, która jest dla niego bezpieczna? Oto kilka porad:

  • Warto jeszcze raz podkreślić, że podczas mycia zębów dziecka należy używać niewielkiej ilości pasty z fluorem – wielkości ziarna ryżu.
  • Wybierajmy pasty odpowiednie do wieku: należy upewnić się, że dana pasta do zębów dla dzieci nie zawiera sztucznych barwników, konserwantów ani laurylosiarczanu sodu.
  • Nie wybierajmy pasty o intensywnym smaku: większość małych dzieci nie lubi mocnych smaków — świeża miętowa pasta do zębów, którą uwielbiają rodzice, niekoniecznie spodoba się dziecku. 

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom wybór pierwszej pasty dla malucha nie będzie trudny. Szeroki wybór past do zębów i szczoteczek elektrycznych dla całej rodziny oferuje nasz sklep internetowy szczoteczki24.pl

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium