Kategorie

Pierwsza szczoteczka do zębów. Jak myć zęby niemowlakowi?

Pierwsza szczoteczka do zębów. Jak myć zęby niemowlakowi?

Nie każdy świeżo upieczony rodzic zdaje sobie sprawę, że o zęby malucha należy dbać już od pojawienia się pierwszego z nich. Jak w prawidłowy sposób myć zęby niemowlakowi? Jak przekonać swoją pociechę, że dbanie o ząbki jest ważną czynnością, której nie można zaniedbywać od najmłodszych lat?

Szczotkowanie zębów w formie zabawy

Ważne jest, aby pierwsze szczotkowania przebiegły w atmosferze zabawy - przez kilka kolejnych lat będzie to nauka prawidłowego szczotkowania pod okiem mamy lub taty, którzy powinni szczotkować zęby z dzieckiem do 7/8 roku życia, kiedy to będzie już w pełni świadome, jak powinna wyglądać ta czynność. Szczoteczka do zębów powinna wzbudzać w dziecku zainteresowanie, być kolorowa i podobać się maluchowi. Pierwsza szczoteczka powinna pomóc w wyrobieniu prawidłowego nawyku, jakim jest mycie zębów rano i wieczorem, co zaprocentuje w przyszłości zdrową jamą ustną oraz uchroni nasze dziecko przed próchnicą.

Pielęgnacja jamy ustnej niemowlaka

Po pojawieniu się pierwszego zęba u niemowlaka, należy od razu wyrabiać w dziecku nawyk szczotkowania rano i wieczorem. Jeśli maluch pije mleko w nocy należy, na ile to możliwe przecierać jamę ustną sterylnym gazikiem namoczonym wodą po posiłku (w nocy zmniejsza się wydzielanie śliny, dlatego warto starać się oczyścić ją, aby resztki pokarmu nie stanowiły pożywienia dla bakterii). Co ważne, nie wolno podawać dziecku smoczka oblizywanego przez rodziców/dziadków, ponieważ próchnica to choroba zakaźna i wszystkie bakterie, w tym próchnicze są przekazywane do jamy ustnej malucha!

Głównym istotnym czynnikiem w ochronie jamy ustnej malucha jest podawanie mu do picia wody bez cukru – unikanie cukrów prostych w herbatkach/napojach/sokach zapewni skuteczną ochronę przed rozwojem próchnicy. Szczoteczkę malucha wymieniamy po każdej infekcji oraz regularnie standardowo, jak u dorosłego – co dwa miesiące.

Jak myć zęby niemowlakowi?

Szczotkowanie powinno być atrakcyjną czynnością, wspólną zabawą, rodzic może pozwolić dziecku wyszczotkować sobie zęby, a następnie sam myje zęby malucha. Najważniejsze, aby powtarzać tę czynność codziennie rano i wieczorem, nawet jeśli dziecko nie do końca umie posługiwać się szczoteczką, wyrobienie nawyku będzie procentować w przyszłości. Należy delikatnie czyścić szczoteczką pierwsze ząbki oraz masować dziąsła, które mogą być w tym okresie bardzo wrażliwe, oczyszczamy także język i policzki.

Jaką szczoteczkę do zębów dla małych dzieci wybrać?

Szczoteczka dla niemowlaków może pełnić także funkcję gryzaka, więc warto pomyśleć o pozycji z krótką grubą rączką, która ma za zadanie właśnie łagodzić objawy ząbkowania (np. firmy Jordan). Szczoteczka niemowlęca powinna być mała, mieć niewielką główkę z miękkim włosiem oraz antypoślizgową rękojeść. Jeśli rodzicowi będzie wygodniej, można wybrać opcję silikonowej szczoteczki na palec (The Brushies). Szczoteczka pełni też funkcję masowania dziąseł, które mogą być podrażnione, dlatego warto wybrać tę z wypustkami silikonowymi na główce (powinna być tak skonstruowana, aby utrzymywać ją w bezpiecznej odległości od tylnej ściany jamy ustnej malucha).

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego, gdzie znajdą Państwo różnego rodzaju szczoteczki elektryczne dla dzieci i dorosłych. Gwarantujemy najwyższą jakość produktów, doradztwo naszych ekspertów i bezproblemowy, szybki czas realizacji zamówień.

Artykuł powstał przy współpracy z Pauliną Chmarzyńską - Dyplomowaną Higienistką Stomatologiczną

Wszystkie komentarze

Zostaw komentarz