Blog chmura tagów
Na czym polega lakowanie zębów? 0
Na czym polega lakowanie zębów?

Próchnica jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty zębów, dlatego niezwykle ważne jest, by nie dopuścić do jej rozwoju. W Polsce uznawana jest już za problem społeczny i niestety często przez nas bagatelizowana. Z pomocą w walce z próchnicą przychodzi nowoczesna stomatologia. Zabiegiem, który warto wykonać, by chronić zęby przed próchnicą, jest lakowanie. Kiedy najlepiej wykonać taki zabieg lakowania zębów i jak wygląda ta procedura? 

Lakowanie zębów - opis zabiegu

Lakowanie zębów służy głównie zabezpieczeniu ich przed próchnicą. Specjalny preparat przygotowany na bazie żywic ma za zadanie pokryć szkliwo, a w szczególności szczeliny i bruzdy, które się w nim znajdują. Przez te mikrouszkodzenia do wnętrza zęba dostają się chorobotwórcze bakterie. Na zębach osadza się także płytka nazębna, która po czasie zamienia się w próchnicę. Najbardziej narażone na nią są zęby trzonowe, ponieważ każdy napój czy pokarm, który spożywamy, ma styczność z tymi zębami.

Zabieg lakowania zębów jest jednym z przyjemniejszych, jakie wykonywane są w gabinecie stomatologicznym. Może być wykonany zarówno na zębach mlecznych jak i stałych. Jest bezbolesny i wykonuje się go bardzo szybko. Jeśli wykonywany jest u dziecka, możliwy jest wybór koloru laku, co może sprawić dodatkową frajdę dziecku. Przed wykonaniem zabiegu dentysta oczyszcza zęby specjalną szczoteczką i nakłada na nie wytrawiacz w żelu. Ma on za zadanie przytwierdzić lak do zębów. Po nałożeniu wytrawiacza zęby muszą zostać wypłukane i dokładnie wysuszone. Następnie nałożona zostaje cienka warstwa laku. Należy nałożyć ją bardzo starannie, aby wszystkie nierówności i bruzdy zostały wypełnione. Lak ma płynną konsystencję. Utwardzana jest za pomocą specjalnej lampy. Po wykonaniu zabiegu dentysta sprawdza, czy lak nie przeszkadza w prawidłowym zagryzaniu zębów.

Cena za zabieg lakowania zębów wynosi od 30 do 60 zł za poszczególny ząb. Zabieg jest refundowany u dzieci do 8 roku życia.

Lakowanie zębów – wskazania

Zabieg lakowania zębów jest rekomendowany każdemu, kto chce zadbać o zdrowie swoich zębów. Najlepsze efekty osiągniemy jeśli lakowanie zębów będzie wykonywane już od najmłodszych lat, kiedy wyrzynają się zęby stałe. Bardzo ważne jest, aby lakowane zęby były w jak najlepszej kondycji. Wymaga to od rodziców regularnych wizyt u stomatologa, ponieważ proces wymiany zębów u dziecka trwa kilka lat. Jeśli lakowanie zostaje odłożone do momentu, kiedy pojawią się wszystkie zęby stałe, bardzo często jest już za późno. Na zębach występuje już wtedy próchnica. Dzięki regularnym wizytom u dentysty istnieje bardzo duża szansa, że ząbki naszej pociechy nie zostaną nią objęte. Rodzice często popełniają błąd, nie dbając należycie o zęby mleczne u swoich dzieci, ponieważ te i tak wypadną. Jest to błędne myślenie. Jeśli próchnicą zostaną objęte zęby mleczne, choroba z całą pewnością przeniesie się także na zęby stałe.

Niestety zabieg lakowania nie cieszy się dużą popularnością wśród osób dorosłych. Lakowanie co prawda nie jest tak skuteczne jak u dzieci, jednak może również przynieść naszym zębom wiele korzyści. Poza ochroną zębów przed próchnicą dodatkowym atutem stosowania laku jest jego kariostatyczność, tzn. uwalnianie fluoru, który przyspiesza mineralizację zębów. U dorosłych najczęściej lakowane są zęby trzonowe.

Lakowanie zębów – efekty

Na zębach, które niedawno się pojawiły lakowanie, da efekt przeciwpróchniczy. Zęby zostaną przykryte dodatkową warstwą ochronną, która osłoni je przed niekorzystnym wpływem cukrów oraz bakterii. Dodatkowo u osób poddających się lakowaniu stwierdzono zahamowanie procesu demineralizacji szkliwa. Lakując zdrowe zęby mleczne mamy gwarancję, że u naszego dziecka nie rozwinie się próchnica. Lakowanie zębów jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, bez żadnych efektów ubocznych. Warto skorzystać z tego zabiegu biorąc pod uwagę korzyści, jakie za sobą niesie oraz jego łatwość i szybkość wykonania.

Na co dzień dbajmy natomiast o higienę naszej jamy ustnej poprzez regularne mycie produktami wysokiej jakości. W naszym sklepie znaleźć można szczoteczki elektryczne, soniczne oraz pasty do zębów renomowanych marek. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium