Blog chmura tagów
Próchnica zębów mlecznych. Jak zapobiegać próchnicy u dzieci? 0
Próchnica zębów mlecznych. Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?

Próchnica w Polsce to dość duży problem biorąc pod uwagę, że około 90% dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym na nią cierpi. Jest to choroba tkanek twardych zęba, polegająca na demineralizacji szkliwa, a następnie rozkładzie substancji nieorganicznych i organicznych. Co więcej, próchnica jest chorobą zakaźną o czym często zapominamy, nieleczona może powodować poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka. Jak skutecznie zapobiegać próchnicy u dzieci?

 

Przyczyny próchnicy u dzieci

Próchnica zębów mlecznych jest dosyć agresywna, rozprzestrzenia się bardzo szybko, a nie kontrolowana może doprowadzić do opuchnięcia, powstania ropnia, a nawet hospitalizacji. Warto pamiętać, że przed próchnicą możemy się uchronić, a wizyty u stomatologa mogą być jedynie kontrolami. Co powoduje tę chorobę?

Główną przyczyną próchnicy u dzieci jest nieprawidłowe lub sporadyczne mycie zębów - nagromadzona płytka nazębna oraz obecność cukrów prostych w diecie powoduje demineralizację szkliwa (które w mleczakach jest mniej zmineralizowane niż w zębach stałych). Samodzielne mycie zębów przez dziecko, bez pomocy rodzica również może doprowadzić do rozwinięcia się próchnicy – bardzo często dzieci szczotkują zęby mało efektywnie. Zdemineralizowane szkliwo staje się kruche, próchnica dostaje się w głąb i może doprowadzić do zapalenia nerwu w zębie. Nadmiar cukru powoduje, że bakterie próchnicotwórcze w jamie ustnej mając pożywkę rozwijają się w maksymalnie szybkim tempie. Fizjologicznie próchnica najszybciej rozwija się u dzieci w wieku od 4 do 8 lat – wtedy zauważalny jest tzw. szczyt próchnicy i należy szczególnie zadbać w tym okresie o higienę i dietę dziecka. Kolejną przyczyną powstawania próchnicy są rzadkie wizyty stomatologiczne i odwiedzanie dentysty tylko w przypadku bólu.

Jak przebiega leczenie próchnicy dziecięcej?

Próchnicę dziecięcą leczy się podobnie jak u dorosłych – polega to na opracowaniu ubytku próchnicowego i założeniu wypełniania. Jeśli próchnica u dziecka jest w początkowym stadium, można wspomagać się lakierami z fluorem, ozonowaniem oraz wzmożoną higieną, aby zatrzymać proces próchnicotwórczy i uniknąć leczenia wiertłowego. 

Dzieciom można podawać znieczulenia miejscowe do leczenia tak, jak dorosłym, warto zadbać jednak, aby pierwsza wizyta dziecka nie odbyła się dopiero wtedy, gdy czuje ból. Najlepiej przyprowadzić dziecko około 2 roku życia na wizytę adaptacyjną, aby zapoznało się z dentystą i gabinetem, pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu w przyszłości.

Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?

Podstawą do uniknięcia próchnicy jest regularne szczotkowanie zębów, od pierwszego ząbka należy wpajać dziecku pozytywne nawyki higieniczne tj. mycie zębów dwa razy dziennie, a koniecznie przed snem. Dzieci do 8 roku życia powinny myć zęby pod kontrolą rodziców. Dobrym pomysłem będzie kupno szczoteczki elektrycznej dla dzieci z motywem ulubionego, bajkowego bohatera - taki atrakcyjny gadżet z pewnością zachęci kilkulatka do codziennego szczotkowania zębów.

Drugim ważnym czynnikiem jest kontrola ilości spożywanych cukrów prostych - słodycze oraz słodzone napoje są najbardziej próchnicotwórczymi produktami. Warto zrobić dziecku słodkie niedziele, bądź pozwolić jeść słodycze tylko po głównym posiłku np. obiedzie i po pół godziny umyć zęby. Regularne wizyty u stomatologa pozwolą uniknąć rozwoju pierwszych zmian próchnicowych. Z kolei używanie past z fluorem chroni przed rozwojem próchnicy, hamując rozwój bakterii w jamie ustnej.

Szczotkowanie zębów szczoteczką elektryczną

Szczoteczka elektryczna jest najlepszym rozwiązaniem dla dzieci, które nie radzą sobie z myciem manualnie. Mała precyzyjna główka idealnie wnika w trudnodostępne miejsca i usuwa o 100% płytki nazębnej więcej niż szczoteczka tradycyjna. Szczoteczka elektryczna jest także atrakcyjniejsza dla dzieci, można ją połączyć dzięki aplikacji z telefonem i sprawdzać, czy prawidłowo umyte zostało każde miejsce jamy ustnej.

Elektryczna szczoteczka do zębów dba także o dziąsła, masując je chroni przed stanem zapalnym. Szczoteczkę elektryczną może używać dziecko już od 3 roku życia, bądź wcześniej, jeśli zęby szczotkuje rodzic (należy wybrać wtedy końcówki z delikatnym włosiem, przeznaczone dla dzieci).

Używanie nici dentystycznej i irygatora

Nici dentystycznej może używać dziecko, które radzi sobie manualnie z nitkowaniem. Jeśli natomiast maluch nie lubi tej czynności, a dziąsła nadmiernie krwawią poprzez nieprawidłowe, agresywne nitkowanie – lepiej wybrać irygator bądź nitkowykałaczki.

Nitkować samodzielnie powinny umieć nastolatki – od 10/11 roku życia warto wprowadzić tę czynność do swojej codziennej higieny, ponieważ wtedy zauważalna jest tendencja do rozwoju próchnicy na powierzchniach stycznych. Warto wybierać nitki z fluorem, który stworzy dodatkową ochronę pomiędzy zębami. zęby nitkujemy przed szczotkowaniem, a do każdej przestrzeni międzyzębowej używamy czystego odcinka nici.

Natomiast irygator do zębów jest idealnym rozwiązaniem dla nastolatków noszących aparat stały, efektywnie usuwa on resztki pokarmów pomiędzy zębami.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania z pełnym asortymentem naszego sklepu internetowego z akcesoriami do higieny jamy ustnej. Oferujemy szczoteczki soniczne i rotacyjne najlepszych marek w korzystnych cenach.

Artykuł powstał przy współpracy z Pauliną Chmarzyńską - Dyplomowaną Higienistką Stomatologiczną

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium