Polecamy Ci szczególnie te produkty ✔
Czym jest fleczer i kiedy należy go założyć? 0
Czym jest fleczer i kiedy należy go założyć?

Fleczer to nic innego jak tymczasowe wypełnienie zęba. Zakładany jest maksymalnie na okres kilku tygodni. Jest w pełni bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Fleczer nie jest lekarstwem, a jedynie osłoną odsłoniętych podczas zabiegów dentystycznych tkanek zęba.

Co to jest fleczer i jak długo się go nosi?

Fleczer jest plastycznym materiałem dentystycznym, który umożliwia tymczasowe wypełnienie ubytków w zębach. Stosowany jest w sytuacjach kiedy założenie stałego wypełnienia jest niemożliwe i ząb wymaga dalszego leczenia. Najczęściej fleczer stosuje się w leczeniu kanałowym, które wymaga kilku wizyt u stomatologa lub podczas wybielenia zęba martwego.

 Fleczer w przeciwieństwie do wypełnienia stałego jest wykonany z innego materiału. Najbardziej popularny jest cement cynkowo-siarczany. Materiał ten zakłada się w łatwy sposób oraz szybko zdejmuje. Ma za zadanie chronić wewnętrzne partie zębów przed dostaniem się do nich resztek jedzenia. Takie wypełnienie powinno mieć określone właściwości. Przede wszystkim powinno mieć odpowiednią twardość, aby przetrwało kilkudniowe lub kilkutygodniowe szczotkowanie zębów oraz gryzienie pokarmów. Jednocześnie jego zdejmowanie powinno być szybkie i bezproblemowe. Fleczer nie powinien mieć żadnego smaku, który wpłynąłby na smak spożywanego jedzenia lub dawał nieprzyjemny posmak w jamie ustnej. Wypełnienie z fleczera powinno także być szczelne i nie przepuszczać niczego do wnętrza zęba, ponieważ może powodować to ból.

Jak długo nosić fleczer?

Nie ma określonego terminu, ile powinno się nosić fleczer. Zazwyczaj okres ten nie przekracza kilku tygodni. Stomatolog zazwyczaj informuje swojego pacjenta, jak długo należy nosić ten rodzaj opatrunku. Nie należy przekraczać wyznaczonego przez dentystę terminu. Pomimo postępu medycyny fleczer nie ma takich właściwości jak stałe wypełnienie. Z czasem może się rozszczelnić. Bakterie mogą dostawać się do zębiny, powodując ból i stan zapalny.

Fleczer a mycie zębów 

Już po godzinie po założeniu fleczer ma swoją docelową twardość. Przez pierwsze sześćdziesiąt minut nie należy nic jeść ani pić. Jeśli chodzi o mycie zębów, należy przestrzegać zasad codziennej higieny jamy ustnej. Zęby myjemy tak jak zwykle, dwa razy dziennie po dwie minuty. Stosować można każdy rodzaj szczoteczki manualne, szczoteczki soniczne i szczoteczki obrotowo-rotacyjne. Aby uniknąć wypadnięcia czy rozkruszenia fleczera, unikajmy gryzienia twardych pokarmów takich jak orzechy, skórka pieczywa czy marchewka. Nie oznacza to, że mamy całkiem zrezygnować z tego pożywienia. Gryźmy je wyłącznie przeciwną stroną, gdzie został założony opatrunek.

Wypadnięcie fleczera - co robić w tej sytuacji?

Pomimo tego, że substancja, z której zrobiony jest fleczer jest twarda, to musimy pamiętać, że nie jest to stała plomba. Niestety niekiedy zdarza się, że opatrunek nam wypadnie. Co wtedy należy zrobić? Bardzo ważne jest, aby nie zostawiać otwartego zęba bez żadnej ochrony. Resztki jedzenia i picia będą podrażniać nerwy i zębinę. W takiej sytuacji jesteśmy narażeni na odczuwanie dużego dyskomfortu. Możliwe jest także, że pojawi się ból. Kiedy fleczer nam wypadnie, należy niezwłocznie skontaktować się ze swoim dentystą i umówić na wizytę. Wypełnienie potrwa tylko kilka minut, a może nam zaoszczędzić sporo bólu.

Fleczer jest bardzo pomocny w leczeniu rozłożonym na kilka wizyt. Pamiętajmy, aby przez cały proces leczenia dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Niezbędne do tego akcesoria stomatologiczne, takie jak irygatory, pasty i szczoteczki elektryczne znajdziecie w naszym sklepie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium