Kategorie

Nitkowanie zębów. Jak używać nici dentystycznej?

Nitkowanie zębów. Jak używać nici dentystycznej?

Higiena jamy ustnej opiera się na prawidłowym szczotkowaniu, nitkowaniu, czyszczeniu języka, przestrzeni międzyzębowych oraz płukaniu jamy ustnej. Szczególnie ważne jest wspomniane nitkowanie, które chroni przed powstawaniem próchnicy na powierzchniach stycznych. Dentyści podkreślają, że warto wyrobić w sobie codzienny nawyk nitkowania zębów, bo mimo iż, wiemy, że należy to robić – wciąż niewiele osób kupuje nici dentystyczne i regularnie z nich korzysta. Jak więc nitkować zęby?

Dlaczego należy nitkować zęby?

Nitkowanie jest niezbędne, aby uniknąć tworzenia się próchnicy pomiędzy zębami, której zazwyczaj nie widać gołym okiem - z tego względu bardzo często jest późno diagnozowana, co naraża nas na duże koszty związane z leczeniem stomatologicznym. 

Jakie są inne zalety nitkowania poza oszczędnością pieniędzy na wizyty u dentysty? Nitkowanie zębów daje nam uczucie komfortu i czystości, a także może dodatkowo chronić przed próchnicą, dzięki fluorowi używanego w niciach dentystycznych.

Jak prawidłowo używać nici dentystycznej?

  • nitkować należy przed lustrem, aby kontrolować wszystkie ruchy i się nie zranić,
  • każdą przestrzeń międzyzębową należy nitkować odrębną częścią nici dentystycznej, aby nie przenosić bakterii po jamie ustnej,
  • zazwyczaj na wyczyszczenie jednej szczęki starcza 40-50 cm nici,
  • należy nawinąć około 45cm nici na palce wskazujące obu rąk, a następnie delikatnie wkładać nitkę w każdą przestrzeń międzyzębową,
  • nitkowanie musi być delikatne, aby nie rozkrwawić dziąseł.

Pamiętajmy, że rwanie się nici dentystycznej oraz wzmożone krwawienie w pewnych przestrzeniach, powinno skłonić nas do niezwłocznej wizyty u lekarza dentysty.

Jaką nić dentystyczną wybrać?

Na rynku jest wiele nici, głównie są to woskowane i nie woskowane nici z fluorem lub bez, najczęściej miętowe lub bezsmakowe. W sklepach stacjonarnych, jak i internetowych znajdziemy także czarną nić dentystyczną, która świetnie pokazuje nam, ile płytki bakteryjnej znajduję się pomiędzy zębami. Producenci oferują również nitki pęczniejące, których rozprężające się włókna zapewniają maksymalne czyszczenie każdej przestrzeni (nić dopasowuje się do kształtu przestrzeni międzyzębowej).

Jaką nić warto więc kupić? Aby uniknąć próchnicy najlepiej wybrać woskowaną nić z fluorem. Przy zapaleniu dziąseł możemy sięgnąć też po nić z kwasem hialuronowym i innymi składnikami działającymi bakteriostatycznie i pomagającymi w gojeniu stanów zapalnych.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego, gdzie oferujemy szczoteczek soniczne oraz elektryczne, a także różne akcesoria ułatwiające pielęgnację jamy ustnej. Gwarantujemy wysoką jakość, profesjonalne doradztwo naszych ekspertów oraz szybki czas realizacji zamówień.

Artykuł powstał przy współpracy z Pauliną Chmarzyńską - Dyplomowaną Higienistką Stomatologiczną

Wszystkie komentarze

Zostaw komentarz