Blog chmura tagów
Czarna pasta do zębów - czy jest bezpieczna? 0
Czarna pasta do zębów - czy jest bezpieczna?

Węgiel drzewny to CBD branży higieny jamy ustnej — nagle jest wszędzie i we wszystkim. Jedna z najmłodszych miliarderek na świecie Kendall Jenner sprzedaje nawet na swoim Instagramie produkty na bazie węgla drzewnego o nazwie Moon. Fani pasty do zębów z węglem drzewnym twierdzą, że wybiela zęby i odświeża oddech lepiej niż jakakolwiek inna pasta do zębów na półkach drogeryjnych, a w dzisiejszych czasach czarne substancje (w aktywnej postaci)można znaleźć we wszystkim, od tabletek po kosmetyki.

Co zawiera czarna pasta do zębów?

Stosowanie węgla aktywnego rozpoczęło się w XX wieku i było głównie zalecane wyłącznie do wybielania zębów. Węgiel aktywny jest zazwyczaj produkowany z drobnego proszku węglowego otrzymywanego ze spalonych łupin orzecha kokosowego, pestek oliwek, węgla, trocin lub zwęglonych kości. Węgiel drzewny przechodzi przez wysoką temperaturę, która aktywuje go, zmieniając jego wewnętrzną strukturę, dzięki czemu jest wysoce porowaty. Aktywacja chemiczna jest zazwyczaj preferowana w stosunku do powyższej obróbki cieplnej, ponieważ jest bardziej wydajna i szybsza.

Węgiel aktywny jest naładowany ujemnie, co zwiększa jego tendencję do przyciągania do siebie naładowanych dodatnio cząsteczek, takich jak na przykład przebarwienia na zębach i płytka nazębna. Niektóre badania obserwacyjne wykazały, że węgiel aktywny wykazuje zdolność do adsorpcji nagromadzonej płytki nazębnej na powierzchni zęba. Ma on również wyjątkową zdolność przyciągania innych związków odpowiedzialnych za przebarwienia zewnętrzne zębów. Ta właściwość usuwania szkodliwych składników wynika z adsorpcyjnego charakteru węgla.

Czy czarna pasta do zębów może uszkodzić szkliwo?

Niedawno Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne (ADA) opublikowało wiele ostrzeżeń przed używaniem pasty do zębów z węglem drzewnym. Jedno z ostrzeżeń dotyczy cenionej przez osoby ją stosujące jej właściwości ścierne. Według naukowców ma ona stanowić zagrożenie dla najbardziej zewnętrznej powłoki zęba, czyli szkliwa. Silnie ścierny charakter tej pasty do zębów może powodować erozję szkliwa, co prowadzi do odsłonięcia wewnętrznej warstwy zwanej zębiną. Odsłonięcie zębiny prowadzi do powikłań stomatologicznych, takich jak nadwrażliwość zębów.

Ogólnie rzecz biorąc, skuteczna pasta do zębów musi zawierać od 1350 do 1500 części na milion (ppm) fluoru, aby chronić zęby przed próchnicą. Większość past do zębów zatwierdzonych przez ADA zawiera taki stosunek fluorków w ppm. Zaobserwowano jednak, że niektóre pasty do zębów z węglem aktywnym nie mają zalecanej zawartości fluoru, a tym samym mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia zębów.

Wciąż prowadzone są badania dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności produktów doustnych na bazie węgla aktywnego. Obecnie w środowisku medycznym produkt ten traktowany jest jako zbyt mocno propagowany. Stomatolodzy zalecają zachować umiar w stosowaniu tej pasty.

Według naukowców niektóre zagrożenia stwarzane przez pasty do zębów z węglem drzewnym to:

  • Erozja szkliwa: Nadużywanie pasty do zębów z węglem drzewnym może spowodować nieodwracalną utratę struktury zęba. Utrata zębiny zwiększa ryzyko wystąpienia problemów dentystycznych, takich jak nagromadzenie przebarwień, nadwrażliwość zębów z powodu odsłonięcia zębiny i recesja dziąseł. Długotrwałe stosowanie może powodować nadwrażliwość zarówno na gorące, jak i zimne potrawy.
  • Odsłonięcie zębiny zwiększa ryzyko próchnicy.
  • Węgiel może również stopniowo osadzać się między dziąsłami, prowadząc do innych powikłań, takich jak stan zapalny i uraz dziąseł.

Producenci past do zębów z węglem aktywnym mówią więc, aby ta pasta była używana wyłącznie raz dziennie. Do drugiego mycia zastosujmy zwykłej pasty. W przypadku osób z nadwrażliwością zębów rekomendujemy skonsultowanie się ze swoim stomatologiem przed zakupieniem czarnej pasty. Dzieci nie powinny stosować pasty z węglem aktywnym. Ich szkliwo zębów jest delikatne i narażone na uszkodzenia. Dodatkowo czarna pasta ma za zadanie w głównej mierze wybielić szkliwo, co w przypadku dzieci nie jest wartościową cechą pasty.

W naszym sklepie dostępne są pasty z węglem aktywnym renomowanych firm. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, gdzie oferujemy również szczoteczki elektryczne do zębów dla dzieci i dorosłych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium