Odsłonięte szyjki zębowe - przyczyny i metody leczenia 0
Odsłonięte szyjki zębowe - przyczyny i metody leczenia

Problem odsłoniętych szyjek zębowych dotyka przede wszystkim ludzi starszych, ale niekiedy borykają się z nim także młodsze osoby. Jest to problem nieprzyjemny i bolesny, czasem prowadzi nawet do utraty zębów.  Jakie są najczęstsze przyczyny odsłoniętych szyjek zębowych i jak sobie radzić z tą dolegliwością?

Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny

Pacjenci skarżący się na problem odsłoniętych szyjek zębowych bardzo często cierpią na paradontozę. Paradontoza spowodowana jest niewłaściwą higieną jamy ustnej lub jej całkowitym brakiem. Na powierzchni naszych zębów już kilkanaście minut po szczotkowaniu osiada się płytka nazębna, osad oraz różnego rodzaju bakterie i drobnoustroje. Jeśli nie czyścimy zębów regularnie oraz w zalecanym przez stomatologów czasie, płytka nazębna zaczyna się krystalizować, przemieniając się w kamień nazębny.  Proces krystalizacji nie trwa dzień lub dwa. Paradontoza rozwija się tygodniami. Nagromadzony kamień nazębny zbiera się u podstawy zębów, podnosząc linię dziąseł. Niestety samodzielnie nie możemy usunąć płytki. W tym celu należy udać się do stomatologa na specjalistyczny zabieg.

Kolejnym powodem, przez który szyjki zębowe się odsłaniają są papierosy. Niestety palenie tytoniu ma bardzo dużo negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia, w tym zdrowia naszej jamy ustnej. Palenie ogólnie wpływa na nieprzyjemny zapach z ust oraz ich nieatrakcyjny wygląd, dodatkowo może mieć wpływ na podwyższenie linii dziąseł.

Zbyt intensywne czyszczenie zębów lub używanie za twardych końcówek może powodować podrażnienia dziąseł oraz mieć bezpośredni wpływ na odsłonięcie się szyjek zębowych. Bardzo często mylnie szczotkujemy zęby bardzo mocno, myśląc, że takie czyszczenie jest efektywniejsze. Nic bardziej mylnego. Szorowanie zębów i dziąseł może spowodować więcej szkody niż pożytku.

Za odsłonięcie szyjek zębowych może odpowiadać także niedobór niektórych witamin. W przypadku niedoboru witaminy C możemy narazić się na chorobę, jaką jest szkorbut. Przy tym schorzeniu tkanki śluzowe jamy ustnej ulegają uszkodzeniu i owrzodzeniu. Niewłaściwa dieta i zaburzenia odżywiania jak bulimia czy anoreksja również mogą powodować ogromne niedobory witamin i jednocześnie odsłonięcie szyjek zębowych.

Jak objawiają się odsłonięte szyjki zębowe?

Najczęściej pacjenci obserwują obniżenie się linii dziąseł, ale objawem, który najczęściej zwraca uwagę na problem, jest pojawienie się nadwrażliwości zębów.  Poniżej znajdują się wszystkie objawy, które mogą świadczyć o odsłanianiu szyjek zębowych:

- nadwrażliwość na gorące, zimne, słodkie i kwaśne potrawy oraz napoje,

- nagłe pojawiające się bóle występujące u nasady zęba,

- krwawienia z dziąseł,

- zmiany kształtu dziąseł – odsłonięcie korzenia zęba,

- opuchnięcia dziąseł,

- nieprzyjemny zapach z ust.

 Jeśli zauważysz u siebie jeden lub kilka z tych objawów, skontaktuj się ze swoim stomatologiem. 

Jak leczyć odsłonięte szyjki zębowe?

W celu dobrania odpowiedniej metody leczenia konieczna jest wizyta u dentysty. Wdrożone leczenie zależy bowiem od przyczyny odsłoniętych szyjek. Jeśli problemem jest kamień, zabieg, który go usuwa, załatwi problem. Czasem jednak konieczne jest leczenie chirurgiczne lub ortodontyczne. Jeśli problemem stanowią choroby odżywiania, konieczna będzie także wizyta u psychologa. Istotne jest, by udać się po pomoc do specjalisty.

Odsłonięte szyjki zębowe a pasta i szczoteczka 

Czy istnieją jakieś domowe sposoby pomocne w tej dolegliwości? Oczywiście, że tak. Bardzo ważne jest dobór właściwej pasty oraz szczoteczki do mycia zębów. Borykając się z takim problemem, starajmy się używać szczoteczek z miękkim włosiem, ewentualnie może to być włosie umiarkowane. Zwracajmy uwagę czy pasta, której używamy nie ma zbyt dużo substancji ścierających. Im więcej białych małych grudek, tym bardziej ścieralna jest pasta. Prawidłowy współczynnik ścieralności przy problemach z odsłoniętymi szyjkami wynosi maksymalnie do 30 RDA. Dobrze jeśli pasta posiada właściwości przeciwzapalne  i regenerujące. Pilnujmy, aby myć zęby co najmniej dwa razy dziennie po dwie minuty. Jeśli korzystamy ze szczoteczek rotacyjno-obrotowych lub szczoteczek sonicznych, bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie używanie wyłącznie oryginalnych końcówek do szczoteczek. Przydatna w takich szczoteczkach może być funkcja wskaźnika siły nacisku. Dzięki niej będziemy mieli pewność, że nie szczotkujemy zębów zbyt mocno.

Zarówno szczoteczki elektryczne jak i oryginalne końcówki zakupić można w naszym sklepie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą. Jeśli zastanawiacie się nad wyborem odpowiedniej szczoteczki elektrycznej, bądź końcówki nasz dział obsługi klienta służy pomocą. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium