Blog chmura tagów
Leczenie kanałowe - fakty i mity 0
Leczenie kanałowe - fakty i mity

Leczenie kanałowe jest jedną z najczęstszych procedur medycznych wykonywanych w gabinetach dentystycznych. Ten dział stomatologii bardzo się rozwija. Obecnie dostępne są coraz to nowocześniejsze i dokładniejsze technologie leczenia. Na temat endodoncji urosło wiele mitów. Postaramy się rozwiać kilka z nich.

Leczenie kanałowe boli – MIT

Leczenie kanałowe kojarzone jest z bólem. Czy słusznie? Bez wątpienia ból jest czynnikiem, który zmusza nas do wizyty u dentysty. Proces chorobowy, który rozwija się w miazdze zęba lub bardzo zaawansowana próchnica z dużym ubytkiem w szkliwie powodują u niektórych silne doznania bólowe. Jeśli chodzi natomiast o samo leczenie kanałowe, jest to zabieg całkowicie bezbolesny. Współczesna medycyna dysponuje dziś wysokiej jakości znieczuleniami miejscowymi, które sprawiają, że cały proces leczenia jest dla pacjenta bezbolesny. Lekki dyskomfort może towarzyszyć jedynie przy wbijaniu strzykawki z substancją znieczulająca. Zdarzają się wyjątki, że stan zapalny jest na tyle silny, że znieczulenie niestety nie działa. Jednak są to ekstremalne sytuacje w wypadku osób, które bardzo zaniedbują podstawową higienę jamy ustnej. Przy wyborze dentysty udaj się do wykwalifikowanego specjalisty, który ma doświadczenie w leczeniu kanałowym.

Należy wspomnieć, że po samym zabiegu ząb i jego okolice mogą być tkliwe i wrażliwe na bodźce termiczne. Taki dyskomfort powinien ustąpić po około dobie, maksymalnie dwóch. Jeśli ból po leczeniu będzie narastać, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, gdyż prawdopodobnie na nowo rozwinął się stan zapalny. Uspokajamy, że takie sytuacje zdarzają się jednak niezwykle rzadko.

Leczenie kanałowe jest drogie – FAKT

Leczenie kanałowe w przeciwieństwie do standardowego wypełnienia ubytku w szkliwie jest zabiegiem znacznie bardziej skomplikowanym, który wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Procedura jest też dłuższa niż zwykła wizyta u dentysty. Bardzo często wprowadzane jest leczenie pod mikroskopem w celu dokładnego wyczyszczenia kanałów. W Polsce leczenie kanałowe jest refundowane jedynie na przednie zęby od 1 do 3. Jeśli zmuszeni jesteśmy poddać leczeniu zęby tylne, musimy liczyć się z tym, że cały koszt poniesiemy z własnej kieszeni. Niestety w przypadku endodoncji koszty mogą znacznie uszczuplić nasz domowy budżet. Zanim lekarz przystąpi do leczenia konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG zęba, aby ocenić, jak bardzo stan zapalny rozwinął się w miazdze. W zależności od renomy kliniki oraz jej lokalizacji koszty leczenia mogą się znacznie różnić.  Uśredniona cena za wyczyszczenie zęba z jednym kanałem wynosi około 400-500 zł. Do tego należy doliczyć koszt zdjęcia rentgenowskiego, znieczulenia oraz koszt wypełnienia. Całość w przypadku zęba z jednym kanałem może wynieść około 700 zł. Im więcej ząb ma kanałów, tym leczenie będzie droższe. Zabieg wykonany pod mikroskopem może być nieco droższy. Nie warto jednak oszczędzać przy tego typu leczeniu. Leczenie kanałowe to ratunek dla zęba przed jego usunięciem. Wstawienie implantu w miejsce usuniętego zęba jest znacznie droższe od leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe jest groźne dla zdrowia – MIT

Jakiś czas temu pojawiły się informację, że leczenie kanałowe jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. W Internecie bardzo popularny stał się filmik, mówiący o tym, że leczenie kanałowe przyczynia się do rozwoju choroby nowotworowej. Oczywiście jest to nieprawda. Filmik ten opiera się badaniach naukowca, który żył aż 100 lat temu. W materiale mówiono, że niemożliwe jest usunięcie wszystkich bakterii z kanałów i to właśnie one poprzez namnażanie się mają zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwór. Od czasów, w których rzekome badania były prowadzone w medycynie, minęły wieki. Nowoczesna aparatura oraz substancje stosowane w leczeniu sprawiają, że czyszczenie kanałów jest w zdecydowanej większości wykonane perfekcyjnie. Jeśli pojawią się jakieś komplikacje, możliwe jest ponowne leczenie kanałów (tak zwane reendo). Badania naukowe wprost pokazują, że nieleczenie takich chorób zębów jak paradontoza czy próchnica może przyczynić się rozwoju groźnych chorób. Stale utrzymujący się przez nie stan zapalny prowadzi do chorób takich jak miażdżyca czy reumatyzm. Zatem leczenie kanałowe usuwa z naszego organizmu stan zapalny, wpływając na poprawę kondycji naszego całego organizmu.

Leczenie kanałowe jest lepsze niż wyrwanie zęba – FAKT

Kiedy dochodzi do leczenia kanałowego to dla zęba ostatnia deska ratunku przed jego usunięciem. Jeśli rozważamy, czy lepszym wyjściem jest pozbycie się chorego zęba niż poddanie go leczeniu, zapewne decydującą rolę gra umiejscowienie zęba. Te, które są widoczne kiedy mówimy, czy się uśmiechamy, o wiele chętniej będziemy chcieli ratować. Rzadziej leczone są zęby trzonowe.  Jeśli stomatolog daje nam szansę na leczenie kanałowe zęba, powinniśmy z tej szansy skorzystać. Ubytek w uzębieniu, nawet jeśli chodzi o szóstki czy siódemki, może znacznie pogorszyć kondycję sąsiednich zębów. Mogą zacząć się kruszyć i osuwać. Do tego brak zęba może się przyczynić do obniżenia linii dziąseł. Jest to także spory defekt estetyczny. Zęby dane są nam raz na całe życie, zatem dbajmy o nie.

Leczenie kanałowe to skomplikowany proces leczniczy, który w przeciągu ostatnich dwudziestu lat bardzo się rozwinął. Czasami nie mamy wpływu na to, że w zębinie toczy się proces chorobowy, jednak właściwa i regularna higiena jamy ustnej znacznie zmniejsza ryzyko endodoncji. Dbaj o swoje zęby przy pomocy szczoteczek elektrycznych od najlepszych. Właściwa profilaktyka to klucz do zdrowego i pięknego uśmiechu. Zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz model najlepszy dla siebie.

 

Jeśli chcesz kupić elektryczną szczoteczkę do zębów lub inne akcesoria do higieny jamy ustnej, zachęcamy do zapoznania z ofertą naszego sklepu internetowego.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium