Prawidłowe czyszczenie języka - jak to robić? 1
Prawidłowe czyszczenie języka - jak to robić?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że kompletna higiena jamy ustnej dotyczy nie tylko czyszczenia zębów i dziąseł, ale także i języka. Szkodliwe dla naszego zdrowia bakterie znajdują się także na języku. Z poniższego tekstu dowiecie się, dlaczego warto poświęcić czas na jego higienę.  

Dlaczego należy czyścić język?

Język, jednocześnie z naszymi zębami jako pierwszy ma styczność ze spożywanymi przez nas napojami oraz pokarmem. Jego zewnętrzna budowa składająca się z brodawek sprawia, że jest idealnym miejscem, w którym mogą zbierać się bakterie. Na języku potrafi znajdować się nawet 700 różnych gatunków drobnoustrojów. Oczywiście większość z nich nie zagraża naszemu zdrowiu. Problem może się pojawić kiedy bakterie zaczną zbytnio się namnażać. Bakterie bytujące na języku bardzo lubią węglowodany, a przeciętny Polak zjada ich bardzo dużo. Są one obecne w pieczywie, ziemniakach, słodyczach. Zachęcamy zatem, aby do codziennej higieny jamy ustnej włączyć także mycie języka.

Jak i kiedy czyścić język?

Czyszczenie języka nie jest skomplikowane i wymaga od nas kilkudziesięciu sekund dziennie. Jeśli dojdziemy do wprawy, czynność ta może trwać kilkanaście sekund. Jak więc widać nie jest to bardzo czasochłonny proces. Najlepiej czyścić język po nocnym umyciu zębów - przed płukaniem. Niektóre manualne szczoteczki mają na płaskiej powierzchni specjalne wypustki, które służą właśnie do czyszczenia języka. Nie radzimy używać do tego włosia szczoteczki. Możemy podrażnić język oraz ze względu na  jego budowę włókno może jeszcze głębiej wtłoczyć bakterie w brodawki. Dodatkowo możemy przenieść drobnoustroje z zębów na język. Najlepszym narzędziem do czyszczenia języka są skrobaczki. Kształtem przypominają one nieco maszynkę do golenia. Produkt ten nie kosztuje dużo, a daje nam gwarancję, że język zostanie właściwe oczyszczony.

Konsekwencje zdrowotne braku mycia języka

Brak higieny języka może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Pierwszą z nich jest halitoza. Bardzo często przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust jest właśnie halitoza. Jeśli jest ona wywołana zgromadzonymi bakteriami, bardzo szybko możemy pozbyć się problemu, korzystając właśnie ze skrobaczki do języka. Kolejnym problemem, który związany jest z brakiem higieny języka, jest zaburzenie smaku. Jeśli zapominasz o regularnym szczotkowaniu zębów oraz pomijasz pielęgnację języka to powłoka zwana biofilmem, składająca się z bakterii, resztek żywności i martwych komórek skóry niestety zakrywa nasze kubki smakowe. W efekcie czego gorzej odczuwamy smaki. Prawidłowe odczuwanie smaku odgrywa istotną rolę w prawidłowym odżywianiu. Poważniejszym schorzeniem jest kandydoza. Nazywana jest inaczej grzybicą jamy ustnej, wywołują ją drożdżaki z rodzaju Candida albicans. Są one obecne u około 20-50 % osób, jednak jeśli dojdzie do zachwiania równowagi mikrobiologicznej, choroba może się rozwinąć. Jej objawy to biały nalot na języku, owrzodzenia czy pęknięcia w kącikach ust oraz nieprzyjemny zapach z ust. Czynniki, które sprzyjają powstaniu kandydozy to: palenie papierosów, brak higieny jamy ustnej, spożywanie dużej ilości słodyczy, sterydy, antybiotykoterapia, nadużywanie alkoholu, zła dieta czy zaburzenia hormonalne. Niestety jeśli rozwinie się u nas kandydoza, na czyszczenie języka jest już za późno. Koniecznie trzeba udać się do lekarza w celu dobrania odpowiedniego leczenia.

Jak widać brak lub niewłaściwa higiena języka może nieść za sobą przykre dla nas konsekwencje. Kilkadziesiąt sekund dodatkowo spędzonych na higienie jamy ustnej jest dla nas mniej kosztowne niż problemy z nieświeżym oddechem lub rozwojem choroby grzybiczej.

Zapraszamy do zapoznania z ofertą naszego kompleksowo wyposażonego sklepu wszystkie osoby, którym zależy na utrzymaniu wysokiego poziomu higieny jamy ustnej. W naszym asortymencie znajdują się zarówno szczoteczki elektryczne do zębów, jak i irygatory, płyny do płukania jamy ustnej, pasty. 

Komentarze do wpisu (1)

28 maja 2021

Mi pomógł irygator, w moim z haxe miałam końcówkę do języka. Odkąd go używam problem brzydkiego zapachu z buzi zniknął. Czyszczę nim nie tylko język ale też wszystko między zębami, mniej bakterii=mniej zapaszków.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium