Blog chmura tagów
Co oznacza osad na języku i nieświeży oddech? 0
Co oznacza osad na języku i nieświeży oddech?

Czy obserwujesz swój język? Jeśli nie zachęcamy do tego. Na podstawie barwy i struktury języka można ocenić nasz stan zdrowia. Język powinien mieć różowy kolor oraz być sprężysty i wilgotny. Wszelkie odchylenia w jego  kolorze i strukturze świadczą o nieprawidłowościach w naszym zdrowiu.

Osad na języku - przyczyny

Najczęściej przyczyna niewłaściwego koloru języka jest bardzo prozaiczna – jest to nieprawidłowa higiena jamy ustnej. W dalszej części artykułu dowiecie się jak poradzić sobie z problemem niedostatecznej higieny. Ponadto nalot na języku może być objawem mniej lub bardziej poważnych schorzeń. Często nalot pojawia się przy chorobie refluksowej żołądka. Jeśli mamy problem z pozbywaniem się z organizmu toksyn, za które odpowiedzialne są jelita oraz wątroba na języku również może pojawiać się nieprzyjemnie pachnący nalot. Przy grzybicy języka oraz występowaniu bakterii Helicobacter pylori również możemy dostrzec pewne zmiany w zabarwieniu naszego języka. Oczywiście przy każdym z wyżej wymienionych schorzeń występuje szereg innych objawów. Nalot na języku jest tylko oznaką towarzyszącą. Jeśli podejrzewasz u siebie któryś z wymienionych problemów, skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym. Jeśli zmiana higieny jamy ustnej nie wyeliminuje problemu, przyczyna jest bardziej złożona.

O czym świadczy żółty nalot na języku?

Żółty nalot i nieświeży oddech to w znacznej większości przypadków znak, że w niewystarczający sposób dbasz o higienę jamy ustnej. Zastanawiasz się, jak to możliwe skoro dwa razy dziennie myjesz zęby? Otóż spora część z nas myje zęby źle. Jeśli do szczotkowania używasz zwykłej szczoteczki manualnej i skupiasz się głównie na przednich zębach, a tylnym poświęcasz zaledwie kilkanaście sekund na higienę - to błąd. W ten sposób bakterie i płytka nazębna pozostają na naszych zębach oraz w przestrzeniach międzyzębowych. Nieusunięty osad bardzo szybko zmienia się w kamień nazębny, który usuniemy w całości wyłącznie u dentysty. Jak zatem prawidłowo szczotkować zęby? 

Zachęcamy do zmiany szczoteczki manualnej na rotacyjno-obrotową lub soniczną. Takie szczoteczki posiadają znacznie więcej ruchów, niż jesteśmy w stanie wykonać swoją ręką podczas tradycyjnego szczotkowania. Do tego szczoteczki elektryczne posiadają wbudowany timer, który odmierza zalecany przez stomatologów czas. Dzięki temu mycie zębów będzie trwać tyle, ile powinno. Wyższe modele szczoteczek elektrycznych posiadają kilka trybów czyszczenia oraz końcówki, które polerują nasze zęby lub docierają do trudnodostępnych miejsc. Co jeśli nie chcesz zmieniać szczoteczki na elektryczną? Przede wszystkim poproś stomatologa o pokazanie najlepszej dla ciebie techniki mycia zębów. Można też odnaleźć filmiki instruktażowe w internecie. Postaraj się także używać zegarka podczas mycia, aby faktycznie spędzać na szczotkowaniu minimum 2 minuty. Niestety Polacy bardzo często skracają ten czas. Wielu z nas nie zdaje sobie także sprawy z tego, że sama szczoteczka do zębów nie jest wystarczająca i mimo nawet najdokładniejszego szczotkowania samodzielnie nie poradzi sobie ze wszystkimi drobnoustrojami oraz osadem w naszej jamie ustnej. W celu kompletnego doczyszczenia jamy ustnej konieczne jest nitkowanie przestrzeni międzyzębowych po każdym myciu oraz przynajmniej raz dziennie używanie płynu do płukania jamy ustnej. Stosując się do tych zaleceń, możemy być pewni, że nalot na języku oraz nieprzyjemny zapach z ust znikną bardzo szybko.

Za większość naszych problemów z jamą ustną odpowiada zła higiena. Pomimo tego, że piękne i zdrowe zęby są coraz bardziej w modzie, wciąż mnóstwo osób nie przykłada do ich kondycji należytej uwagi. Jeśli chcecie zmienić szczoteczkę manualną na rotacyjno- oscylacyjna lub szczoteczkę soniczną i nie macie pomysłu, od czego zacząć zapraszamy do kontaktu z nami. Nasz dział obsługi klienta chętnie doradzi w doborze odpowiedniego modelu. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium