Pierwsza wizyta u dentysty. Kiedy zabrać dziecko do stomatologa? 0
Pierwsza wizyta u dentysty. Kiedy zabrać dziecko do stomatologa?

Rodzice często zastanawiają się, kiedy po raz pierwszy zabrać swoje dziecko do dentysty? Czy należy poczekać, aż wyrżną się u naszej pociechy wszystkie zęby, a może aż pojawi się prawdziwy problem typu próchnica? Dbanie o zęby mleczne jest bardzo ważne, a pierwsza wizyta u stomatologa wcale nie musi być dla rodzica i dziecka stresującym przeżyciem.

 

Kiedy zabrać dziecko do dentysty?

Według stanowiska ekspertów z Polskiego Towarzystwa Stomatologii najlepszy czas na pierwszą wizytę u stomatologa jest między 6. a 12. miesiącem życia dziecka. Do dentysty udać się najlepiej, kiedy u dziecka pojawi się pierwszy ząbek. Podczas pierwszych spotkań dziecko oswaja się z gabinetem dentystycznym oraz z samym dentystą. Stomatolog już po obejrzeniu pierwszego zęba potrafi wychwycić nieprawidłowości.

Bardzo często rodzice zabierają do stomatologa swoje dziecko, kiedy to ma już jakiś problem z uzębieniem. Najczęściej do pierwszej wizyty zmusza ich nieestetyczny wygląd uzębienia ich pociech, pojawiająca się próchnica lub ból zęba. Pierwsze spotkanie z dentystą ma bardzo duży wpływ na to, jak dziecko w dorosłym życiu będzie reagowało na biały kitel i całe dentystyczne oprzyrządowanie, jeśli więc do dentysty zaprowadzi nas ból zęba naszej pociechy, bardzo prawdopodobne jest, że dziecko zniechęci się do stomatologa na całe życie. Rodzice powinni zatem pilnować, by nie dopuścić do takiej sytuacji. Ból spowodowany leczeniem lub co gorsza usuwaniem chorego zęba, może spowodować że dziecko może przeżyć prawdziwą traumę.

Niektórzy rodzice dziwią się, że do dentysty należy udać się z dzieckiem w tak wczesnym wieku, jednak dbanie o zdrowie zębów mlecznych i unikanie ich przedwczesnej utraty ma bardzo duży wpływ na zdrowie i kondycję zębów stałych. Właściwa higiena jamy ustnej od najmłodszych lat oraz regularne wizyty kontrolne mogą sprawić, że o wiele rzadziej odwiedzimy dentystę w dorosłym życiu. Dziecko wyrobi sobie także nawyk regularnych wizyt u stomatologa.

Bezwzględnie do dentysty należy się udać, gdy dziecko skończy 3-4 lata i będzie miało już wszystkie zęby mleczne. Lekarz sprawdzi wtedy, czy zęby są zdrowe, a także czy pojawia się wada zgryzu.

Jak przygotować dziecko do wizyty w gabinecie?

Jeśli zabierzemy dziecko do dentysty w wieku niemowlęcym, nie trzeba się specjalnie przygotowywać do tej wizyty. Należy zadbać o to, by wybrać lekarza który specjalizuje się w stomatologii dziecięcej.

Jeśli natomiast wizyta nastąpi później i dziecko będzie rozumiało gdzie idzie, należy wyjaśnić mu, kim jest dentysta, dlaczego wybieracie się do gabinetu stomatologicznego oraz jak wizyta może przebiegać. Bardzo ważne jest, nawet jeśli sami mamy obawy lub negatywne doświadczenia, by nie okazywać tego dziecku. Jeśli maluch będzie bał się samego słowa lekarz, bądź dentysta należy zmienić je na pan/pani. Istotne jest także, by opisać jak wygląda gabinet dentystyczny. Tuż przed wizytą naszemu maluchowi można opowiedzieć bajkę tematyczną, gdzie na kolorowych obrazkach będzie pokazany stomatolog, fotel dentystyczny, czy lampa. Wcześniejsze zaznajomienie sprawi, że dziecko oswoi się z tematem  zanim przekroczycie próg gabinetu. Dzieci naśladują  czynności wykonywane przez mamę i tatę, dlatego rodzice mogą także starać się wspólnie myć zęby ze swoją pociechą (szczoteczka elektryczna dla dzieci z bajkowym motywem z pewnością zainteresuje i zachęci malucha do czyszczenia ząbków).

Jak wygląda pierwsza wizyta kontrolna u dentysty?

Na pierwszej wizycie w gabinecie stomatologicznym lekarz oceni stan zdrowia jamy ustnej naszego dziecka. Już na podstawie jednego ząbka dentysta może ocenić, czy dziecko może mieć problemy z próchnicą. Podczas wizyty dziecko może siedzieć na kolanach u rodzica. Stomatolog na wizycie oceni także dziąsła, wędzidełka wargowe i podjęzykowe.

Podczas pierwszej wizyty u dentysty rodzic powinien dowiedzieć się, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej malucha, jakiej szczoteczki używać oraz jakiej pasty. Wielu rodziców dziwi się, że należy wprowadzić szczoteczkę do zębów już przy jednym ząbku. Lekarz wyjaśni także kwestię stosowania past z fluorem przez dzieci (na rynku znajdziemy szczoteczki soniczne, które mogą być używane nawet przez maluchy poniżej 3. roku życia). Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej zaleca, by ilość fluoru w pastach dla dzieci była śladowa i wynosiła poniżej 1000 ppm. Dentysta może także podpowiedzieć rodzicom w kwestiach prawidłowego żywienia oraz karmienia piersią, stosowania smoczka, czy ssania palca przez dziecko. Taka wiedza może zapobiec występowaniu próchnicy oraz wadom zgryzu. Jak widać lista tematów jest całkiem pokaźna i ważne jest, by skonsultować je ze specjalistą.

Nie zwlekajmy więc z pierwsza wizytą u stomatologa, kiedy u naszego dziecka pojawią się problemy z zębami. Starajmy się, by wizyty kontrolne były traktowane przez dziecko, jak eksploracja ciekawego miejsca, które pomoże zachować im zdrowe ząbki.

Zachęcamy serdecznie do zapoznania się z naszym asortymentem, gdzie oferuje najlepsze szczoteczkie elektryczne dla dzieci i dorosłych w różnych kolorach i wzorach.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl