Szczoteczki międzyzębowe – dla kogo i po co? Jak czyścić nimi zęby? 0
Szczoteczki międzyzębowe – dla kogo i po co? Jak czyścić nimi zęby?

Kluczem w utrzymaniu zdrowego i pięknego uśmiechu jest prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej. Mycie tradycyjną, czy elektryczną szczoteczką do zębów, nawet najbardziej dokładne, niestety nie oczyści wszystkich trudno dostępnych miejsc.  Z pomocą w czyszczeniu powierzchni styków zębów przychodzi szczoteczka do przestrzeni międzyzębowych, która może być alternatywą dla nici dentystycznych.

 

Co to są szczoteczki międzyzębowe i jak ich używać?

Szczoteczki międzyzębowe służą do usuwania resztek pokarmów, z miejsc z którymi nie poradziła sobie zwykła szczoteczka. Nawet najlepsza szczoteczka elektryczna, czy soniczna nie poradzi sobie z resztkami pokarmu, które znajdują się między trudno dostępnymi i mało widocznymi stykami zębów. Szczoteczka międzyzębowa inaczej nazywana interdentalną, musi być skonstruowana w taki sposób, by dotrzeć między ciasne i trudno dostępne miejsca w naszej jamie ustnej. W tym celu posiada długą i wąską główkę. W manewrowaniu nią pomaga nam rączka. Niekiedy można spotkać się z określeniem, iż jest to czyścik do zębów. Rdzeń szczoteczki stanowi drut, który jest pokryty tworzywem sztucznym oraz elastycznym i miękkim włosiem.

Zazwyczaj szczoteczki interdentalne są stosowane przez osoby noszące aparat ortodontyczny z zalecenia ortodonty, jednak każdy z nas powinien przynajmniej raz dziennie po dwuminutowym myciu zębów poświęcić dodatkowy czas na czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Szczeliny międzyzębowe są zazwyczaj pomijane przez co są doskonałym siedliskiem dla rozwijających się bakterii oraz próchnicy.

Jak prawidłowo używać szczoteczki międzyzębowej?

Czubek szczoteczki międzyzębowej należy przyłożyć prostopadle do linii zębów, jak najbliżej dziąseł i wysunąć osad. Delikatnymi ruchami obrotowymi czyścimy zęby, a kiedy główka będzie na drugiej stronie, wykonajmy dodatkowo kilka szczotkujących ruchów.

W przypadku bólu, czy trudności należy cofnąć się do początku. Może się okazać, że dobrany rozmiar szczoteczki jest nieodpowiedni. Szczoteczka ta występuje w kilku rozmiarach, o czym dowiesz się za chwilę. By właściwie wyczyścić zęby, należy włożyć szczoteczkę w każdą przestrzeń między zębami. Po umyciu należy szczoteczkę opłukać pod bieżącą wodą. 

Czy szczoteczki międzyzębowe są jednorazowe?

Szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych trzeba wymieniać tak, jak zwykłe szczoteczki do zębów, nie są one jednorazowego użytku. O czasie wymiany decyduje stopień zużycia włosia na szczoteczce. Szybciej zużywają się szczoteczki z miękkim włosiem i cienkim rdzeniem. Należy mieć także na uwadze, że u osób które mają wyjątkowo ciasne przestrzenie międzyzębowe, szczoteczka będzie się szybciej zużywać. Standardowo przyjmuje się, że wymiana powinna nastąpić po około dwóch, trzech miesiącach użytkowania.

Rozmiary szczoteczek międzyzębowych

Używając szczoteczek międzyzębowych istotną kwestią jest dobranie właściwego rozmiaru. Wyłącznie dobrze dobrana szczoteczka skutecznie oraz bezpiecznie wyczyści nasze przestrzenie międzyzębowe. Jeśli zastosujemy zbyt dużą szczoteczkę może ona podrażnić lub nawet zranić dziąsła. Używanie szczoteczki zbyt małej nie jest efektywne i nie usunie wszystkich resztek jedzenia oraz bakterii.

W doborze właściwego rozmiaru może pomóc nam nasz stomatolog. Dentysta za pomocą sondy lub badania oceni, jaki rozmiar szczoteczki będzie najlepszy. Ciekawe rozwiązania proponują sami producenci szczoteczek interdentalnych, którzy zapewniają dostęp do sond pomiarowych do domowego użytku. Sonda pozwala na dobranie odpowiedniej szczoteczki, które można zakupić w zestawach lub samodzielnie. W sprzedaży znajdują się zestawy, które posiadają od 4 do 8 sztuk szczoteczek w różnych rozmiarach. W celu łatwiejszego rozróżnienia rozmiarów stosowana jest różna kolorystyka, jednak nie jest ona uniwersalna. Każdy producent wprowadza swoją własną gamę barw. Kupując kolor niebieski u dwóch różnych producentów, nie możemy być pewni że będą one miały tę samą wielkość.

Zazwyczaj w jednym zestawie dostępne są różne rozmiary szczoteczek. Szczoteczki mniejsze dedykowane są przednim zębom, które mają ciaśniejsze szczeliny. Natomiast większe rozmiary są przygotowane z myślą o zębach tylnych.  

Wyrobienie nawyku stosowania właściwych akcesoriów do higieny jamy ustnej przynosi wiele wymiernych korzyści. Warto zatem pamiętać nie tylko o regularnym szczotkowaniu zębów, ale także by poza manualną lub elektryczną szczoteczką do zębów, używać także szczoteczek do przestrzeni międzyzębowych. Dodatkowe akcesoria przyczynią się do widocznej poprawy wyglądu naszych zębów. 

Zapraszamy serdecznie do zapoznania z ofertą naszego sklepu, gdzie oferujemy szczoteczki elektryczne Oral-B, Philips i Meriden, którym zaufały już miliony osób.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl