Blog chmura tagów
Czy wybielanie zębów w ciąży jest bezpieczne? 0
Czy wybielanie zębów w ciąży jest bezpieczne?

Wiele kobiet w ciąży czuje się nieatrakcyjnie. Dodatkowe kilogramy, cellulit, rozstępy sprawiają, że przyszłe mamy chcą zadbać o siebie w każdy możliwy sposób. Niektóre rozważają zabieg wybielania zębów. Podczas tych 9 miesięcy kobiety muszą dbać o dwie osoby jednocześnie i zwracać uwagę na potencjalne dla dziecka zagrożenia. Jednym z takich zagrożeń jest właśnie wybielanie zębów. Ciąża jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania tego zabiegu.

Czy można wybielać zęby w ciąży?

Zarówno lekarze ginekolodzy, jak i stomatolodzy odradzają wykonywanie zabiegu wybielania zębów u kobiet w ciąży. Ze względów etycznych nie zostały przeprowadzone żadne badania potwierdzające szkodliwość tego zabiegu u ciężarnych, jednak istnieją pewne przesłanki, które pozwalają stwierdzić że niesie on ryzyko uszkodzenia zębów jak i płodu. Bardzo często kobiety podczas pierwszego trymestru ciąży miewają mdłości i wymiotują. Zawarte w treści żołądkowej kwasy są szkodliwe dla szkliwa. Osłabiają je, a w efekcie zębina jest bardziej podatna na rozwój próchnicy. Wybielając zęby uszkodzone przez kwasy niepotrzebnie narażamy je na nadwrażliwość i uszkodzenie szkliwa.

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę jest fakt, że dziecko pobiera z organizmu matki mikroelementy takie jak białka, tłuszcze oraz między innymi wapń. Już sama ciąża jest obciążająca dla zębów matki. Nie warto dodatkowo obciążać ich wybielaniem, który jest zabiegiem stricte estetycznym.

Wybielanie zębów, nie ważne czy wykonane profesjonalnie w gabinecie czy też zestawami dostępnymi w drogeriach i aptekach, bazuje głównie na użyciu nadtlenku wodoru oraz nadtlenku karbamidu. Związki te ulegają rozkładowi i uwalniają tlen. Utlenianie natomiast może uszkodzić DNA komórek. Substancje wybielające mogą tym samym negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Teoretycznie preparaty wybielające działają wyłącznie na szkliwo, jednak istnieje hipotetyczne ryzyko połknięcia substancji wybielającej, która poprzez układ pokarmowy może dostać się do płodu. Substancja może także dostać się do krwiobiegu poprzez dziąsła. Nie warto zatem ryzykować.

Jedyną bezpieczną dla kobiet w ciąży opcją wybielania jest wybielanie naturalnymi, delikatnymi preparatami dostępnymi w aptekach lub ogólnodostępnymi pastami wybielającymi o niskim stężeniu substancji wybielających. Taką decyzję należy przedyskutować ze swoim ginekologiem lub dentystą.

Wybielanie zębów a laktacja

Podobnie, jak w okresie ciąży odradza się wybielania zębów, również w czasie karmienia piersią nie jest to wskazane - głównie ze względu na ryzyko przedostania się szkodliwych substancji do organizmu matki wraz z pokarmem. Młode mamy zatem muszą się uzbroić w cierpliwość.

Na rynku istnieją szczoteczki soniczne oraz szczoteczki elektryczne, które posiadają tryb wybielający. W połączeniu z delikatną pastą wybielającą mogą dać naprawdę zadowalające efekty. Z uwagi na to, iż wybielanie zębów jest zabiegiem wyłącznie kosmetycznym bez wskazań medycznych, zaleca się jego wykonanie po okresie ciąży i karmienia piersią.

W naszym sklepie przyszłe mamy znajdą szczoteczki do zębów, które posiadają tryb wybielający. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą. 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium