Blog chmura tagów
Zęby mądrości - kiedy należy usuwać ósemki? 0
Zęby mądrości - kiedy należy usuwać ósemki?

Ósemki potrafią przysporzyć nam sporo zmartwień, zarówno wtedy kiedy się wyrzynają oraz kiedy nie pojawiają się przez długi czas. Co należy wiedzieć o zębach mądrości oraz czy usunięcie ósemek zawsze jest konieczne? Tych oraz innych ważnych informacji dowiecie się z poniższego tekstu.

Co to są zęby mądrości? Kilka słów o ósemkach

Ósemki są ostatnimi zębami trzonowymi, które pojawiają się w naszej jamie ustnej. Najczęściej wyrastają między 17, a 25 rokiem życia. Niekiedy zęby mądrości wyrzynają się w podeszłym wieku lub u innych nie pojawiają się w ogóle. Osoby, które nie posiadają ósemek, nie mają w związku z tym żadnych problemów z prawidłowym przeżuwaniem pokarmów. O wiele częściej problemy pojawiają się u osób, którym zęby mądrości wyrosły.

Dlaczego zatem u jednych ósemki wyrastają, a u innych nie? Okazuje się, że ostatnie zęby trzonowe są pozostałością po naszych zamierzchłych przodkach. Tysiące lat temu ludzkość spożywała zupełnie inne produkty niż obecnie. Podstawą diety było surowe mięso, które wymagało mocnych, dużych zębów. Szczęki naszych przodków były zatem znacznie większe niż te, które posiadamy dziś. Ludzkość z biegiem czasu zmieniała swój jadłospis na posiłki bardziej rozdrobnione i przetworzone. W wyniku tego układ zębowy ulegał zmniejszeniu. Ewolucja spowodowała, że u niektórych osób ósemki już w ogóle się nie pojawiają. Szczęśliwcy, którzy posiadają zęby mądrości, zazwyczaj mają za mały dla nich łuk zębowy, przez co zęby wychodzą w nieprawidłowy sposób, nie mieszczą się, powodują ból i stany zapalne. Czasem rosną nawet  w dziąsłach prostopadle do siódemek i są źródłem poważnych problemów ortodontycznych.

Jakie objawy powoduje wyrastanie zębów mądrości?

Pojawienie się zębów mądrości zazwyczaj wiąże się z dyskomfortem i bólem. Jeśli w miejscu, gdzie znajdują się ósemki, pojawia się pulsujący, przeszywający ból, dziąsło jest zaczerwienione i wrażliwe - prawdopodobnie rośnie nam ósemka. Do tego ból może promieniować na oko i ucho. Niekiedy wyrzynanie się ósemki trwa kilka lat i takie dolegliwości pojawiają się co jakiś czas. Jeśli mamy wątpliwości czy ból spowodowany jest wyrastaniem ósemek, możemy udać się do stomatologa. Jeżeli żaden z zębów trzonowych nie jest objęty procesem chorobowym, za dolegliwości odpowiada właśnie rosnący ząb. Niestety czasem ząb ten rośnie wewnątrz dziąsła, koroną do siódemek (ósemka zatrzymana) i ma chory korzeń lub za mało miejsca przez znajdujące się kości. Taki układ może powodować jeszcze więcej bólu i komplikacji. W tej sytuacji konieczne jest chirurgiczne usunięcie zęba mądrości.  

Ponadto podczas wyżynania się ósemki może pojawić się uczucie rozpieranie szczęki, szczękościsk czy uczucie ciała obcego w jamie ustnej. Pojawiające się zęby mądrości mogą również być przyczyną bólu głowy, powiększenia węzłów chłonnych czy też ogólnego złego samopoczucia i rozbicia. Jeśli dolegliwości przeszkadzają w nam w codziennym funkcjonowaniu, można wykonać badanie na obecność stanu zapalnego z krwi. Jeśli badanie potwierdzi obecność toczącego się w organizmie stanu zapalnego, niezbędne może okazać się przepisane przez lekarza antybiotyku.

Wskazania do usuwania ósemek

Jeśli ktoś miał na tyle szczęścia, że ósemki wyrosły zdrowe, w dobrym miejscu to nie powinien ich usuwać. Traktujemy je tak jak pozostałe zęby, o które dbamy na co dzień. Kiedy zatem należy ósemki usunąć? Jeśli ósemka jest zatrzymana i powoduje dyskomfort. Jeśli w łuku zębowym znajduje się za mało miejsca i ósemka przesuwa pozostałe zęby, powodując wady zgryzu, również powinniśmy umówić się na ekstrakcję zęba. Niekiedy  dentysta decyduje o usunięciu zęba, który po wyrżnięciu się od razu jest objęty próchnicą.

Przez umiejscowienie ósemek w trudno dostępnym do mycia miejscu, na  zębach tych częściej gromadzą się bakterie i osiada się na nich płytka nazębna. Zęby mądrości są niestety często atakowane przez próchnicę i wymagają uzupełnienia plombą.

Podsumowując, usunięcie ósemek jest kwestią indywidualną. Przed podjęciem decyzji należy skonsultować się ze stomatologiem oraz ortodontą. Lekarze pomogą nam podjąć najlepsza dla nas decyzję.  

O zdrowie zębów można zadbać, stosując szczoteczki rotacyjno-obrotowe i szczoteczki soniczne, które są dostępne w naszym sklepie szczoteczki24.pl

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium