Blog chmura tagów
Składniki past do zębów i ich funkcje 0
Składniki past do zębów i ich funkcje

Pasta do zębów używana jest przez nas każdego dnia. Niektórzy przykładają ogromną wagę do jej wyboru, inni kierują się okazyjną ceną, bądź aktualną promocją. Co zawiera pasta do zębów i dlaczego pomaga nam w zachowaniu mocnych i zdrowych zębów?

Co może zawierać pasta do zębów?

Substancje, które są zawarte w pastach do zębów posiadają rozmaite właściwości. Głównym zdaniem past do zębów jest ochrona naszych zębów przed próchnicą. Pasty mogą mieć w swoim składzie także składniki bakteriobójcze, wybielające czy też redukujące nadwrażliwość zębów. Każda pasta do zębów składa się ze środków ściernych, polerujących, pieniących, do tego może być wzbogacona o ekstrakty, barwniki, a także przeciwutleniacze. Poniżej przedstawiamy listę najczęściej występujących składników past do zębów wraz z ich właściwościami.

Węgiel aktywny

Węgiel aktywny jest środkiem otrzymywanym z węgla drzewnego, a więc jest środkiem organicznym. Jest to substancja aktywna, która przyciąga zanieczyszczenia, bakterie oraz toksyny. Węgiel aktywny stał się ostatnio bardzo popularny w medycynie, a także w kosmetyce. Węgiel, który jest dodatkiem past, absorbuje substancje barwiące szkliwo. Stosując pasty do zębów z węglem aktywnych trzeba jednak pamiętać o rozwadze.  Jest to produkt bezpieczny, jednak powinien być używany raz na jakiś czas. Najlepiej używać takiej czarnej pasty z węglem aktywnym na przemian z inną bez węgla.

Do głównych zalet past z węglem aktywnym zaliczymy ochronę szkliwa przed bakteriami, próchnicą oraz utratą cennych minerałów. Pasta ma właściwości wybielające i zapobiega powstawaniu przebarwień, a także zwalcza nieświeży oddech. Osoby, które mają osłabione szkliwo, skłonne do erozji powinny wystrzegać się tej past, które w swoim składzie mają węgiel aktywny.

Fluor

Najczęściej fluor występuje w pastach w postaci fluorku sodu, monofluorofosforanu sodu, fluorku cyny lub aminofluorku. Maksymalna zawartość fluoru, jaka może znaleźć się w paście, to 5000 ppm. Taka ilość zalecana jest osobom starszym, u których ryzyko pojawienia się próchnicy jest większe. Osoby, które posiadają zęby stałe powinny stosować pasty o zawartości fluoru na poziomie i 1500 ppm. Fluor jest pierwiastkiem, który działa przeciwpróchniczo. Ponadto obserwuje się, że znacznie zmniejsza nadwrażliwość zębów. Fluor może być stosowany już od pierwszego roku życia.

Nadmiar fluoru może spowodować chorobę szkliwa zwaną fluorozą. Objawia się ona jako kredowo białe plamy na szkliwie, które mogą doprowadzić do jego erozji w tych miejscach.

Triklosan

Triklosan jest składnikiem, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne, a także przeciwzapalne oraz spowalnia powstawanie płytki nazębnej. Niektórzy specjaliści twierdzą jednak, że dzięki temu że jest dostępny w każdej paście do zębów, bakterie które są w jamie ustnej uodparniają się na jego działanie. Eksperci wskazują także, że w połączeniu z wodą z wodociągu powstaje substancja chloroform, która może wykazywać działanie rakotwórcze.

Hydroksyapatyt

Jest to związek, który pomaga w zwalczaniu nadwrażliwości zębów dzięki temu, że zamyka kanaliki zębowe. Nazywany jest także płynnym szkliwem, ponieważ bez problemu łączy się ze strukturą zębów. Stosowanie past przez dłuższy okres czasu z tym składnikiem może na bardzo długo wyeliminować uczucie dyskomfortu spowodowane nadwrażliwością. Inne pierwiastki, które działają podobnie to aminofluorek, szczawiany żelaza, glinu i potasu, chlorek strontu, cynku lub aldehyd glutarowy.

Węglan wapnia, tlenek krzemu

Stanowią one od 25 do 50 % pasty do zębów. Są to środki ścierające oraz polerujące, najbardziej istotne w procesie czyszczenia ponieważ usuwają płytkę bakteryjną, osad nazębny i redukują przebarwienia. Są to w głównej mierze ziarenka z węglanu wapnia, które charakteryzują się nierozpuszczalnością. To one są odpowiedzialne za specyficzną konsystencję pasty do zębów. W sklepach dostępne są różne warianty ścieralności (ich oznaczenie na opakowaniu to RDA) – im wyższe stężenie tych substancji, tym silniejsze działanie wybielające pasty. Do codziennego mycia nie należy jednak stosować pasty z RDA o wartości powyżej 100. Takie pasty  mogą doprowadzić do niszczenia zębów. Standardowo powinno się stosować pasty ze wskaźnikiem RDA 50, zaś osoby z wrażliwymi zębami- poniżej tej wartości.

Jaka pasta do zębów jest najlepsza?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej  odpowiedzi. Pasta do zębów powinna być dopasowana do kondycji naszych zębów oraz problemów, z którymi aktualnie borykamy się w naszej codziennej  higienie jamy ustnej. Najlepiej o pomoc w doborze odpowiedniej pasty poprosić swojego stomatologa. Na pewno przedstawi nam propozycje, które będą dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb.

Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z ofertą past dostępnych w naszym sklepie. Są to głównie pasty opierające się na naturalnych, bezpiecznych składnikach o wysokiej jakości. W skład naszej bogatej oferty wchodzą również szczoteczki elektryczne dla dzieci i dorosłych oraz inne akcesoria stomatologiczne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium