Blog chmura tagów
Zęby palacza. Palenie papierosów a zdrowie zębów 0
Zęby palacza. Palenie papierosów a zdrowie zębów

Palenie papierosów jest jednym z najczęściej występujących nałogów. Dym tytoniowy i zawarte w nim substancje smoliste mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie osoby palącej. Paląc papierosy narażamy na poważne choroby nasz układ oddechowy i krążenia. Ten zgubny nałóg odbija się także na kondycji naszych zębów i dziąseł. Nieświeży oddech i żółty nalot na zębach to najmniejsze z problemów palaczy.

Jak palenie tytoniu wpływa na zęby?

Zęby palacza odznaczają się nieestetycznym, żółtym nalotem. Nalot ten pojawia się  w wyniku działania nikotyny, substancji smolistych oraz innych szkodliwych związków zawartych w dymie papierosowym. Substancje te mają tendencję do osadzania się na szkliwie zębów i odbarwiania go. Dodatkowo u osób palących można zauważyć powstawanie ciemnego nalotu, czasem nawet czarnego, na styku zębów oraz w okolicach przyzębia. Są to miejsca, gdzie naturalnie gromadzą się osady z pokarmu i płytki nazębnej. Nalot ten niestety bardzo pogarsza estetykę uśmiechu i może być źródłem wielu kompleksów. W takich sytuacjach pomóc mogą specjalne pasty dla palaczy. Mają one działanie wybielające, zapobiegające odkładaniu się płytki nazębnej oraz poprawiają remineralizację szkliwa. Należy zwrócić uwagę, że przebarwieniom mogą ulec także wypełnienia zębowe. W ich wypadku pasta niestety nie pomoże i konieczna będzie wymiana wypełnienia na nowe.

Palenie papierosów nie tylko powoduje żółty nalot na zębach i odbarwianie szkliwa, ma także wpływ na produkowanie śliny, mianowicie zmniejsza jej wydzielanie. Uczucie suchości w ustach powoduje odczuwalny dyskomfort jednocześnie bardzo zwiększa ryzyko nabawienia się próchnicy na zębach. W naszej ślinie znajdują się związki antybakteryjne, przeciwgrzybiczne oraz przeciwwirusowe. Ślina pełni zatem funkcję ochronną, która zapobiega rozwojowi chorobotwórczych bakterii. Zmniejsza tym samym ich negatywny wpływ na stan zębów.

Ślina pomaga także usunąć z jamy ustnej resztki pożywienia oraz innego rodzaju osadów- tym samym odcina pożywienie bakteriom, które zakwaszają naszą jamę ustną. Ślina w sposób naturalny wyrównuje pH w ustach. Kiedy jej brakuje tworzy się bardzo zakwaszone środowisko, które sprzyja powstawaniu próchnicy. Osoby palące powinny pamiętać o stosowaniu preparatów, które pobudzą ślinianki do produkcji śliny.

 Palenie papierosów a choroby jamy ustnej

Palenie papierosów niesie ze sobą nie tylko negatywne skutki estetyczne. Papierosy mają ogromny wpływ na stan zdrowia naszej jamy ustnej i powstawanie groźnych chorób. Szkodliwe substancje występujące w dymie tytoniowym sprzyjają chorobom dziąseł. Rozwój bakterii beztlenowych powoduje zbieranie się płytki nazębnej, która zamienia się kamień. Kamień można usunąć jedynie podczas wizyty u dentysty. Kamień, który jest pozostawiony na zębach może być przyczyną paradontozy. Choroba ta bardzo często prowadzi do przedwczesnej utraty zębów.

Choroby dziąseł powstają na skutek bakterii, które znajdują się blisko powierzchni zębów. Pierwszym sygnałem, że z dziąsłami dzieje się coś niepokojącego jest krwawienie podczas szczotkowania zębów. U palacza krwawienie może w ogóle nie występować lub być bardzo znikome. Dym papierosowy obkurcza naczynia krwionośnie w dziąsłach, przez co krwawienie przy ewentualnych chorobach może być ciężkie do zauważenia.

Najgroźniejszym skutkiem palenia może być nowotwór jamy ustnej. W Polsce na przestrzeni lat wzrasta liczba osób chorych na ten nowotwór i wzrasta także umieralność. Najczęściej nowotwór ten przyjmuje postać złośliwą. Palenie oraz wszelkiego rodzaju stosowanie tytoniu jest głównym czynnikiem rozwoju zmian przednowotworowych. Pojawiają się one na błonach śluzowych jamy ustnej. Są one bardzo często lekceważone przez palaczy. Te z pozoru niewinne zmiany mogą doprowadzić do rozwoju nowotworu. Osoby, które palą powinny bardzo dokładnie oglądać swoją jamę ustną pod kątem ewentualnych zmian czy ran.

Palenie papierosów to nałóg niosący szereg negatywnych konsekwencji dla zębów i całej jamy ustnej. Jeśli nie potrafimy rzucić palenia, należy o wiele bardziej dbać o higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzać stomatologa. Bardzo ważne jest też, by samemu siebie badać pod kątem ewentualnych patologii w jamie ustnej. Przy paleniu papierosów zwykła szczoteczka nie zapewni dokładnego wyczyszczenia zębów. Tylko szczoteczka soniczna lub dobra szczoteczka elektryczna, płukanki, pasty do zębów dla palaczy i nić dentystyczna, mogą utrzymać zęby i dziąsła w prawidłowej kondycji.

Zapraszamy zatem do zapoznania się z naszą ofertą szczoteczek sonicznych oraz elektrycznych.



Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium