Blog chmura tagów
Jak piercing wpływa na zdrowie jamy ustnej? 0
Jak piercing wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Kolczyk w dziąśle czy na języku może stanowić efektowną ozdobę. Sporo osób decyduje się na umieszczenie biżuterii w jamie ustnej. Czy jest to bezpieczne dla zdrowia naszych zębów? Dowiecie się z naszego artykułu.

Czy kolczyk w dziąśle niszczy zęby?

Jednym z rodzajów biżuterii w jamie ustnej jest kolczyk w dziąśle. Czy przed wykonaniem piercingu  w tym miejscu należy się jakoś specjalnie przygotować? Otóż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że te decyzje powinno się skonsultować ze swoim stomatologiem. Należy pokazać mu miejsce, w którym kolczyk ma zostać umieszczony. Stomatolog oceni stan zdrowia jamy ustnej oraz powie, w jaki sposób należy dbać o higienę po przebiciu dziąsła.

Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kolczyk w dziąśle niesie za sobą ryzyko powikłań i uszkodzenia zębów. Samo przekłuwanie dziąsła nie jest bolesne i trwa kilkanaście minut. Przekłucie błony śluzowej niesie ze sobą pojawienie się infekcji. Kolczyk jest idealnym miejscem, w którym mogą zalegać bakterie oraz drobnoustroje. W miejscu przekłucia może rozwinąć się stan zapalny powodujący ból dziąsła oraz problemy ze spożywaniem posiłków i napojów. Dodatkowo osoby, które mają kolczyk w dziąśle, narażone są na zapalenie wątroby. Osoba przekłuwająca powinna także poinformować nas o możliwości cofania się linii dziąseł na skutek obecności ciała obcego. Jeśli kolczyk jest większy i dotyka zębów, należy także liczyć się z tym, że może on uszkodzić szkliwo i doprowadzić do mikrourazów zęba. Jak widać, kolczyk w dziąśle niesie ze sobą pewne ryzyko. Powinniśmy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, nosząc biżuterię w tym miejscu. Koniecznie należy włączyć do higieny płyn do płukania jamy ustnej, który spowoduje mniejsze namnażanie się bakterii. W trakcie dnia przepłukujmy jamę ustną po posiłkach wodą.

Kolczykowanie języka a zdrowie jamy ustnej

Niestety podobne zagrożenia czekają na osoby, które decydują się na kolczyk w języku. Podczas przebijania języka dochodzi do przebicia błony śluzowej. Język przez pewien czas może być opuchnięty i może dochodzić do krwawienia. Przy długotrwałym noszeniu kolczyka w języku należy zdawać sobie sprawę, że biżuteria ta ma negatywny wpływ na nasze zęby. Podczas mówienia, czy spożywania posiłków kolczyk regularnie uderza i ociera się o nasze szkliwo. Metal sprawia, że zęby pękają i mogą się kruszyć. Potwierdzają to badania amerykańskich naukowców – aż u 47% osób z biżuterią w języku stwierdzono częstsze niż zazwyczaj uszkodzenia koron zębowych. Paradoksalnie zatem chcąc upiększyć naszą jamę ustną, możemy przyczynić się do pogorszenia jej estetyki. Rana po kolczyku w języku charakteryzuje się nawracającymi stanami zapalnymi, które są bolesne i ciężkie do wyleczenia. W skrajnych przypadkach przewlekłe stany zapalne mogą nawet doprowadzić do rozwoju choroby nowotworowej.

Kolczyk w języku a zdrowie dziąseł

Kolczyk w języku nie jest także obojętny dla naszych dziąseł. Poprzez stały kontakt z podniebieniem linia dziąseł może się obniżyć. Badania w Stanach Zjednoczonych pokazały także, że noszenie kolczyka w języku częściej powoduje paradontozę oraz przyczynia się do powstawania próchnicy.

Jeśli jednak pomimo ryzyka zdecydujesz się na kolczyk w tym miejscu, należy również dbać o higienę oraz nie dopuścić do rozwoju infekcji. Warto także poprosić stomatologa o sprawdzenie stanu naszego szkliwa pod kątem pęknięć i ukruszeń. Szczególną uwagę trzeba także zwrócić na higienę samego języka oraz ozdoby: do płukania ust najlepiej jest używać płynów o działaniu antyseptycznym i antybakteryjnym. Pamiętaj, aby dokładnie oczyszczać język za pomocą szczoteczki lub skrobaczki, gdyż okolice kolczyka sprzyjają odkładaniu się osadu.

Jeśli chcesz kupić dobrą szczoteczkę do zębów lub inne akcesoria do higieny jamy ustnej, zachęcamy do zapoznania z asortymentem naszego sklepu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium