Blog chmura tagów
Pasta do zębów a współczynnik ścieralności - co warto wiedzieć? 0
Pasta do zębów a współczynnik ścieralności - co warto wiedzieć?

Wiele osób nie wie, że pasta do zębów ma ukryty parametr, który zwykle nie jest wymieniony nigdzie na etykiecie lub produkcie. Ten pomiar nazywa się „względną ścieralnością zębiny”, w skrócie RDA. Mierzy on stopień ścieralności pasty na zębach. Co więcej, na rynku jest kilka marek pasty do zębów, które mogą być szkodliwe, jeśli są używane regularnie.

Co to jest RDA?

RDA jest współczynnikiem ścieralności pasty dla zębiny. Im wyższy jest ten indeks, tym większa ścieralność szkliwa zębów. Wyższa ścieralność zwiększa ryzyko zarysowania szkliwa zębów i może powodować ich nadwrażliwość.

Istnieją wytyczne dotyczące past do zębów, które określają bezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Pasty te mają pieczęć lub rekomendację Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Na rynku znaleźć można także produkty, które nie posiadają takiej rekomendacji. Na opakowaniu produktów rekomendowanych znajdziemy pieczęć PTS. Każdy z produktów ubiegających się o rekomendację poddawany jest badaniom klinicznym, które weryfikują jego bezpieczeństwo oraz skuteczność. Oczywiście na półkach sklepowych znajdziemy wiele past, które nie mogą pochwalić się takim odznaczeniem. Nie oznacza to, że takie pasty są niebezpieczne, jednak musimy mieć świadomość, że nie zostały przebadane przez bezstronną instytucję.

Istnieją również wytyczne dotyczące względnej ścieralności zębiny pasty do zębów. Musimy zdawać sobie sprawę, że zębina znajdująca się pod szkliwem  może zostać odsłonięta na skutek zbyt mocnego ścierania. Użycie pasty do zębów ze zbyt wysokim współczynnikiem ścieralności może spowodować dalsze uszkodzenia zębiny. RDA posiada skalę 0 do 250.

Najważniejsze informacji i ścieralności past do zębów

Im niższa wartość RDA na powyższym wykresie, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że produkt spowoduje uszkodzenie szkliwa/zębiny. Niska ścieralność oznacza bezpieczniejszą pastę do zębów.

TABELA RDA DLA PASTY DO ZĘBÓW

 • 0 – 70 Niska abrazyjność
 • 70 – 100 Średnio ścierny
 • 100 – 150 Bardzo ścierny
 • 150 – 250 Szkodliwy limit

Na początku XX wieku nie było żadnych zaleceń co do wskaźnika RDA. Nie istniały żadne normy ani przepisy, które to regulowały. Główni producenci past do zębów regularnie używali piasku plażowego i mielone kości mątwy, aby zwiększyć moc czyszczenia swoich produktów – a przynajmniej tak im się wydawało. W porównaniu z dzisiejszymi standardami pasta do zębów z początku XX wieku miałaby wskaźnik ścieralności od około 1000 do 2000!

Nie sposób wymienić wszystkie nazwy past do zębów, dlatego podajemy wyłącznie kilka przykładów past ze współczynnikiem ścieralności:

 • Seria past BIAŁA PERŁA – RDA od 5 – 13
 • Pasta CURASEPT BIOSMALTO SENSITIVE - RDA 15
 • Pasta MIRAFLUOR C – RDA 17
 • Pasta BLANX Pure White - RDA 20
 • Pasta BLANX aktywna ochrona szkliwa – RDA 20
 • Pasta SWISSDENT NanoWhitening – RDA 25
 • Pasta ENZYCAL 950 – RDA 30
 • Pasta BLANX anty-osad – RDA 33
 • Pasta VITIS SENSITIVE - RDA 40
 • Pasta VITIS WHITENING – RDA 48
 • Pasta GUM SensiVital – poniżej 50
 • Pasta Apacare – RDA 50
 • Past BIOMED – RDA 50
 • Pasta BIOREPAIR pro white – RDA 50

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, producenci nie są obligowani do zamieszczania informacji o RDA na opakowaniach past. Jeśli interesuje nas ten współczynnik, powinniśmy się udać na stronę producenta kub zapytać o to dystrybutora pasty. Osoby posiadające zdrowe zęby na co dzień powinny używać past ze współczynnikiem ścieralności RDA – 40 -70. Palacze i  osoby wybielające zęby zwykle wybierają pasty i preparaty z wysokim współczynnikiem RDA. Ze względu na wysoką ścieralność powinny chęć ich zastosowania skonsultować z lekarzem dentystą. Lekarz oceni stan zębów i zaleci odpowiednią pastę oraz czas  jej stosowania.

Pasty do zębów dla palaczy, pasty wybielające oraz pasty polerskie posiadają często wysoki współczynnik RDA wynoszący aż 190-200. Natomiast pasty i preparaty, które mają współczynnik powyżej RDA 250 mogą doprowadzić do  trwałego uszkodzenia zębów. Pasty z wysokim współczynnikiem RDA nie powinny być stosowane dłużej niż dwa tygodnie. Stosowanie takich mocnych produktów powinno być uzupełnione preparatami o działaniu odbudowującym szkliwo.

Kupując pastę do zębów powinniśmy zatem wybierać te preparaty z niskim współczynnikiem RDA.  Te na poziomie 40-50 będą bardzo dobrze radziły sobie z usuwaniem płytki nazębnej. W naszym sklepie dostępne są pasty z bezpiecznym współczynnikiem ścieralności. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z nami przed zakupem.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania z ofertą naszego sklepu, gdzie dostępne są różnego typu pasty do zębów oraz szczoteczki elektryczne dla dzieci i dorosłych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium