Blog chmura tagów
Na czym polega praca higienistki stomatologicznej? 0
Na czym polega praca higienistki stomatologicznej?

Dziś w każdym gabinecie dentystycznym można spotkać higienistkę stomatologiczną. Zawód ten pojawił się u nas kilka lat temu. Czym zajmuje się higienistka stomatologiczna i czy może wykonać samodzielnie zabiegi? 

Obowiązki higienistki stomatologicznej

Do obowiązków higienistki stomatologicznej należy przede wszystkim pomoc i usprawnianie pracy stomatologa. Osoba zatrudniona na tym stanowisku bezpośrednio współpracuje z lekarzem i jest odpowiedzialna za przygotowanie miejsca pracy oraz pacjenta do wykonywanego zabiegu. Higienistka przygotowuje narzędzia, odpowiednio je układa, czyści, a także dezynfekuje. Do obowiązków higienistki często należą także prace administracyjno-biurowe w gabinecie. Powyższe zadania może wykonywać także asystentka. Higienistka stomatologiczna w przeciwieństwie jednak do asystentki, ma o wiele szersze kompetencje i może samodzielnie wykonać niektóre zabiegi i badania oraz asystować chirurgowi szczękowemu przy operacjach.

Istotną rolą w tym zawodzie jest propagowanie zdrowych nawyków w pielęgnacji jamy ustnej oraz działalność edukacyjna na rzecz zdrowych zębów. Higienistki prowadzą zajęcia i pogadanki w szkołach, pokazując dzieciom jak prawidłowo myć zęby, jak wykonuje się nitkowanie czy też dobierają najlepsze dla naszych zębów preparaty myjące i pielęgnacyjne.  Praca  w dziedzinie edukacyjnej nie sprowadza się wyłącznie do pogadanek czy lekcji edukacyjnych w szkołach i przedszkolach. Higienistka prowadzi konsultacje oraz szkolenia w prywatnych gabinetach stomatologicznych z zakresu dbania o higienę jamy ustnej.

Jakie zabiegi może wykonywać higienistka stomatologiczna?

Higienistka stomatologiczna może samodzielnie przeprowadzić część zabiegów, które wykonują lekarze dentyści. Należą do nich między innymi zabiegi poprawiające kosmetykę i wygląd zębów. Procedury takie jak skalling, fluoryzacja, polerowanie, usuwanie złogów czy piaskowanie mogą być wykonane bezpośrednio przez higienistkę. Oczywiście każdy z tych zabiegów jest pod nadzorem stomatologa, co ma swoje odzwierciedlenie w dokumentacji medycznej. Higienistka współpracuje z lekarzem w zakresie wszystkich dziedzin stomatologii tj, stomatologii zachowawczej, ortodoncji, protetyki i chirurgii. Posiada niezbędną wiedzę i umiejętności do prowadzenia profilaktyki stomatologicznej. Bardzo często asystuje lekarzowi podczas wykonywanych zabiegów stomatologicznych. Na tym stanowisku osoba zatrudniona może zaimpregnować zęby mleczne, aby zabezpieczyć je przed próchnicą, czy wykańczać zrobione przez stomatologa wypełnienia zębowe.

Jak widać praca higienistki to w znacznej mierze praca z pacjentem. Bardzo często higienistki to osoby empatyczne, które rozładowują i uspokajają pacjentów przed wykonywanym leczeniem. Ze względu na zakres obowiązków ich wiedza musi być stale aktualizowana. Bez wątpienia odgrywają bardzo dużą rolę w gabinetach dentystycznych.

Osoby, które chcą zadbać o stan swojej jamy ustnej, zapraszamy serdecznie do zapoznania z ofertą naszego sklepu, gdzie dostępne są irygatory do zębów, pasty, płyny do płukania, szczoteczki elektryczne dla dzieci i dorosłych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium