Blog chmura tagów
Pasta z fluorem czy bez - jaka pasta do zębów jest lepsza? 0
Pasta z fluorem czy bez - jaka pasta do zębów jest lepsza?

Fluor jest jednym z najważniejszych składników pasty do zębów. Od kiedy odkryto jego korzystne właściwości stał się nieodzownym elementem składu past mycia do zębów oraz innych preparatów do higieny jamy ustnej. W ostatnim czasie narosło na jego temat wiele mitów, mówiących o tym że jest szkodliwy. Sprawdźmy, czy mamy się czego obawiać stosując preparaty z fluorem.

 Kilka faktów o fluorze

Wiele osób uważa, że fluor został stworzony w laboratorium, tymczasem jest to pierwiastkiem, który występuje w naturze postaci gazu. Gaz ten dla człowieka jest niezwykle trujący.  Jego związku powszechnie występują w środowisku, znajdziemy je w glebie, wodzie czy minerałach. Stosunkowo dużo związków fluoru znajdują się w rybach.

Fluor jest dla nas niezbędny w procesie kształtowania się kości i zębów. Jego niedobory mogą doprowadzić do konsekwencji zdrowotnych, takich jak zaburzenia w wiązaniu wapnia, magnezu i fosforu w kościach, co  w konsekwencji może doprowadzić do hipomagnezemii (niedoboru magnezu) i demineralizacji tkanki kostnej.  Cenną właściwością fluoru jest to, że wzmacnia on szkliwo zębów i zębinę, a także zapobiega próchnicy. Działa także przeciwbakteryjnie i zmniejsza rozpuszczalność szkliwa. W badaniach stwierdzono również, że może hamować miażdżycę. Podczas ciąży zwiększa wchłanianie żelaza, co stanowi jako jeden z elementów w profilaktyce niedokrwistości. Związki fluoru stosowane są też w terapiach onkologicznych, w walce z osteoporozą i chorobami układu moczowego. Jak widać lista cennych właściwości fluoru jest długa i ma zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny.

Czy istnieją zatem jakieś negatywne skutki przyjmowania fluoru?

Nadmiar fluoru może oczywiście zaszkodzić.  Skutkiem przedawkowania tego związku jest choroba zwana fluorozą. Choroba ta najczęściej dotyka naszych zębów. Objawia się porowatością na ich powierzchni i występowaniem charakterystycznych, kredowych przebarwień. Jeśli nadmiar fluoru utrzymuje się w organizmie przez dłuższy czas może dojść do rozwoju fluorozy w obrębie tkanki kostnej oraz problemów układu nerwowego.

Fluoroza zębów najczęściej występuje w miejscach, gdzie woda pitna jest bogata w związki fluoru. Polska nie należy do tych krajów. Większość społeczeństwa korzysta z wody zawierającej poniżej 0,5 mg F/l, tj. dolnej wartości zakresu zalecanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

WHO zaleca optymalny przedział zawartości fluoru w wodzie pitnej na poziomie 0,5-1,0 mg/l.

Czy pasta do zębów z fluorem jest bezpieczna?

Zgodnie z badaniami i opiniami naukowców oraz stomatologów pasty do zębów z fluorem są produktem w pełni bezpiecznym. Należy jednak pamiętać, by używać ich z rozsądkiem i świadomie. W przypadku dzieci należy stosować past wyłącznie dedykowanym dzieciom, gdyż dzienna zalecana ilość przyjmowanego przez nie fluoru jest znacznie mniejsza, niż przez osoby dorosłe. Dzienna dawka fluoru nie powinna przekraczać ok 2-3 mg w przypadku dorosłych i ok. 1 mg dla dzieci. W celu pozbycia się fluoru z jamy ustnej należy dokładnie wypłukać zęby po myciu i uważać, by przypadkowo jej nie połknąć.

Za śmiertelną dawkę fluoru dla osoby dorosłej uznaje się od 5 do 10 g. Przeciętne pasty dla osoby dorosłej mają pomiędzy 500 a 1500 ppm fluoru (ppm – part per milion, tzn. liczba gramów substancji, która przypada na 1 mln gramów lub mililitrów). Normy unijne mówią, że zawartość fluoru w paście nie powinna przekraczać 1000-1500 ppm. Pasty przeznaczone dla niemowląt i dzieci zawierają go oczywiście odpowiednio mniej.

Można zatem obliczyć, jaka dawka fluoru może być dla nas niebezpieczna. W 1,5 ml pasty do zębów dla dorosłych, czyli dawce, którą większość z nas wyciska podczas pojedynczego mycia na szczoteczkę, znajduje się 2,25 mg fluorku. Śmiertelna dawka jest ponad 2200 razy większa, a więc jest to dawka nierealna - chyba, że jedlibyśmy pastę do zębów łyżkami.

Czy pasta do zębów bez fluoru jest skuteczna?

Na rynku dostępne są różne pasty do zębów bez fluoru. Przede wszystkim są to produkty na bazie ziół. Skuteczność tych produktów jest zadziwiająco wysoka. Należy jednak pamiętać, że w przypadku kiedy mamy problem z próchnica pasta bez fluoru może okazać się niewystarczającym produktem do higieny. W takiej sytuacji należy skontaktować się ze swoim stomatologiem, który wskaże dodatkowe preparaty wolne od fluoru, które należy wdrożyć do swojej higieny.

Jaką pastę do zębów stosować - z fluorem czy bez?

Większość stomatologów zaleca, aby stosować pasty do zębów z fluorem. Wybór oczywiście należy do nas. Dla zwolenników alternatywy bez fluoru powstaje coraz więcej produktów o bardzo dobrym działaniu. W naszej ofercie można znaleźć produkty zarówno z fluorem jak i bez niego. Produkty marki Splat są pozbawione fluoru i opierają się głównie na ziołach, natomiast pasty marki Elmex lub Oral-B zawierają w swoim składzie fluor. 

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z pełną oferta past do zębów tutaj: https://szczoteczki24.pl/31-pasty-do-zebow

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium