Higiena jamy ustnej osób starszych. Szczoteczka elektryczna dla seniora 0
Higiena jamy ustnej osób starszych. Szczoteczka elektryczna dla seniora

Osoby starsze muszą zmagać się na co dzień z wieloma różnymi dolegliwościami. Niestety z biegiem czasu organizm ludzki zaczyna coraz bardziej szwankować. Problemy z sercem, wzrokiem, stawami, kręgosłupem czy ciśnieniem to najczęstsze powody, przez które seniorzy zgłaszają się do lekarza. Niestety bardzo często osoby w podeszłym wieku zaniedbują zdrowie swojej jamy ustnej, co niesie za sobą szereg nieprzyjemnych dolegliwości pogarszających jakość ich życia.

Higiena jamy ustnej osób starszych - najczęstsze problemy

Bierne wyrzynanie się zębów to problem, z którym najczęściej zmagają się osoby starsze. Czym jest ta dolegliwość? Z biegiem czasu wydłuża się kliniczna koronka zębów, co skutkuje również obnażeniem szyjki zębowej. W wyniku tego zanikają dziąsła i kości, co prowadzi do rozchwiania zębów i nieleczone nawet do ich utraty. Niestety osoby w podeszłym wieku nie zdają sobie sprawy, że stan ich uzębienia i ewentualne choroby jamy ustnej mogą zaostrzyć przebieg chorób ogólnych, np. cukrzycę lub miażdżycę.

Niestety niekiedy higiena jamy ustnej jest pomijana przez samych seniorów lub traktowana przez nich bardzo po macoszemu. Błędne jest przeświadczenie, że w podeszłym wieku można myć zęby krócej lub zaprzestać z korzystania nici dentystycznej i wizyt u dentysty. Czasami też osoby starsze, ze względu na stan swojego zdrowia, są zależne od osób trzecich, które nie wykonują zabiegów pielęgnacyjnych jamy ustnej z należytą starannością lub dokładnością. Ważne jest, by osoby bliskie seniorowi zatroszczyły się o te kwestię.

Próchnica u seniorów

Wraz z wiekiem nasze zęby się zmieniają. Niestety ich remineralizacja nie jest już tak efektywna, jak ma to miejsce u osób młodych. Stosowanie produktów z fluorem przynosi poprawę, jednak nie ma już takich efektów jak kilkanaście lat temu. Zmiany te mogą doprowadzić do próchnicy zębów, która przebiega inaczej u osób starszych, niż u osób młodych. Próchnica u seniorów charakteryzuje się przewlekłym charakterem. Próchnica rozwija się powoli ze względu na odkładanie się zębiny wtórnej i sklerotycznej. U osób po 50. roku życia zębina bardziej się mineralizuje, a kanaliki zębowe są bardziej zwężone. W tym wieku występuje także próchnica okrężna w okolicach korzeni lub przy szyjkach zębowych.

Dodatkowo u osób po 50. roku życia ryzyko próchnicy zwiększa się przez kilka czynników związanych z wiekiem, między innymi: zmniejszoną ilość wydzielanej śliny, zmiany pH jamy ustnej, przyjmowane leki, współistniejące choroby oraz zwiększoną ilość nalotu nazębnego, który sprzyja rozwojowi bakterii próchnicowych.

Bez względu na wiek zawsze należy dbać o profilaktykę próchnicy. Najważniejsza jest systematyczna i dokładna higiena jamy ustnej w domu. Zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie, najlepiej używając do tego szczoteczki z miękkim włosiem oraz pasty, która charakteryzuje się poziomem fluoru powyżej 1000 ppm. Jeśli ogniska próchnicowe zostaną stwierdzone przez stomatologa, należy je zlikwidować w gabinecie stomatologicznym.

Paradontoza 

Paradontoza u osób starszych przez długi okres czasu może nie dawać żadnych wyraźnych objawów. Jakie są główne przyczyny paradontozy? Wywołują ją najczęściej palenie papierosów, picie alkoholu, zła dieta, a przede wszystkim zła higiena jamy ustnej. Wszystkie wyżej wymienione czynniki powodują odkładanie się kamienia nazębnego oraz bakterii, które z kolei powodują przewlekłe stany zapalne dziąseł. Bardziej narażone na paradontozę są kobiety, ponieważ podczas menopauzy obniża się poziom estrogenu i dziąsła są o wiele bardziej podatne na stan zapalny.

Chorób przyzębia nie można lekceważyć, ponieważ przewlekły stan zapalny zwiększa ryzyko innych poważnych schorzeń takich jak – udar mózgu, choroby nerek, choroby reumatyczne, astma czy nawet zawał serca.

Nadwrażliwość zębów

Odsłonięcie zębiny prowadzi do nadwrażliwości zębów. Objawy to przede wszystkim dotkliwy ból podczas jedzenia lub picia zimnych i gorących produktów, a także słodyczy, gazowanych napojów, owoców. Ból może objawiać się także podczas szczotkowania zębów. Bardzo często do nadwrażliwości prowadzą złe nawyki w pielęgnacji zębów oraz żywieniowe. Wśród powodów prowadzących do nadwrażliwości można wymienić: próchnicę, zgrzytanie zębami, spożywanie dużej ilości słodyczy, picie zimnych oraz gorących napojów, wady zgryzu, wybielanie zębów czy choroba refluksowa. Aby zniwelować dolegliwości bólowe, warto stosować pasty oraz płyny do nadwrażliwych zębów. Pomaga także stosowanie końcówki z miękkim włosiem. Zimne i gorące napoje warto pić przez słomkę. W gabinecie stomatologicznym można wykonać także zabieg usuwania kamienia nazębnego.

Jaka szczoteczka elektryczna będzie odpowiednia dla seniora?

Osoby w starszym wieku powinny decydować się na szczoteczkę z miękkim włosiem lub ze średnią twardością ze względu na narażenie dziąseł oraz szyjek zębowych na podrażnienie przez włosie w twardej końcówce. Bardzo pomocne w higienie jamy ustnej seniorów będą nowoczesne szczoteczki elektryczne i soniczne, które wykonują całą pracę za nas. Seniorzy mogą zdecydować się na każdy model szczoteczki elektrycznej lub sonicznej dostępny na rynku. Wybór powinien być skonsultowany ze stomatologiem. Należy dobrać szczoteczkę do swoich indywidualnych potrzeb oraz stanu zdrowia jamy ustnej. Zachęcamy serdecznie do zapoznania się ze szczoteczkami dostępnymi w naszym sklepie

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium