Blog chmura tagów
Na czym polega leczenie kanałowe zęba? 0
Na czym polega leczenie kanałowe zęba?

Nowoczesna stomatologia oferuje dziś rozwiązania, które jeszcze kilka lat temu nie były dostępne dla pacjentów. Do tego typu rozwiązań należy leczenie kanałowe zębów. Dzięki niemu możliwy jest ratunek dla zębów objętych bardzo zaawansowanym procesem chorobowym lub próchnicą. O wskazaniach i przebiegu leczenia kanałowego dowiecie się z naszego artykułu.

Leczenie kanałowe zęba – wskazania

Istnieją pewne wskazania do przeprowadzenia leczenia kanałowego zęba. Najczęściej jest ono konieczne przy bardzo zaawansowanej próchnicy oraz przy nieodwracalnym i zaawansowanym stanie zapalnym miazgi zęba. Zwykle poprzez ubytek w szkliwie do zęba dostają się szkodliwe drobnoustroje oraz bakterie, które wywołują stan zapalny. Kiedy twój ząb odczuwa boleśnie zimne lub gorące napoje, pojawia się tak zwany ćmiący ból zęba, prawdopodobnie konieczne będzie leczenie kanałowe. W takiej sytuacji najlepiej niezwłocznie udać się do dentysty. Lekarz na podstawie zdjęcia rentgenowskiego lub wykonanej tomografii oceni, w jakim stanie znajdują się miazga.

Leczenie kanałowe czasem należy powtórzyć. Dzieje się tak, kiedy podczas pierwszej procedury nie zostały poprawnie oczyszczone wszystkie kanały. Reendo, czyli powtórne leczenie kanałowe, wykonuje się także jeśli do pierwotnego wypełnienia kanału użyto materiałów niskiej jakości lub pozostawiono narzędzie po poprzednim zabiegu. Takie sytuacje wynikają najczęściej ze względu na anatomię pacjenta. Niekiedy kanały są niedrożne, wąskie lub powyginane i dentysta ma bardzo trudne zadanie. Pozostawienie nawet minimalnej tkanki objętej stanem zapalnym przy pierwszym zabiegu może skutkować tym, że konieczne będzie ponowne leczenie kanałowe. Należy zdawać sobie sprawę, że taki ząb jest bardzo osłabiony i niekiedy nie udaje się go uratować. Dentyści podejmują walkę o jego uratowanie, trzeba mieć jednak na uwadze, że zabieg ma duże ryzyko niepowodzenia. Ponowne leczenie kanałowe najczęściej odbywa się pod mikroskopem. Dzięki temu stomatolog doskonale widzi powierzchnię wymagającą leczenia.

Niestety zdarzają się przypadki, że ząb, który powinien być poddany leczeniu kanałowemu, nie daje żadnych bolesnych objawów. O konieczności leczenia kanałowego dowiadujemy się zazwyczaj przypadkiem, przy innym zabiegu.

Czy leczenie kanałowe zębów boli?

Leczenie kanałowe jest zabiegiem bardzo zaawansowanym, zatem  nic dziwnego, że dla wielu osób kojarzy się z bólem. Na szczęście dzięki nowoczesnej medycynie jest to zabieg w pełni bezbolesny. Stomatolog podaje na samym początku wizyty znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Wyczyszczenie kanałów nie należy do najprzyjemniejszych odczuć, jednak jest to tylko chwilowe uczucie  dyskomfortu. Kiedy stan zapalny jest bardzo zaawansowany, istnieje pewne ryzyko, że pacjent będzie czuł pewną bolesność. Uspokajamy jednak, że takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko.

Po samym zabiegu możliwe jest odczuwanie nadwrażliwości zęba, który był leczony. Ból ten jednak powinien ustąpić w przeciągu kilku godzin. Ząb leczony kanałowo nazywany jest potocznie martwym zębem, ponieważ została z niego usunięta miazga, a także jedynie w minimalnym stopniu jest połączony z naszym krwioobiegiem oraz nie występują w nim połączenia nerwowe. Co za tym idzie- ból w przyszłości nie powinien w ogóle występować. Jeśli tak się dzieje, oznacza to, że stan zapalny toczący się pod korzeniem nie został w pełni wyleczony. W takiej sytuacji konieczne jest pilne skonsultowanie się z dentystą.

Jak uniknąć leczenia kanałowego?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta - należy dbać o prawidłową higienę naszej jamy ustnej. Niestety badania pokazują, że Polacy nie przykładają się do tego zbyt sumiennie. Na samo mycie zębów przeznaczamy około 45 sekund. Jest to stanowczo za krótko, aby pozbyć się  płytki nazębnej. Wiele osób w ogóle nie używa nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej. Do stomatologa najczęściej skłania nas ból zęba lub widoczny ubytek. Tym sposobem zaniedbujemy stan zdrowia naszych zębów i dziąseł i narażamy się na konieczność leczenia ubytków czy też ratowania zęba leczeniem kanałowym.

Należy zdać sobie sprawę, że szczoteczki elektrycznie to nie zbędny gadżet, a przedmiot, który można znacznie poprawić stan zdrowia naszej jamy ustnej. Szczoteczki elektryczne do zębów wykonują o wiele więcej dokładnych i precyzyjnych ruchów w porównaniu do szczoteczki manualnej. Dodatkowo większość z nich posiada wbudowany timer, który mierzy za nas niezbędny czas do prawidłowego mycia zębów. Jeśli nie wiemy, jak używać nici dentystycznej z pomocą przychodzą irygatory. Przyrząd ten za pomocą wody pod wysokim ciśnieniem wyczyści nasze przestrzenie międzyzębowe. Inwestycja w urządzenia do czyszczenia zębów i jamy ustnej jest bardzo opłacalna. Pozwala nam zaoszczędzić pieniądze i czas  przeznaczone na leczenie zębów, a także pozwala uniknąć związanego z tym stresu, bólu oraz dyskomfortu.

W naszym sklepie znajdują się zarówno szczoteczki, jak i irygatory do zębów znanych i cenionych marek. Do tego dysponujemy pastami oraz płynami do płukania jamy ustnej. W jednym miejscu możliwe jest zatem skompletowanie pełnego zestawu do kompletnej higieny jamy ustnej. W przypadku wątpliwości z dobraniem odpowiedniej szczoteczki zapraszamy do kontaktu z nasza obsługa klienta, która chętnie doradzi w wyborze najlepszego urządzenia. Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium