Blog chmura tagów
Ile pasty do zębów nakładać na szczoteczkę? 0
Ile pasty do zębów nakładać na szczoteczkę?

Chociaż myjesz zęby od lat, nadal możesz się zastanawiać, ile pasty należy nałożyć na szczoteczkę do zębów. Dentyści zalecają stosowanie pasty do zębów wielkości ziarnka grochu dla dorosłych i dzieci w wieku od 3 lat. W przypadku młodszych dzieci należy używać pasty do zębów wielkości  ziarnka ryżu od momentu wyrznięcia się pierwszego ząbka. Co może się stać jeśli przekroczone zostaną te ilości? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Badania wykazały, że większość dzieci używa za dużo pasty. Większość past do zębów zawiera fluor, substancję, która pomaga wzmocnić zęby i zapobiega próchnicy. Ale jeśli małe dzieci spożyją zbyt dużo fluoru, podczas gdy ich stałe zęby jeszcze się kształtują, na zębach może rozwinąć się tak zwana fluoroza. Fluor w zbyt wysokim stężeniu miesza się z innymi minerałami, które starają się rozwinąć w naszych zębach. Nasze zęby składają się z wielu minerałów, a fluor w nadmiarze może zasadniczo zmienić te proporcje. Może to powodować przebarwienia, a w ciężkich przypadkach wpłynąć na jakość ich szkliwa.

Ile pasty do zębów należy nałożyć na szczoteczkę do zębów?

Ilość pasty do zębów, którą należy nałożyć na szczoteczkę do zębów, może się różnić w zależności od rodzaju używanej pasty do zębów, wieku, tego, czy myjesz zęby po szczotkowaniu, a także osobistych preferencji.

Nie ma znaczenia, czy używasz szczoteczki manualnej, czy z kręcącą się główką lub  ruchami sonicznymi. Wielkość włosia czy rodzaj szczoteczki nie determinuje ilości pasty do zębów. Jednak pasta do zębów z fluorem w porównaniu z pastą bez fluoru jest czynnikiem wpływającym na ilość potrzebnej pasty. Fluor potrzebuje czasu, aby wniknąć w zęby, aby zapewnić jego zdrowe korzyści, jednak połykanie zbyt dużej ilości fluoru może stanowić problem, szczególnie dla małych dzieci.

Ogólnie rzecz biorąc, dorośli potrzebują pasty wielkości ziarnka grochu, podczas gdy dzieci w wieku 3 lat i młodsze potrzebują mniej. Ważne jest, aby myć zęby dwa razy dziennie i przestrzegać zdrowych nawyków higieny jamy ustnej. Odpowiednia ilość pasty do zębów i używanie tej, która dobrze smakuje i nam odpowiada, sprawi, że mycie zębów stanie się przyjemniejsze i skuteczniejsze.

Ile pasty do zębów powinna używać osoba dorosła

Jeśli pokrywasz włosie szczoteczki do zębów od końca do końca pastą, nie jesteś sam. Jednak większość dentystów zaleca, aby używać pasty wielkości groszku za każdym razem, gdy myjesz zęby, niezależnie od tego, czy używasz pasty z fluorem, czy bez. Jeśli nie jesteś zaprzyjaźniony z okrągłym zielonym warzywem, groszek ma mniej więcej taką samą wielkość jak ziarno kukurydzy lub tik tak.

 

Jednak każdy ma własne preferencje co do ilości piany oraz smaku pasty podczas mycia zębów. Na wszystkie te czynniki wpływa ilość pasty nałożonej na szczoteczkę do zębów. Używaj mniej więcej wielkości ziarnka grochu i staraj się nie przesadzać z tą ilością.

Jeśli wolisz intensywny smak i odczucie większej ilości pasty do zębów podczas szczotkowania, śmiało – nie ma żadnego funkcjonariusza policji zajmującego się czyszczeniem zębów, który będzie monitorować twoje użycie pasty. Niektórzy ludzie uważają również, że użycie większej ilości pasty do zębów pomaga im szczotkować zęby dłużej, ponieważ wystarczy to na pełne dwie minuty szczotkowania. Pamiętaj jednak, że jeśli stosujesz pastę z fluorem i nie żałujesz jej sobie- po pewnym czasie możesz zauważyć na szkliwie białe plamy odznaczające się kolorem od twoich zębów.

Oto kolejna wskazówka, którą dentyści zalecają, jeśli używasz pasty do zębów z fluorem: nie spłukuj wodą ani płynem do płukania jamy ustnej po szczotkowaniu. Po prostu wypluj wszystko po myciu. Pasta powinna zostać na twoich zębach, aby pomóc fluorowi przez nie przeniknąć i pomóc je wzmocnić. Postaraj się odczekać co najmniej 30 minut po umyciu zębów, zanim wypijesz napój, aby uniknąć spłukania wszystkiego.

Ile pasty do zębów powinno używać dziecko

Małe dzieci mają trudności z kontrolowaniem odruchu połykania i mogą przypadkowo połknąć pastę do zębów. Chociaż nie dzieje się nic strasznego, jeśli dziecko połknie pastę kilka razy, to jeśli  nasza pociecha regularnie będzie dostawać zbyt duże ilości pasty z fluorem, mogą pojawić się plamy na zębach lub uszkodzenie szkliwa. Oczywiście można to leczyć,  ale używanie odpowiedniej ilości pasty do zębów i nie połykanie jej sprawi, że fluoroza nie się rozwinie.

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne  zaleca wprowadzenie pasty do zębów z fluorem u dzieci już od pierwszego wyrżniętego zęba i nakładanie na szczoteczkę tylko odrobiny pasty, do 3 roku życia mniej więcej wielkości ziarna ryżu. Po tym czasie dzieci mogą zacząć stosować zalecaną ilość pasty do zębów dla starszych dzieci i dorosłych. PTS zaleca rodzicom monitorowanie szczotkowania zębów przez dzieci co najmniej do 8 roku życia.

 

Pasta do zębów z fluorem pomaga chronić zęby dzieci i  dorosłych i zapobiega powstawaniu próchnicy, jednak pamiętajmy że kluczowe jest używanie odpowiedniej ilości pasty.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium