Blog chmura tagów
Piaskowanie zębów - wskazania, przebieg zabiegu 0
Piaskowanie zębów - wskazania, przebieg zabiegu

Piaskowanie zębów jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach stomatologicznych. Standardowo wykonuje się go razem ze skallingiem, jako profilaktykę zdrowego uśmiechu. Sprawdź,  na czym polega piaskowanie zębów i czy jest bolesne?

Po co i jak często należy piaskować zęby?

Piaskowanie zębów jest zabiegiem, który ma na celu usunięcie z powierzchni zębów osadów oraz przebarwień powstałych na skutek spożywania pokarmów oraz napojów. Szczególnie jest polecane osobom palącym, pijącym dużo kawy i herbaty bądź czerwonego wina. Jest to zabieg bezpieczny i bezbolesny, jednak pacjenci z nadwrażliwością mogą odczuwać po zabiegu dyskomfort w postaci podrażnienia dziąseł. Piaskowanie zębów jest także rekomendowane spożywającym duże ilości napojów słodzonych, gazowanych, które również mogą odbarwić szkliwo. Na skutek przyjmowania wyżej wymienionych produktów na zębach powstaje ciemny nalot, który niekiedy jest mylony z kamieniem nazębnym. Osad bardzo  często gromadzi się w trudno dostępnych miejscach, które nie są możliwe do wyczyszczenia nawet przy pomocy szczoteczki elektrycznej i nici dentystycznej. Jak często piaskować zęby? Piaskowanie zębów powinno być przez nas wykonywane regularnie. Najlepiej co pół  roku.

Jak wygląda zabieg piaskowania zębów? 

Zęby oczyszczane są z kamienia i osadu przy użyciu tłoczonej pod wysokim ciśnieniem zawiesiny, która zawiera drobinki substancji czyszczącej. Granulki, które są dodawane do tej cieczy nazywa się piaskiem stomatologicznym. Substancja jest na tyle twarda, że bez problemu oczyszcza nasze zęby, a jednocześnie delikatna i nie niszcząca szkliwa. Do piaskowania użyte są także komponenty smakowe, ponieważ piasek ma nieprzyjemny smak.

Jak wygląda zabieg piaskowania zębów?

Piaskowanie zębów jest zabiegiem szybkim i bezbolesnym. Jest często wykonywany podczas rutynowych przeglądów profilaktycznych. Zajmuje on około 20-30 minut i może być wykonywany przez higienistkę.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje piaskowania zębów - naddziąsłowe i poddziąsłowe. Pierwszy rodzaj polega na pozbywaniu się osadu z części zębów, które wystają ponad dziąsła. Przy tej procedurze używa się najczęściej piasku o twardszych drobinkach, co pozwala na pozbycie się nawet dużych przebarwień. Podczas zabiegu nadmiar preparatu pobiera ssak. Po zakończeniu piaskowania zęby polerowane są specjalnymi gumkami lub szczoteczkami. Stomatolodzy zalecają także, by od razu wykonać zabieg fluoryzacji aby wzmocnić szkliwo.

Drugi rodzaj - piaskowanie poddziąsłowe sprawia, że możemy pozbyć się osadu oraz przebarwień z okolic kieszeni zębowych. Dziąsła są bardziej narażone na ból i bardziej ukrwione więc do tej procedury należy użyć piasku o delikatnych drobinkach, najczęściej jest to glicyna. Po tej procedurze zęby nie są już polerowane.

Czy piaskowanie zębów nie wpływa negatywnie na szkliwo?

Piaskowanie wpływa bardzo korzystnie na szkliwo poprawiając nie tylko jego wygląd, ale także i higienę. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania, które sprawiają że zabieg może być niemożliwy do wykonania. Z piaskowania powinny zrezygnować osoby które borykają się ze stanem zapalnym jamy ustnej i dziąseł lub mają rany błony śluzowej. Przeciwwskazaniem jest także choroba wrzodowa żołądka i wątroby, a także zaburzenia czynności płuc takie jak astma.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania z ofertą naszego sklepu internetowego, gdzie oferujemy szczoteczki elektryczne, szczoteczki soniczne oraz praktyczne akcesoria stomatologiczne, które pozwalają zachować wysoki poziom higieny jamy ustnej na co dzień.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium