Blog chmura tagów
Jak czyścić i dezynfekować szczoteczkę do zębów? 0
Jak czyścić i dezynfekować szczoteczkę do zębów?

 

Jak czyścić i dezynfekować szczoteczkę do zębów?

 

Często pomijanym, a niezwykle ważnym elementem higieny jamy ustnej jest dbanie o czystość i dezynfekcję szczoteczki do zębów. Podczas szczotkowania usuwamy płytkę nazębną oraz resztki jedzenia, które następnie, w dużej części, trafiają na szczoteczkę do zębów. Co więcej, warto wiedzieć, że na szczoteczce może gromadzić się nawet aż do 10 milionów bakterii! Dlatego jej czyszczenie i dezynfekcja są bardzo ważne.

Rezultatem prawidłowego dbania o szczoteczkę będzie jej efektywne i długie działanie.  Regularna dezynfekcja włosia gwarantuje pełne bezpieczeństwo szczotkowania. W tym artykule zgromadziliśmy garść porad, które pomogą Ci w utrzymaniu swojej szczoteczki w czystości. Tekst jest skierowany zarówno do użytkowników szczoteczek manualnych, jak i elektrycznych.

 

Jak prawidłowo przechowywać szczoteczkę?

Zanim przejdziemy do metod czyszczenia i dezynfekcji szczoteczki, warto wymienić sposoby na ograniczenie osadzania oraz namnażania się na niej bakterii. Kluczowym aspektem jest jej odpowiednie przechowywanie.

Przechowuj szczoteczkę w pozycji pionowej

Popularnym miejscem przechowywania szczoteczek manualnych są kubki. To dobry pomysł pod warunkiem, że główka szczoteczki jest skierowana do góry. Na dnie kubka gromadzi się woda i brud, co stanowi idealne warunki do rozwoju bakterii. Nie chcemy, aby włosie szczoteczki miało kontakt z taką powierzchnią.

Łatwiej jest w przypadku szczoteczek elektrycznych, które możemy przechowywać na podstawkach ładujących lub bezpośrednio na blacie czy umywalce.

Przechowuj szczoteczkę w suchym miejscu

Przyśpieszy to jej schnięcie oraz ograniczy rozwój bakterii. Zdajemy sobie sprawę, że trzymanie szczoteczki w innym pomieszczeniu niż łazienka może być problematyczne. Warto jednak trzymać szczoteczkę dalej od prysznica oraz dbać o wentylację łazienki.

Przechowuj szczoteczkę z dala od toalety

Każde spłukanie wody w toalecie wysyła do powietrza porcję bakterii. Nie chcesz, aby działo się to w zasięgu Twojej szczoteczki. Dobrą praktyką jest zatem zamykanie klapy sedesu przed spuszczeniem wody. 

Zadbaj, aby szczoteczki się ze sobą nie stykały

Nie dziel się z nikim szczoteczką oraz unikaj przechowywania szczoteczek razem. Podczas przechowywania kilku szczoteczek w jednym kubeczku, ich włosia mogą się ze sobą stykać. Umożliwia to przenoszenie drobnoustrojów z jednej szczoteczki na drugą. Aby temu zapobiec, warto, aby każdy z domowników miał swój własny kubek.

Szczoteczkę zawsze transportuj w etui

Etui podróżne pozwoli Ci na bezpieczne przewożenie szczoteczki. Zapobiegnie nie tylko przypadkowemu włączeniu się szczoteczki w bagażu, ale przede wszystkim kontaktowi szczoteczki z brudem i bakteriami. Pamiętaj jednak, aby szczoteczka była całkowicie sucha zanim schowasz ją do etui! 

Nie stosuj osłonek na włosie

Osłonki przydają się podczas przewożenia szczoteczki w kosmetyczce, jednak korzystanie z nich na co dzień jest błędem. Dlaczego? Szczoteczka po każdym użyciu powinna jak najszybciej wyschnąć, co ogranicza namnażanie się na niej bakterii. Osłonki mocno to utrudniają.

Myj ręce przed szczotkowaniem

Nie jemy bez uprzedniego umycia rąk i tak samo powinniśmy się zachowywać w stosunku do szczotkowania zębów. Wszystko po to, aby nie przenosić drobnoustrojów z dłoni na szczoteczkę.

 

Jak czyścić elektryczną szczoteczkę do zębów?

Pomimo stosowania się do powyższych zasad, szczoteczka nadal wymaga regularnego czyszczenia. Jak więcrobić to prawidłowo? Oto nasze sposoby:

Opłucz szczoteczkę wodą

Po szczotkowaniu na włosiu znajdują się resztki pasty, płytki nazębnej oraz resztki jedzenia. Z pewnością płukanie włosia po każdym użyciu szczoteczki jest dla Ciebie rutyną. Zachęcamy jednak do robienia tego jeszcze dokładniej – to podstawa! 

Jednak czy samo płukanie wystarcza? Otóż nie. Przy pielęgnacji szczoteczki elektrycznej, ważnym jest, aby opłukać całą końcówkę, nie zapominając o jej środku. W tym celu rozłącz główkę i uchwyt szczoteczki, a następnie opłucz oba te elementy pod bieżącą wodą. 

Wytrzyj szczoteczkę do sucha

Po wytarciu szczoteczki ręczniczkiem, odstaw ją w pozycji pionowej i pozwól, aby włókna główki wyschły naturalnie. 

Nie zapominaj o czyszczeniu akcesoriów 

Użytkownicy szczoteczek elektrycznych powinni pamiętać, że dbanie o czystość wszelkich akcesoriów do szczoteczek jest równie ważne, jak czyszczenie samego urządzenia. Przypominamy więc o regularnym czyszczeniu ładowarki, etui czy osłonki na główkę szczoteczki. W przypadku ładowarki należy odłączyć ją od prądu, a następnie przetrzeć wilgotną ściereczką.

 

Jak dezynfekować szczoteczkę do zębów?

Kluczowym elementem dbania o czystość szczoteczki do zębów jest dezynfekcja, czyli zabijanie drobnoustrojów znajdujących się na jej powierzchni. Na odkażanie szczoteczki istnieje kilka sposobów. Zacznijmy jednak od tego, jak tego nie robić.

Tego nie rób

W szczególności przestrzegamy przed używaniem silnych środków do dezynfekcji. Wyparzanie włosia szczoteczki również nie jest dobrym pomysłem. Wysoka temperatura uszkadza włókna – stają się one kruche i nieelastyczne, przez co nie czyszczą efektywnie zębów, a nawet mogą podrażniać dziąsła. 

Dezynfekcja za pomocą płynu do płukania ust

Jednym ze sposobów na dezynfekcję główki szczoteczki do zębów jest zanurzenie jej w płynie do płukania ust na około pół minuty. Ważne jest, aby płyn ten nie zawierał alkoholu. 

Dezynfekcja światłem UV

Niektóre szczoteczki do zębów są sprzedawane w zestawie ze sterylizatorem UV, który dezynfekuje szczoteczkę za Ciebie. Przykładem takiego urządzenia jest szczoteczka soniczna Omeo UV Sanitizer. 

Czym jest sterylizator Omeo i jak działa?

Jest to akcesorium o podwójnej funkcjonalności – etui i sterylizator w jednym. Urządzenie generuje promienie UVC, które skutecznie dezynfekują włosie. Aby lampa się aktywowała, wystarczy włożyć końcówkę do etui i nałożyć pokrywkę. Po upływie 10 minut urządzenie automatycznie się wyłączy. Końcówka jest teraz gotowa do kolejnego, bezpiecznego użycia.Omeo UV Sanitizer

Regularnie wymieniaj szczoteczkę

Pamiętaj, aby wymieniać szczoteczkę (lub końcówkę szczoteczki) co 3 miesiące i obowiązkowo za każdym razem, gdy zachorujesz na grypę lub przeziębienie. Szczoteczkę (lub końcówkę) powinno się wymieniać również, gdy włosie jest wyraźnie zużyte. 

 

Utrzymywanie szczoteczki do zębów w czystości przyczynia się do ogólnego zdrowia oraz zapobiega przenoszeniu się bakterii. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom dobrze zadbasz o swoją szczoteczkę. Z pewnością odwdzięczy Ci się za to długą i efektywną pracą!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium