Blog chmura tagów
Rodzaje aparatów ortodontycznych. Czym szczotkować zęby nosząc aparat? 0
Rodzaje aparatów ortodontycznych. Czym szczotkować zęby nosząc aparat?

Piękny uśmiech i białe, równe zęby to marzenie każdego z nas. Decydując się na leczenie ortodontyczne mamy do wyboru kilka rodzajów aparatów korygujących zgryz (aparaty stałe, wyjmowane, nowoczesne przezroczyste nakładki). Każdy typ się różni, jednak dbanie o higienę jamy ustnej podczas leczenia jakimkolwiek z nich, jest równie ważne i konieczne.

 

Aparaty ortodontyczne stałe

Stałe aparaty często stosowane przy dużych wadach ortodontycznych; dzielą się na aparaty metalowe, estetyczne z niewidocznymi zamkami, samoligaturujące oraz lingwalne, czyli przyklejane od językowej strony zębów.

Aparat samoligaturujący używa mniejszej siły nacisku na zęby, niż klasyczny aparat metalowy, dlatego proces leczenia jest dla pacjenta przyjemniejszy, wizyty kontrolne rzadsze, a okres leczenia krótszy. Wizyty kontrolne przy noszeniu aparatu stałego odbywają się co miesiąc lub co dwa miesiące (w przypadku korzystania z aparatu samoligaturującego). 

Stałe aparaty ortodontyczne ze względu na złożoność swojej budowy, wymagają najwięcej zaangażowania podczas higieny na co dzień. Występowanie zamków, pierścieni, łuków może utrudniać dokładne szczotkowanie. Dlatego tak ważna jest wizyta u higienistki stomatologicznej, która nauczy nas, jak powinno się zadbać o zęby podczas leczenia (doradzi, jaką szczoteczkę elektryczną oraz inne akcesoria do aparatu ortodontycznego wybrać).

Aparaty ortodontyczne ruchome

Aparaty ruchome to bardzo dobre rozwiązanie dla powstrzymania rozwijającej się wady oraz wyleczenia całkowitego u dzieci i nastolatków. Minusem tego typu aparatu jest to, że na efekty leczenia składa się praca pacjenta – jeśli aparat nie będzie noszony, wada nie zniknie. Istnieje wiele rodzajów aparatów ruchomych, przeznaczonych do wszystkich wad zgryzu. Aparaty ruchome, oddziałując na mięśnie twarzy powodują prawidłowe układanie się żuchwy w stosunku do szczęki, a ich metalowe elementy prostują zęby w łuku. Należy spać w nich w nocy oraz nosić kilka godzin w ciągu dnia.

Wraz z rozwojem ortodoncji stworzono nowoczesny system przezroczystych nakładek prostujących Clear Aligner oraz Invisalign. Jest to aparat całkowicie niewidoczny, łatwy w użytkowaniu, nakładki wyjmuje się do jedzenia, picia i szczotkowania zębów, dlatego leczenie jest bardzo przyjemne.

Czym myć zęby przy aparacie ortodontycznym?

Użytkując aparat stały można myć zęby szczoteczką elektryczną lub manualną oraz stosować szczoteczki międzyzębowe. Ważne jest, aby szczotkować zęby codziennie dwa razy po minimum 3-4 minuty. Zęby podczas leczenia aparatem stałym są silnie narażone na próchnicę ze względu na utrudnioną higienę w pewnych miejscach, szczególnie przy elementach aparatu. Dlatego szczoteczka elektryczna do aparatu ortodontycznego jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ wnika do trudnodostępnych miejsc i usuwa płytkę nazębną wielokrotnie lepiej niż standardowa szczoteczka manualna. Nie należy zapominać o przestrzeniach międzyzębowych i używać do ich oczyszczania np. irygator do zębów.

Szczoteczka ortodontyczna

Na rynku znajdziemy wiele modeli tradycyjnych szczoteczek przeznaczonych dla osób noszących aparaty. Ważne, aby posiadała ona długą szyjkę pozwalającą na czyszczenie zębów tylnych oraz włókna ułożone w kształt litery V, ułatwiające dokładne usuwanie płytki nazębnej (szczoteczki Oral-B Ortho Brush, Elgydium, Curaprox). Niezwykle przydatne są szczoteczki jednopęczkowe (np. Oral-B Interspace) usuwające osad z trudnodostępnych miejsc. Jeśli używamy szczoteczki elektrycznej, warto zaopatrzyć się w końcówki do szczoteczek Oral-B Ortho oraz Interspace.

Szczoteczka elektryczna do aparatu ortodontycznego

Używanie szczoteczki elektrycznej podczas leczenia ortodontycznego może uchronić nas przed powstaniem próchnicy. Dlatego jest to naprawdę dobra i rozsądna inwestycja. Szczoteczka rotacyjna lub szczoteczka soniczna usuwa ona do 100% więcej płytki nazębnej, niż szczoteczka manualna, ilość obrotów jakie wykonuje oraz mała precyzyjna główka wnikają w trudnodostępne miejsca zapewniając maksymalną czystość.

Szczoteczka specjalistyczna

Jeśli decydujemy się na leczenie ortodontyczne ważne jest, aby produkty, które stosujemy nie były przypadkowe, tylko specjalne dedykowane na ten okres. Specjalne szczoteczki, pasty, płukanki oraz regularna dokładna higiena ochronią zęby i spowodują, że okres leczenia minie bez nieprzyjemnych sytuacji (np. powstania próchnicy).

Zachęcamy do zapoznania się z bogatą ofertą naszego sklepu internetowego ze szczoteczkami i innymi akcesoriami do mycia zębów, dzięki którym zachowacie piękny uśmiech. Zapewniamy wysoką jakość produktów, pomoc naszych ekspertów i bezproblemową realizację zamówień.

Artykuł powstał przy współpracy z Pauliną Chmarzyńską - Dyplomowaną Higienistką Stomatologiczną

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium