Blog chmura tagów
Suchość w ustach. Sposoby na kserostomię 0
Suchość w ustach. Sposoby na kserostomię

Suchość w ustach, to nieprzyjemna dolegliwość spowodowana zmniejszoną ilością wytwarzanej śliny. Jeśli stale nam towarzyszy, może być objawem poważnej choroby. Prawidłowa ilość wytwarzanej śliny jest bardzo ważna, ze względu na pełnione przez nią role (nawilżanie nabłonka jamy ustnej, funkcja ochronna, trawienna, umożliwia żucie i połykanie). Co robić, gdy nasz organizm produkuje coraz mniej śliny?

 

Co to jest kserostomia?

Kserostomia to uczucie suchości, lepkości w jamie ustnej trwające od długiego czasu. Prowadzi do:

 • trudności w połykaniu,
 • pieczenia języka,
 • suchości gardła,
 • pękania warg,
 • nieprzyjemnego zapachu z ust.

Notoryczna suchość w ustach może sprawiać, że gorzej odczuwamy smak potraw lub mamy metaliczny posmak w jamie ustnej. Poprzez zmniejszoną ilość śliny, pacjent narażony jest w większym stopniu na próchnicę oraz grzybicę jamy ustnej (kandydozę).

Przyczyny suchości w jamie ustnej

Co powoduje kserostomię? Przyczyną suchości w jamie ustnej może być nieprawidłowe działania ślinianek – gruczołów wytwarzających ślinę. Źródłem tej niekomfortowej dolegliwości, mogą być też różne leki np. przeciwhistaminowe, zmniejszające obrzęk i przekrwienie śluzówek, nadużywane środki przeciwbólowe, moczopędne oraz leki na depresję. Suchość w ustach może też być objawem chorób takich jak:

 • cukrzyca,
 • choroba Hodgkina,
 • choroba Parkinsona,
 • HIV/AIDS,
 • zespół Sjogrena.

Inne przyczyny to:

 • radioterapia – naświetlanie w okolicach szyi i głowy może doprowadzić do uszkodzenia ślinianek,
 • chemioterapia – powoduje zagęszczenie śliny i zmniejszenie jej przepływu,
 • menopauza – zmiany hormonalne często wpływają na działanie ślinianek, dlatego suchość można zaobserwować w okresie menopauzy, jak i po niej,
 • palenie papierosów – palacze często doświadczają suchości w jamie ustnej.

Jak leczyć kserostomię?

Jeśli kserostomia jest objawem choroby, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie danego schorzenia. Natomiast, gdy problem ze zmniejszonym wydzielaniem śliny pojawia się w wyniku działania przyjmowanych leków, trzeba skonsultować się z lekarzem prowadzącym i zapytać o możliwość ich zmiany. 

Kserostomię zazwyczaj leczy się, dzięki lekom pobudzającym ślinianki do wytwarzania śliny. Jednak mogą one też mieć nieprzyjemne skutki uboczne (np. biegunki, nudności). Jeśli leki nie pomagają, najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po preparaty zwane substytutami śliny (sztuczna ślina), które zmiękczają i nawilżają one jamę ustną, chronią przed próchnicą i grzybicą jamy ustnej oraz dają ukojenie pacjentowi.

Jak zapobiegać wysychaniu jamy ustnej?

Należy pić odpowiednią ilość wody (1,5 -2 l dziennie), ograniczać w posiłkach ostre przyprawy, sól i cukier. Można też stosować gumy do żucia bez cukru, aby wspomóc wytwarzanie śliny i zrezygnować z płukanek z alkoholem do higieny jamy ustnej. Warto nawilżać usta np. pomadkami ochronnymi i prowadzić ogólnie zdrowy tryb życia – jadać dużo warzyw, owoców, unikać ciężkostrawnych potraw, uprawiać sport. W nocy można korzystać z nawilżaczy powietrza. 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą produktową naszego sklepu internetowego, gdzie znajdą Państwo najlepsze szczoteczki soniczne i rotacyjne dla dorosłych oraz dzieci. Zapewniamy szeroki wybór, pomoc naszych ekspertów i szybką wysyłkę zamówień.

 

Artykuł powstał przy współpracy z Pauliną Chmarzyńską - Dyplomowaną Higienistką Stomatologiczną

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium