Blog chmura tagów
Szczoteczka soniczna vs manualna - która szczoteczka jest lepsza 0
Szczoteczka soniczna vs manualna - która szczoteczka jest lepsza

Szczoteczka do zębów jest kluczowym elementem w dbaniu o higienę jamy ustnej. Niektórzy bardzo dokładnie analizują zakup odpowiedniego modelu, podczas gdy inni niespecjalnie przykładają do tego uwagę. Najpopularniejsze są ciągle szczoteczki manualne. Z poniższego tekstu dowiecie się, jakie są mocne i słabe strony takich szczoteczek, a także droższych i zaawansowanych technologicznie szczoteczek sonicznych.

Mocne i słabe strony sonicznej szczoteczki do zębów

Szczoteczki soniczne coraz chętniej są kupowane przez Polaków. Na czym polega ich fenomen? Szczoteczka soniczna w ciągu minuty może wykonać nawet 62 tysiące ruchów na minutę. Modele zaawansowane nawet do 80 tysięcy. Takie parametry nie są możliwe do osiągnięcia przez szczoteczkę manualną. Dzięki temu osad nazębny jest bardzo dobrze usuwany. Zęby są wręcz polerowane podczas ich szczotkowania. Kolejną zaletą takich szczoteczek jest duży wybór na rynku. Obecnie znaleźć można modele na każdą kieszeń. Szczoteczkę soniczną kupimy w cenie regularnej już za około 100 zł. Taki produkt posłuży nam przez długi czas. 

Na korzyść szczoteczek sonicznych przemawia także fakt, że w urządzeniach dostępne są różne tryby szczotkowania. Jeśli masz problem z nadwrażliwością zębów czy też chciałbyś uzyskać efekt wybielenia lub po prostu wymasować dziąsła w celu ich lepszego ukrwienia – to wszystko oferują nowoczesne szczoteczki sonicznej. Co więcej, szczoteczka powiadomi Cię, gdy twoja końcówka jest już zużyta i należy wymienić ją na nową. Oczywiście za każdą dodatkową funkcję trzeba odpowiednio więcej zapłacić. W najbardziej zaawansowanych szczoteczkach po zainstalowaniu aplikacji specjalny program ze sztuczną inteligencją na podstawie naszego sposobu i nawyków szczotkowania przygotuje specjalny, indywidualny program czyszczenia, który pozwoli nam osiągnąć najlepsze efekty.  

Za zaletę możemy uznać także fakt, że szczoteczki posiadają wbudowany timer. Nie musimy zatem stać z zegarkiem w ręku, szczoteczka dopilnuje tego za nas. Zastanawiasz się pewnie teraz czy ten produkt ma jakieś wady. Jak każdy produkt elektryczny szczoteczki mogą niestety ulec awarii. W przypadku tego typu sprzętów naprawa często wynosi równowartość zakupu nowej szczoteczki. Oczywiście produkty są objęte dwuletnim okresem gwarancji jednak każda usterka, która wydarzy się po tym czasie, musi zostać naprawiona na nasz koszt. Niektórzy za wadę mogą uznać fakt, iż wymiana końcówek na oryginalne to także wydatek większy niż zakup szczoteczki manualnej. Dla marki Philips koszt oryginalnej końcówki wystarczającej na trzy miesiące to koszt około 30 zł.

Mocne i słabe strony manualnej szczoteczki do zębów

Zaletą szczoteczek manualnych jest ich łatwa dostępność oraz bardzo duży wybór. Taką szczoteczkę kupimy w każdym sklepie czy drogerii. Jej koszt również nie będzie obciążeniem dla naszego budżetu. Szczoteczka manualna kosztuje kilka złotych. W drogeriach czy większych sklepach wybór będzie już spory. Znajdziemy produkty z różnym typem włosia oraz specjalistyczne szczoteczki, np. dla osób noszących aparat ortodontyczny. Szczoteczka manualna zajmuje bardzo mało miejsca i jest łatwa w czyszczeniu oraz przechowywaniu. Przy odpowiedniej technice czyszczenia można dobrze wyczyścić nią zęby. Produkt ten ma jednak pewne mankamenty. Niestety wiele osób nie umie w sposób prawidłowy z niej korzystać. Dobrze doczyszczenie zębów wymaga zastosowania technik, które nie każdy z nas zna. 

Bardzo często więc myjąc zęby szczoteczką manualną, nie doczyszczamy dobrze naszych zębów. Przede wszystkim cierpią na tym trudnodostępne zęby trzonowe. Myjąc zęby szczoteczką manualną mamy także tendencję do zbyt mocnego jej dociskania, co może kaleczyć nasze dziąsła. Musimy także pilnować czasu na zegarku lub stoperze, żeby nie myć zębów za krótko. Zwykłą szczoteczką manualną jesteśmy w stanie wykonać od 300 do około 600 ruchów na minutę. Są to wartości znacznie niższe niż  te osiągane nawet przez najprostszą szczoteczkę elektryczną zasilaną na baterię.

Jak zatem widać przy odpowiedniej technice szczotkowania jest możliwe wyczyszczenie jamy ustnej szczoteczką zwykła w sposób podobny, jak gdybyśmy użyli szczoteczki elektrycznej czy też sonicznej. Wymaga to od nas jednak sporo wprawy oraz zagłębienia się w techniki mycia zębów. Na pewno o wiele wygodniej jest przyłożyć do zębów główkę szczoteczki elektrycznej, która wykona za nas całą robotę. Jeśli zastanawiasz się, czy szczoteczka soniczna będzie dla Ciebie odpowiednia, zacznij od najtańszego modelu. Być może już po pierwszym użyciu uznasz, że nie wyobrażasz sobie powrotu do czyszczenia manualnego.

Jeśli masz wątpliwości, jaki produkt wybrać, skonsultuj zakup ze swoim stomatologiem lub z naszym wykwalifikowanym działem obsługi klienta. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Posiadamy zarówno szczoteczki soniczne, obrotowo-rotacyjne oraz manualne. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium