Kategorie

Rodzaje szczoteczek do zębów 

Rodzaje szczoteczek do zębów 

Prawidłowe i regularne szczotkowanie jest podstawą zachowania zdrowia zębów i dziąseł. Obecnie w sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy mnóstwo rodzajów szczoteczek, od manualnych po szczoteczki elektryczne i soniczne. Oprócz regularności na zdrowie zębów wpływ ma sposób szczotkowania oraz akcesoria. Jak szczotkować, aby uchronić się przed próchnicą i jaką szczoteczkę wybrać?

Jak szczotkować zęby?

Każdy lekarz stomatolog zgodzi się ze stwierdzeniem, że zęby trzeba przede wszystkim szczotkować bardzo regularnie, codziennie dwa razy, po co najmniej dwie minuty (rano na pół godziny przed śniadaniem oraz wieczorem pół godziny po kolacji, tuż przed snem). Minimalny czas szczotkowania zębów, to wspomniane wyżej dwie minuty, gdzie na każdą ćwiartkę powinniśmy przeznaczyć po 30 sekund. Jeśli chodzi o samą technikę szczotkowania, to zaczynamy od tylnych zębów (o których często zapominamy, a właśnie tam gromadzi się najwięcej osadu) przechodząc do przedniego odcinka. Jeżeli używamy klasycznej szczoteczki manualnej powinniśmy wykonywać ruchy wymiatające, aby pozbyć się resztek pokarmowych zalegających między zębami (oczywiście przed szczotkowaniem nitkujemy i usuwamy większe resztki pokarmowe). 

Powierzchnie żujące zębów szczotkujemy ruchami poziomymi w przód i tył. Metoda „kółeczek” zwana wszystkim ze szkoły czyści zęby szczególnie w środkowej części, jednak nie usuwa płytki nazębnej z okolic szyjki, dlatego ruchy wymiatające są niezbędne dla utrzymania pełnego zdrowia zębów. Po szczotkowaniu zębów nie zapominamy o wyczyszczeniu języka, który gromadzi najwięcej nieprzyjemnych zapachów – jeśli nie chcemy, by brzydko pachniało nam z ust, nie możemy zapomnieć o pielęgnacji tej sfery jamy ustnej.

Szczoteczki manualne 

Tradycyjne szczoteczki tzw. manualne dzielą się na: 

-szczoteczki do zębów z włosiem miękkim,

-szczoteczki do zębów z włosiem średnim,

-szczoteczki do zębów z włosiem twardym. 

Miękkie włosie polecane jest dla dzieci, osób z problemami dziąseł, po zabiegach chirurgicznych oraz przy wrażliwych zębach. Z kolei średnie włosie powinny wybierać nastolatki i osoby dorosłe. Natomiast szczoteczki manualne z włosiem twardym generalnie nie są polecane przez lekarzy i higienistki stomatologiczne. 

Czym różnią się od siebie szczoteczki manualne?

  • typem włosia,
  • długością włosia,
  • sposobem ułożenia włosia.

Zdaniem stomatologów najlepsze są szczoteczki do zębów z włosiem o różnych długościach, ułożonym pod różnymi kątami, ponieważ wnika ono do trudno dostępnych miejsc, skutecznie usuwając z nich płytkę bakteryjną. Manualne szczoteczki dla dzieci są mniejsze, mają delikatne włosie i szerszy, wygodny uchwyt. Na rynku znajdziemy też specjalne szczoteczki i skrobaczki do czyszczenia języka I szczoteczki międzyzębowe do czyszczenia przestrzeni między zębami oraz przy użytkowaniu aparatu stałego.

Szczoteczki elektryczne 

Kolejnym rodzajem są szczoteczki elektryczne. Zakres obrotów na minutę (np. 8800) powoduje, że zdecydowanie skuteczniej usuwają płytkę nazębną, szczególnie w okolicach szyjki zęba. Ich charakterystyczne elementy i funkcje to: 

- okrągła główka, która czyści zdecydowanie lepiej i dociera do trudno dostępnych miejsc,

- szeroki wybór końcówek pozwala na zaspokajanie indywidualnych potrzeb,

-czujnik siły nacisku chroni dziąsła,

- funkcja wykrywania położenia pomaga pacjentom nie pomijać żadnej strefy jamy ustnej,

- timer jest motywacją do dłuższego szczotkowania jamy ustnej.           

Warto wspomnieć, że elektryczna szczoteczka do zębów czyści je dwa razy lepiej w porównaniu ze szczoteczką manualną, skuteczność ta potwierdzona jest badaniami. Potwierdzona jest także wyższość technologii oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnej nad szczoteczkami manualnymi. Istotna jest również redukcja ilości punktów krwawienia w porównaniu do innych szczoteczek (o 66% mniejsze krwawienie dziąseł).

Szczoteczki soniczne 

Innym rodzajem są szczoteczki soniczne, będące nowoczesnym rozwiązaniem na rynku, które wybiera coraz więcej osób chcących zachować piękny i zdrowy uśmiech. Technologia szczoteczek sonicznych polega na tym, że wykonują one od 32 000 do 96 000 ruchów na minutę. Są to ruchy wymiatająco-pulsacyjne, powodujące skuteczne usuwanie bakterii i osadów. Włókna pracują z dużą częstotliwością i wytwarzają fale dźwiękowe, przenikające do mieszaniny pasty i śliny, tworzą się mikrobąbelki, które uderzając w powierzchnię zęba usuwają płytkę nazębną, także z przestrzeni międzyzębowych. Jakie są główne zalety szczoteczek sonicznych?

  • posiadają kilka trybów pracy,
  • mają wbudowany timer,        
  • mają nowoczesny design,
  • końcówki są wymienne jak w modelach obrotowych,
  • regularne stosowanie zapewniają zdrowie zębów i dziąseł na lata,
  • mogą być używane od najmłodszych lat, zgodnie z przeznaczeniem wiekowym zawartym na opakowaniu.

Która szczoteczka czyści zęby najdokładniej? 

Badania jednoznacznie wskazują na dwa razy skuteczniejsze czyszczenie zębów przez szczoteczki elektryczne, dzięki małej okrągłej główce włosie wnika w trudno dostępne obszary. Przy używaniu szczoteczek elektrycznych skuteczniej redukujemy zapalenia dziąseł. Z kolei dzięki timerowi szczotkowanie modelem elektrycznym lub sonicznym zawsze trwa minimum 2 minuty. Istotne są też subiektywne odczucia gładkości zębów po umyciu u osób posiadających szczoteczkę elektryczną lub soniczną oraz regularne wizyty stomatologiczne kończące się jedynie na kontroli, gdyż właśnie one świadczą o prawidłowej pielęgnacji i są najlepszym dowodem na to, że warto zainwestować w nowoczesny model szczoteczki odchodząc od tradycyjnych rozwiązań. 

Jeśli chcą Państwo kupić dobrą szczoteczkę elektryczną lub soniczną w rozsądnej cenie, zapraszamy do zapoznania z ofertą produktową naszego internetowego sklepu ze szczoteczkami i akcesoriami do mycia zębów.

Artykuł powstał przy współpracy z Pauliną Chmarzyńską - Dyplomowaną Higienistką Stomatologiczną

Wszystkie komentarze

Zostaw komentarz