Kategorie

Szczoteczka soniczna dla dzieci - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Szczoteczka soniczna dla dzieci - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Mleczne zęby będą służyć maluchowi przez kilka pierwszych lat życia, dlatego należy już od wieku niemowlęcego przykładać dużą uwagę do starannej higieny jamy ustnej pociechy. Wielu rodziców zastanawia się, jak dbać o uzębienie dziecka? Podstawa to kupno dobrej jakości szczoteczki – o czym pamiętać kupując soniczny model?

O czym pamiętać wybierając szczoteczkę soniczną dla dziecka?

Szczoteczka soniczna czyści zęby lepiej niż manualna i z tego względu jest częściej polecana rodzicom przez stomatologów. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów tego typu akcesorium? Należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: 

 1. Dla jakiego wieku dedykowana jest dana szczoteczka?
 2. Czy posiada odpowiednią rękojeść pasującą do ręki dziecka?
 3. Czy ma małą główkę i miękkie włosie?
 4. Czy ma do 16 000 drgań na minutę?
 5. Czy szczoteczka podoba się w ogóle naszemu dziecku?

Podstawowe zalety szczoteczki sonicznej

 • czyści zęby dokładniej niż tradycyjna szczoteczka, ponieważ wytwarza fale dźwiękowe, czyli drgania przenoszone na włosie, powodujące skuteczniejsze usuwanie płytki nazębnej oraz bakteryjnej,
 • posiada delikatne włosie i małą główkę dopasowaną do jamy ustnej dziecka,
 • jest atrakcyjniejsza i bardziej motywuje maluchy do dbania o ząbki,
 • posiada timer odliczający odpowiedni czas szczotkowania, co jest dla wielu dzieci atrakcją.

Szczoteczka soniczna do zębów a wiek dziecka

Na rynku obecnie znajdziemy szczoteczki soniczne polecane dla odpowiednich grup wiekowych, ów podział nie jest bez znaczenia. Powinniśmy zwracać uwagę na pewne cechy szczoteczek, które różnią się dla dzieci w określonym wieku. Od pojawienia się pierwszego zęba, aż do pełnego uzębienia mlecznego, a potem stałego, warunki w jamie ustnej zmieniają się, a wraz z nimi wymagania, co do dziecięcej szczoteczki.

Szczoteczka soniczna dla dzieci 0-3

Pierwsza szczoteczka dla dziecka ma za zadania wyrabiać odpowiednie nawyki higieniczne. Jej dane techniczne nie są tak istotne, jak wygląd, który ma budować w dziecku zaciekawienie i chęć zabawy. Maluch w tym wieku (0-3 lat) nie potrafi sam zadbać o pierwsze ząbki, więc jest to zadanie rodziców, którzy powinni szczotkować dziecku zęby dwa razy dziennie.

Ważna jest delikatna pielęgnacja jamy ustnej, uchwyt pierwszej szczoteczki powinien pasować do rączki dziecka i ułatwiać też szczotkowanie rodzicom. Szczoteczka koniecznie powinna posiadać małą główkę z miękkim włosiem, chroniącym przed otarciami. Pamiętajmy, że to atrakcyjność szczoteczki gra kluczową rolę w zachęcaniu malucha do dbania o jamę ustną, dlatego warto wybrać kolory model z bajkowym wzorem.

Szczoteczka soniczna dla dzieci 3+

Dzieci w wieku przedszkolnym stają się coraz bardziej samodzielne i mogą nie wyrażać chęci na pomoc rodziców, jednak nie należy się poddawać i zawsze kontrolować skuteczność szczotkowania malucha. Jakie cechy powinna spełniać szczoteczka soniczna dla dzieci 3+? Podstawa to wygodny uchwyt, który ułatwi kilkulatkowi rozwój umiejętności samodzielnego szczotkowania mleczaków. Przydatny będzie też timer motywujący do szczotkowania przez 2 minuty (timer 30-sekundowy uczy dziecko prawidłowego czasu szczotkowania każdej ćwiartki uzębienia).

Szczoteczka soniczna dla dzieci 6+

Czas wymiany uzębienia jest okresem, w którym szczególnie należy dbać o higienę jamy ustnej pociechy. Szczoteczka soniczna dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym sprawdzi się naprawdę świetnie. Dlaczego warto kupić ją starszakowi?

 • ruchy drgające pomogą usunąć płytkę nazębną dużo skuteczniej niż szczoteczka manualna, chroniąc zęby przed próchnicą i chorobami dziąseł,
 • timer zapewni optymalny czas szczotkowania przez dziecko,
 • atrakcyjny wygląd szczoteczki sonicznej np. z motywem ulubionego bohatera z kreskówki (Anna z Krainy Lodu, czy Spiderman) z pewnością wpłynie motywująco na pociechy w tej grupie wiekowej.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom kupicie najlepszą szczoteczkę soniczną dla dziecka, dzięki której mycie zębów będzie prawdziwą przygodą i świetną zabawą każdego dnia.

 

Artykuł powstał przy współpracy z Pauliną Chmarzyńską - Dyplomowaną Higienistką Stomatologiczną

Wszystkie komentarze

Zostaw komentarz