Ruszające się zęby u dorosłych - jak wzmocnić chwiejne zęby? 0
Ruszające się zęby u dorosłych - jak wzmocnić chwiejne zęby?

Zęby stałe powinny być solidnie i mocno osadzone w dziąsłach. Co zatem robić kiedy odczuwamy, że nasz ząb się rusza? Czy mamy powody do niepokoju? Czy rozchwiany ząb można wzmocnić, czy grozi nam jego utrata?

Ruszające się zęby – przyczyny

Przyczyn ruszającego się zęba może być wiele. Od urazów mechanicznych po różnego  rodzaju choroby przyzębia czy dziąseł. W żadnym wypadku nie powinniśmy bagatelizować ruszającego się zęba. Koniecznie udajmy się do naszego stomatologa na konsultację, by wykrył przyczynę i wdrożył leczenie. Nie zagryzamy takiego zęba, nie pchajmy go językiem, ponieważ możemy tylko pogorszyć sprawę.

Jedną z chorób przyzębia jest jego zanik wraz z zanikiem wyrostka zębodołowego. Schorzenie prowadzi do obnażenia korzeni, zaniku kości, a finalnie do rozchwiania zęba. Ząb może także zacząć się ruszać ze względu na resorpcję. Resorpcja to nic innego jak zanik korzenia zęba na skutek przebytego urazu lub też stosowania nieodpowiedniego leczenia ortodontycznego. Resorpcję mogą także powodować sąsiednie zębów. Najczęściej ucisk taki ma miejsce podczas wyrastania ósemek. Zęby mądrości podczas wyrzynania się uciskają na korzenie siódemek. Kolejnym powodem występowania resorpcji może być torbiel korzeniowa. Niestety leczenie resorpcji jest bardzo trudne i zęby z wyżej wymienionymi problemami mają nie najlepsze rokowania.

Kolejnym z powodów rozchwiania zębów może być kamień nazębny. Kiedy ten zbytnio się odkłada i nie jest regularnie usuwany, może powodować stan zapalny i rozchwianie zęba. W przypadku takiego problemu ratunkiem dla zęba jest zabieg kiretażu. Zabieg polega na bardzo dokładnym wyczyszczeniu złogów pod dziąsłami. Wykonywany jest u periodontologa.

Ruchomość zęba lub – co gorsza – kilku zębów może być także spowodowana leczeniem ortodontycznym. Mówimy wtedy o zgryzie urazowym. Podczas leczenia u ortodonty zęby ruszają się przy zbyt wysoko wykonanych wypełnieniach lub odbudowie protetycznej.  Żując, powstaje zbyt duży kontakt na zębie, co prowadzi do rozszerzenia ozębnej. Ząb zaczyna się ruszać, staje się tkliwy i bolesny.  Należy podkreślić, że przejściowa ruchliwość zębów podczas leczenia u ortodonty jest całkowicie normalna i nie powinna nas niepokoić. Na skutek niewłaściwej diety nasze zęby również mogą zacząć się ruszać. Dzieje się tak, kiedy mamy duże niedobory witamin z grupy D, ograniczeniach spożywanego białka czy wapnia.

Kiedy przyczyną ruszania się zęba jest uraz, niezwłocznie udaj się po pomoc. W takich sytuacjach o tym czy ząb uda się uratować, ma znaczenie czas.

Jak wzmocnić ruszające się zęby?

Kiedy zaczynamy odczuwać dyskomfort spowodowany rozchwianiem zęba, należy niezwłocznie udać się do stomatologa. To, że nasz ząb się rusza oznacza, iż problem jest już dość mocno zaawansowany. W zależności od danej przyczyny lekarz dobierze najlepszą metodę leczenia rozchwianego zęba. Nie leczmy się na własną rękę, zaufajmy w tej kwestii stomatologowi, ponieważ wdrażając sobie leczenie samemu, możemy zęba bardzo szybko stracić.

Pamiętajmy, że aby uniknąć rozchwiania zębów, należy stosować działania profilaktyczne. Najważniejsza w tej kwestii jest oczywiście nasza codzienna higiena jamy ustnej. Prawidłowo dobrane pasty, elektryczne szczoteczki do zębów oraz płyny do płukania jamy ustnej potrafią zachować nasze zęby w świetnej kondycji przez długie lata. Nie zapominajmy także o nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych. Starajmy się także zdrowo odżywiać. Zbilansowana i pełnowartościowa dieta bogata w magnez, wapń, witaminę D oraz białka znacząco wpływa na dobrą kondycję całego naszego organizmu, w tym także i zębów. Starajmy się ograniczać cukry do minimum. Cukier jest głównym winowajcą rozwoju próchnicy. Używki takie jak tytoń czy alkohol również mają wpływ na powstawanie chorób przyzębia. Nie bójmy się odwiedzać naszego stomatologa regularnie. Wiele bolesnych i kosztownych zabiegów można by uniknąć, gdybyśmy cyklicznie stawiali się na wizyty kontrolne.

Jak widać kluczowe znaczenie w zachowaniu zdrowych, mocno osadzonych zębów ma profilaktyka. Z naszymi produktami możecie zadbać o codzienną higienę jamy ustnej, mając pewność wyboru produktów rekomendowanych przez stomatologów. Regularne i efektywne czyszczenie daje dużą pewność, że problem rozchwianego zęba nie będzie nas dotyczył. 

W naszym kompleksowo wyposażonym sklepie znajdują się zarówno szczoteczki elektryczne do zębów, jak i irygatory, płyny do płukania jamy ustnej, pasty cenionych marek. Zapraszamy do zapoznania z aktualną ofertą wszystkie osoby, którym zależy na zdrowym i pięknym uśmiechu.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium