Leczenie zębów w ciąży - jakie zabiegi stomatologiczne są dozwolone? 0
Leczenie zębów w ciąży - jakie zabiegi stomatologiczne są dozwolone?

 

Ciąża to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu kobiety. Co jeśli przyszłej mamie zacznie doskwierać ból zęba? Czy leczenie u stomatologa jest możliwe w jej przypadku? Jak najbardziej tak. W poniższym artykule obalamy mity na temat leczenia stomatologicznego ciężarnych.

Leczenie zębów w ciąży - co wolno a czego nie?

Kobiety w ciąży mogą leczyć się u stomatologa. Jeśli przyszła mama odczuwa ból zęba, koniecznie powinna udać się do dentysty. Ból powoduje stres, a ten z kolei sprawia, że w organizmie zachodzi szereg procesów biochemicznych, które mogą negatywnie wpłynąć na płód. Przyszłe mamy powinny jednak zatroszczyć się o stan zdrowia swoich zębów jeszcze kiedy starają się o dziecko. Profilaktyka jest tutaj bardzo zalecana. Systematyczność w kontrolnych wizytach w gabinecie stomatologicznym sprawiają, że pacjentki rozwiązują na bieżąco problemy ze zdrowiem zębów, przyzębia, dziąseł czy nieprawidłowym zgryzem. Dzięki temu w okresie ciąży mogą skupić się w pełni  na przygotowaniach do przyjścia na świat dziecka.   Co jeśli problem stomatologiczny pojawi się już w ciąży? 

Jakie zabiegi stomatologiczne można wykonywać u ciężarnych?

Na szczęście nowoczesna medycyna jest obecnie bardzo bezpieczna. Większość zabiegów możliwa jest do wykonania przez cały okres ciąży. Wliczają się w to zarówno takie zabiegi jak usuwanie kamienia, wymianę plomb czy też leczenie kanałowe. Zatem zastanawiacie się, dlaczego w gabinecie stomatologicznym często pada pytanie: „Czy jest Pani w ciąży?”. Najlepszym momentem do prowadzenia leczenia jest drugi trymestr, a więc okres między 4, a 6 miesiącem ciąży. Ze względu na okres organogenezy (czas kiedy kształtuje się zarodek) zaleca się, by planowane zabiegi stomatologiczne ograniczać do minimum, aby zminimalizować ich potencjalny wpływ na organizm dziecka. Oczywiście nie udowodniono, że jakiekolwiek procedury związane z usuwaniem czy leczeniem zęba miały niekorzystny wpływ na płód, jednak lepiej stosować tu zasadę „dmuchania na zimne”. Z kolei ostatni trymestr ciąży, kiedy brzuch zaczyna być większych rozmiarów, może się dla kobiety wiązać z dyskomfortem leżenia na fotelu lekarskim.

Mitem, który także krąży jest opinia, że kobietom w ciąży nie można stosować znieczulenia. Jest to oczywiście nieprawda. Leczenie stomatologiczne nie należy do najprzyjemniejszych, często towarzyszy mu duży ból. Stomatolodzy mają możliwość doboru takiego środka, który jest w pełni bezpieczny  i nie przedostaje się do łożyska.

Kolejną kwestią są badania RTG. Obecnie urządzenia emitują tak małe promieniowanie, że bez obaw można wykonać zdjęcie RTG, jeśli zachodzi taka konieczność. Dla bezpieczeństwa na brzuch nakłada się także specjalną powłokę, która chroni dziecko. Najczęściej konieczność badania zachodzi przy ostrych stanach zapalnych i leczeniu kanałowym. W przypadku leczenia kanałowego sprawdzenie skuteczności wypełnienia kanałów można przełożyć po ciąży. Należy jednak przestrzegać ustalonego ze stomatologiem terminu kontroli.

Czy wybielanie zębów ciąży to dobry pomysł? 

Podczas ciąży bezwzględnie zabrania się wykonywania zabiegu wybielania zębów. Obecne w preparacie środki chemiczne, głównie nadtlenek mocznika, mogą dostać się do krwiobiegu. Niesie to ryzyko uszkodzenia płodu. Nie przeprowadzono żadnych badań ze względów etycznych, jednak stomatolodzy zdecydowanie unikają ponoszenia takiego ryzyka.

Zalecamy wszystkim przyszłym mamom, aby regularnie odwiedzały swojego stomatologa. Cykliczne wizyty zmniejszają ryzyko pojawienia się w gabinecie dentystycznym w ciąży. Profilaktyka zaoszczędzi kobietom spodziewającym się potomstwa niepotrzebnego stresu oraz dyskomfortu.

Zapraszamy do zapoznania z ofertą naszego kompleksowo wyposażonego sklepu wszystkie przyszłe mamy i nie tylko, którym zależy na utrzymaniu wysokiego poziomu higieny jamy ustnej. W skład asortymentu wchodzą zarówno szczoteczki elektryczne do zębów, jak i irygatory, pasty, czy płyny do płukania jamy ustnej. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium