Blog chmura tagów
Piłowanie zębów - na czym polega zabieg? 0
Piłowanie zębów - na czym polega zabieg?

Piłowanie zębów inaczej nazywa strippingiem jest to bezbolesny zabieg, który wykonuje się bez znieczulenia. W ostatnim czasie w mediach społecznościowych modne stało się piłowanie zębów samodzielnie pilnikiem w domu. Stanowczo odradzamy takich praktyk, ponieważ można bezpowrotnie zniszczyć swoje zdrowe zęby.

Piłowanie zębów u dentysty. Kiedy piłuje się zęby?

Pionowa redukcja szkliwa jest wykonywana ze względu na pewne wskazania do przeprowadzenia tego zabiegu. Należą do nich:

  • Zlikwidowanie małych oraz średnich stłoczeń obu łuków zębowych. Stosuje się to rozwiązanie wyłącznie w sytuacjach, gdy nie ma żadnej dodatkowej wady zgryzu lub w przypadku występowania wady dotylnej).
  • Jeśli występują dysproporcje w szerokości zębów. Jest to obliczane według ścisłych wskaźników ortodontycznych. Dzięki temu można wyrównać wymiary zębów górnego łuku i dolnego oraz zęby zyskują harmonijny wygląd, zęby stają się symetryczne względem siebie.
  • Estetyczna korekta beczułkowatego lub trójkątnego kształtu zębów siecznych górnych.
  • Przy likwidacji tak zwanych czarnych trójkątów. Są to nieestetyczne przestrzenie, które nie są wypełnione brodawką międzyzębową. Występuje także u nich zredukowanie tkanki przyzębia.
  • Przy zmianie kształtu górnych kłów na kształt zębów siecznych bocznych jeśli pacjent nie ma związków tych zębów albo uległy one utracie.
  • Redukcja rozmiaru makrodensa, czyli zbyt dużego zęba. Zapewnia to harmonię łuków zębowych oraz bardzo poprawia estetykę uśmiechu.
  • Przy zapobieganiu  nawrotowi stłoczeń po leczeniu ortodontycznym.
  • Jeśli konieczna jest niewielka korekta po leczeniu ortodontycznym.
  • Przed leczeniem ortodontycznym, w celu uniknięcia ekstrakcji zęba.

Należy dodać tutaj, że stripping zębów nie jest ich konturowaniem. Konturowanie to całkiem osobny zabieg. Polega na pionowej zmianie kształtu zęba. Po wykonanym zabiegu piłowania nie musimy w żaden szczególny sposób dbać o te zęby. Szkliwo ma tę właściwość, że bardzo szybko się remineralizuje. Zęby spiłowane bardzo szybko mają tę samą strukturę co nietknięta tkanka.

Czy piłowanie zębów boli?

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, piłowanie zębów nie boli. Nie ma konieczności, żeby stosować znieczulenie. Jeśli jednak posiadasz bardzo wrażliwe zęby, oczywiście możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego. Konieczne poinformuj stomatologa o swojej nadwrażliwości. Znieczulenie może zostać użyte także w sytuacji, gdy pacjent panicznie boi się zabiegu.

Każdy ząb posiada pewne ściśle ustalone granice bezpiecznej redukcji tkanki. Lekarz przeprowadzający procedurę strippingu dysponuje specjalnymi miarkami, które pozwalają na dokładną ocenę ilości ścieranych tkanek. W zależności od wyboru materiału do piłowania mogą pojawić się pewnie nieprzyjemne odgłosy przypominające borowanie. U niektórych pacjentów dźwięki te mogą wzbudzać dyskomfort.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania z ofertą naszego sklepu internetowego, gdzie oferujemy nowoczesne szczoteczki elektryczne do zębów, dzięki którym zachowasz piękny uśmiech.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium