Osad na zębach po kawie - jak się go pozbyć? 0
Osad na zębach po kawie - jak się go pozbyć?

Większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki kawy. Aż 83 % Polaków przyznaje, że pije kawę każdego dnia, a 52 % badanych przyznaje że nie kończy na jednej filiżance.  Kawa choć smaczna i ma właściwości pobudzające, niestety wpływa niekorzystnie na nasze zęby, pozostawiając na nich osad. Jak pozbyć się osadu nazębnego po kawie? Czy można przysłowiową pić małą czarną i mieć białe zęby?

Co to jest osad nazębny?

Osad nazębny zwany też płytką nazębną, to efekt naturalnych procesów zachodzących w naszej jamie ustnej. Chwilę po umyciu zębów płytka tworzy się na nowo. Powstaje między innymi na skutek zawartych soli mineralnych, które wchodzą w reakcję z płytką nazębną, a ta w konsekwencji zostaje zmineralizowana. Na powstawanie osadu nazębnego ma także wpływ rodzaj spożywanego pokarmu oraz napojów. Cukier, który jest obecny niemal we wszystkim, co jemy przyśpiesza powstawanie płytki nazębnej oraz namnażanie bakterii w jamie ustnej. Nieusunięta płytka nazębna zamienia się w kamień, który jest bardzo twardy. Usuwanie kamienia nazębnego nie jest możliwe przy pomocy domowych sposobów. Jedynie stomatolog może go usunąć podczas zabiegu skallingu lub piaskowania. Jeden z tych zabiegów powinien być stosowany przynajmniej raz w roku.

Kamień nazębny ma chropowatą powierzchnię i może przyjmować różne barwy – od (mało widocznej) biało-żółtej do ciemnobrązowej. Najszybciej tworzy się na zębach trzonowych od strony policzków i na siekaczach od strony języka. Nieusuwany kamień niestety coraz bardziej narasta – zarówno nad dziąsłami, jak i pod nimi. Groźniejszy jest drugi przypadek, ponieważ może on wywołać stany zapalne. Takie stany zapalne odpowiadają zwykle za krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów, za „obniżanie się” dziąseł, obnażenie szyjek zębowych, nadwrażliwość i rozchwianie (a z czasem utratę) zębów, oraz za nieprzyjemny zapach z ust nazywany halitozą.

Sposoby na osad nazębny po kawie

Jak kawa wpływa na zęby? Niestety znajduje się na liście napojów, które mają niekorzystny wpływ na nasze szkliwo. Pijąc kawę musimy liczyć się z tym, że może ona pozostawić na naszych zębach ciemne przebarwienia. Dodatkowo słodząc kawę bakterie w naszej jamie ustnej dostają pożywkę do namnażania się. Najlepszym rozwiązaniem byłoby mycie zębów szczoteczką elektryczną nie tylko po każdym wypiciu kawy, ale także po każdym posiłku. Jeśli nie mamy takiej możliwości, starajmy się chociażby przepłukać zęby płynem do higieny jamy ustnej lub chociażby samą wodą. Pamiętajmy, że najlepsze rezultaty przynosi profilaktyka.

Jeśli na naszych zębach pojawiły się ciemniejsze przebarwienia użyjmy pasty zawierającej  dodatkowe substancje aktywne, które pomagają w neutralizacji nieestetycznych przebarwień od papierosów, kawy lub innych barwiących szkliwo zębów produktów spożywczych. Takie pasty to na przykład czarna pasta z węglem aktywnym.

Starajmy się ograniczać spożywanie kawy do minimum, a jeśli nie potrafimy z niej zrezygnować, to starajmy się pić lżejszy napar. Raz w roku udajmy się do stomatologa lub higienistki na zabieg piaskowania lub skallingu. Pomoże on nam skutecznie pozbyć się kamienia nazębnego. Jeśli mimo tego przebarwienia nadal będą widoczne, można pomyśleć o zabiegu profesjonalnego wybielania zębów. Pamiętajmy, że wybielanie zębów w domu może się skończyć uszkodzeniem dziąseł i nadwrażliwością zębów. W tej kwestii lepiej poprosić stomatologa o dobór odpowiednich preparatów delikatnie rozjaśniających kolor szkliwa w domu.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą szczoteczek elektrycznych oraz past do zębów, które pomagają skutecznie usunąć płytkę nazębną. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium