Blog chmura tagów
Nieświeży oddech u dziecka – przyczyny 0
Nieświeży oddech u dziecka – przyczyny

Nieświeży oddech u dzieci bardzo często łączony jest z nieprawidłową higieną jamy ustnej. Okazuje się, że w większości przypadków to właśnie problemy higieniczne są przyczyną nieprzyjemnego oddechu u twojej pociechy. Jedynie w rzadkich sytuacjach okazuje się, że przyczynę stanowi choroba ogólnoustrojowa.

Przyczyny nieświeżego oddechu u dzieci

Dobre nawyki dotyczące higieny jamy ustnej rodzice powinni zacząć wprowadzać swoim dzieciom już od najmłodszych lat. Do pewnego wieku to właśnie rodzic powinien sprawować kontrolę nad prawidłowym przebiegiem szczotkowania zębów.  Świetne efekty przynosi także wspólne mycie zębów. Co zrobić jeśli dziecko mimo regularnego szczotkowania ma nieświeży oddech? Prawdopodobnie higiena  jamy ustnej jest niedostateczna. Niestety maluchy mają tendencję do tego, żeby omijać szczotkowanie zębów lub robią to zdecydowanie za krótko. Efektem tego jest zaleganie resztek pokarmu w jamie ustnej. Bakterie mają pożywienie i mogą się swobodnie namnażać, powodując nawet gnicie resztek między przestrzeniami zębów. Takie procesy w jamie ustnej przyczyniają się do powstawania lotnych związków siarki, które odpowiadają za nieświeży oddech.  Przyczyna może tkwić także w chorobach ogólnoustrojowych.  Do chorób powodujących nieświeży oddech zaliczymy np. zapalenie zatok. Spływająca z zatok wydzielina zalega w gardle i może dostawać się do jamy ustnej. Kolejnym przykładem choroby powodującej halitozę jest zapalenie migdałków. Ropna wydzielina gromadzi się w formie czopów i nieprzyjemnie pachnie.

Jeśli twoje dziecko ma przykry zapach z ust tuż po przebudzeniu, być może cierpi na refluks żołądkowy. Podczas pozycji leżącej mięsień, który odpowiada za regulowanie przepływu pokarmu, pracuje nieprawidłowo. Treść pokarmowa cofa się do przełyku i zalega w nim. Refluks często występuje z tak zwanym ulewaniem się płynów i jedzenia. Dziecko może mieć chrypkę, jest płaczące i marudne. Może odczuwać pieczenie w krtani i nie ma ochoty na jedzenie.

Jednym z poważniejszych schorzeń, które również objawia się nieprzyjemnym zapachem z ust jest cukrzyca. Zapach ten jest bardzo charakterystyczny i przypomina zapach acetonu. Cukrzyca ma również inne objawy, takie jak spadek masy ciała, szybkie poczucie zmęczenia, częstsze oddawanie moczu.

Rodzice nie powinni bagatelizować problemu halitozy u swojego dziecka, ale jak zgodnie podkreśla większość stomatologów, zdecydowana większość dzieci z nieświeżym oddechem zapomina o problemie, poprawiając nawyki w myciu zębów.

Jak zlikwidować przykry zapach z ust malucha?

W pierwszej kolejności dopilnuj, aby twoja pociecha myła zęby przez 2 minuty, minimum dwa razy dziennie. Pokaż dziecku jak czyścić język i przestrzenie mędzyzębowe, ponieważ bakterie znajdują się nie tylko na zębach.  Wprowadź do higieny swojego dziecka płyn do płukania jamy ustnej. Na rynku dostępne są preparaty stworzone specjalnie dla dzieci. Jeśli pomimo wprowadzonych zmian problem nie zniknie, powinieneś skonsultować tę kwestię z lekarzem.

Dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej zaprocentuje w przyszłości zdrowszym uśmiechem u Twojego dziecka. W swojej ofercie posiadamy szczoteczki elektryczne dla dzieci. Zadbaj już dziś o zdrowe zęby pociechy, stawiając na produkty renomowanych i sprawdzonych marek. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium