Czarny ząb - o czym może świadczyć? 0
Czarny ząb - o czym może świadczyć?

Zęby są naszą wizytówką. Biały i lśniący uśmiech dodaje nam pewności siebie. Co jeśli jeden z zębów ciemnieje? Czy mamy powodu do niepokoju? Czarny ząb może stać się przyczyną kompleksów, unikania śmiania się. Ciemny kolor zęba najczęściej spowodowany jest próchnicą lub oznacza, że ząb jest martwy.

Czarny ząb - przyczyny problemu

Naturalny kolor zębów różni się u każdego człowieka. Niektórzy dostali od natury  prezent w postaci śnieżnobiałego uśmiechy, drudzy natomiast mają zęby nieco żółte i muszą zainwestować czas oraz pieniądze, aby wybielić uzębienie. Co jeśli jeden z zębów zaczyna ciemnieć? Powodów może być kilka.

Czarny ząb a leczenie kanałowe

Jeśli czerniejący ząb był  w przeszłości leczony kanałowo to jest niestety martwy. Takie zęby z czasem ciemnieją. Jest to naturalny proces po leczeniu endodoncyjnym. Krew, oraz substancje, które wypełniają leczony kanał, dostają się do górnych powierzchni zęba i zmieniają jego barwę. Ząb nie ciemnieje od razu po zabiegu. Zmienia swoją barwę z czasem. Na szczęście nowoczesna stomatologia oferuje wybielanie takiego zęba. Niestety cena jest dość wysoka i wynosi tyle samo, ile wybielenie w gabinecie dentystycznym obydwu łuków. Wybielanie martwego zęba podzielone jest na kilka wizyt. Do wnętrza zęba wprowadzany jest specjalny preparat wybielający. Ostateczny efekt wybielania otrzymujemy po 3-4 wizytach.

Czarny ząb a próchnica

Kolejnym powodem ciemnego koloru zęba (jest to najczęstsza przyczyna) jest próchnica. Jak pokazują badania, z problemem próchnicy boryka się znaczna część naszego społeczeństwa. Powodem powstawania próchnicy jest najczęściej niedokładna higiena jamy ustnej, zbyt rzadkie wizyty u dentysty oraz spożywanie dużej ilości cukrów. Jak powstaje próchnica? Bakterie osiadają się na naszych zębach, tworząc płytkę nazębną. Jeśli płytka nie zostanie usunięta poprzez nitkowanie i szczotkowanie zębów szczoteczką elektryczną, z czasem może przerodzić się w ogniska próchnicowe. Najczęściej zęby psują nam się między szczelinami, ponieważ szczoteczka tam nie dociera oraz prawie w ogóle nie używamy nici dentystycznych. Kolor próchnicy jest różny. Czarna barwa bierze się stąd, że w  chorej, miękkiej części zęba odkładają się barwniki pokarmowe z zalegających tam resztek jedzenia. Zęby objęte chorobą próchnicową przybierają także barwę szarą, zsiniałą lub brązowa.  Jeśli zauważymy u siebie ognisko próchnicy, niezwłocznie umówmy się na wizytę do stomatologa. Dentysta wyczyści nam ząb z chorej tkanki i uzupełni brakujący fragment plombą.

Czarny ząb a uraz

Czarny ząb może być także spowodowany urazem zęba. Jeśli kiedykolwiek upadliśmy lub ząb był poddany dużej sile możliwe, że obumarł. Podobnie jak po leczeniu kanałowym do zęba dostaje się krew oraz inne substancje z kanału zęba i zabarwiają go na ciemny kolor. Czy taki ząb może nam wypaść? Niestety istnieje takie prawdopodobieństwo.  Najlepiej w takiej sytuacji udać się na wizytę kontrolną do swojego dentysty.

Czarny ząb a używki

Jeśli palimy dużo tytoniu oraz spożywamy dużo czarnej kawy i higiena zębów nie jest wystarczająca zęby, szczególnie przy linii dziąseł, mogą czernieć. W gabinecie dentystycznym pozbędziemy się ciemnego nalotu. Na co dzień zadbajmy natomiast o prawidłową higienę naszej jamy ustnej. Wielbiciele papierosów i kawy powinni stosować specjalne pasty do zębów, które mają większy współczynnik ścieralności. Konieczne w ich wypadku jest, w celu zachowania białego uśmiechu, stosowanie szczoteczek rotacyjno- obrotowych lub szczoteczek sonicznych.

Czarny ząb a stare wypełnienie 

Ostatnim powodem czarnego koloru zęba są wypełnienia wykonane z amalgamatu. Jest to wypełniacz starego typu, który niestety w Polsce jest bardzo często stosowany. Jeśli leczyliśmy się u dentysty na Kasę Chorych, zapewne stomatolog proponował nam właśnie taki rodzaj wypełnienia ubytku w zębie. Amalgamat jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Substancja ta wchodzi w reakcje z naszym szkliwem i bardzo szybko się utlenia, zmieniając kolor na szary, a z biegiem czasu na czarny. Taki rodzaj wypełnienia możemy wymienić na swój koszt na nowoczesne tworzywo, które zachowa jasny kolor przez wiele lat.

Jak widać nie zawsze mamy wpływ na zmianę koloru naszego zęba. Na szczęście stomatologia posiada dziś rozwiązania na wszelkie estetyczne problemy. Zachęcamy jednak, aby dbać o dokładną i skrupulatną higienę jamy ustnej. Dzięki temu możemy zachować swoje zęby w świetnej kondycji przez długi czas. Bez wątpliwości szczoteczki elektryczne o wiele lepiej radzą sobie z czyszczeniem zębów niż szczoteczki manualne. W naszym sklepie znajdziecie Państwo szeroki wybór szczoteczek elektrycznych dla dzieci i dorosłych renomowanych firm.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium