Blog chmura tagów
Niezbędne akcesoria do higieny jamy ustnej 0
Niezbędne akcesoria do higieny jamy ustnej

Higiena jamy ustnej jest niezwykle istotna w dbaniu nie tylko o piękny uśmiech i świeży oddech, ale także zdrowie całego organizmu. Zaniedbania w tej dziedzinie mogą doprowadzić do poważnych chorób nie tylko zębów, czy dziąseł, ale także problemów z układem krążenia, cukrzycą, wrzodami, a po latach nawet do powstania nowotworu. Na rynku mamy ogromny wybór akcesoriów, które pomagają dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Sama szczoteczka elektryczna lub manualna i pasta do zębów to niekiedy za mało, by cieszyć się zdrowym uśmiechem. Jak dbać o jamę ustną?

 

Na czym polega prawidłowa higiena jamy ustnej?

Prawidłowa higiena jamy ustnej opiera się na kilku prostych zasadach, których należy przestrzegać, aby uniknąć kosztownych i często bolesnych wizyt u dentysty. Badania pokazują, że Polacy nie potrafią poprawnie dbać o higienę jamy ustnej. Przeciętny Kowalski ma aż 13 zębów zaatakowanych próchnicą! Niezwykle istotne jest, aby wpajać zasady higieny już od najmłodszych lat.

·   Należy starannie myć zęby. Mycie zębów wykonujemy dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Szczotkowanie zębów usuwa płytkę nazębną, która jest odpowiedzialna za powstawanie próchnicy oraz choroby dziąseł. Zęby należy myć przez 2 minuty pamiętając o doborze właściwego włosia w szczoteczce (warto zainwestować w dobrą szczoteczkę elektryczną). Nie zapominajmy także o wyczyszczeniu dziąseł, języka oraz podniebienia. Tam również znajduje się mnóstwo bakterii oraz pozostałości po jedzeniu.

·   Zadbaj o dobór odpowiedniej pasty do zębów. Osoby dorosłe powinny unikać past z fluorem ponieważ wchłania się on w niskim stopniu w szkliwo. Pasta do mycia zębów powinna zostać dobrana odpowiednio do potrzeb naszej jamy ustnej. Unikajmy past z siarczanami oraz laurosiarczanem sodu.

·   Płyny do płukania ust powinny również być stosowane regularnie. Płyn najlepiej stosować po porannym szczotkowaniu zębów. Płyn dotrze do ciężko dostępnych miejsc. Nie tylko wspomaga działanie pasty, ale także dezynfekuje jamę ustną. Należy wybierać płyny do płukania ust bez alkoholu w składzie, ponieważ może on wysuszyć śluzówkę.

·   Dbanie o czyste przestrzenie między zębowe również jest bardzo istotne. Do ich czyszczenia możemy użyć nici dentystycznej lub irygatora. Przestrzenie powinny być czyszczone zaraz po umyciu zębów.

·    Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że należy czyścić także język. Biały nalot obecny na języku to siedlisko wielu bakterii. Na rynku można znaleźć specjalne czyściki przeznaczone do usuwania nalotu.

Szczoteczka do zębów

Od samego początku dbania o higienę jamy ustnej towarzyszy nam szczoteczka. Obecnie na rynku istnieje bardzo szeroki wybór szczoteczek do zębów. Coraz więcej osób decyduje się na przejście ze zwykłej szczoteczki manualnej na szczoteczki elektryczne lub szczoteczki soniczne. Produkty te w porównaniu do standardowej szczoteczki o wiele efektywniej i dokładniej czyszczą nasze zęby. Zasilane elektrycznie szczoteczki są w stanie wyprodukować o wiele więcej ruchów, niż nasza ręka. Coraz więcej dentystów poleca swoim pacjentom zmianę standardowej szczoteczki na opartą o nowoczesne rozwiązania technologiczne elektryczną lub soniczną szczoteczkę do zębów.

W każdej szczoteczce bardzo ważny jest dobór odpowiedniego włosia. Jeśli mamy problem z nadwrażliwością, odsłoniętymi szyjkami, czy wrażliwymi dziąsłami starajmy się wybierać włosie delikatne, bądź o umiarkowanej twardości. W przypadku braku problemów ze szkliwem oraz dziąsłami można używać włosia twardego. Pamiętajmy, że szczoteczkę, bądź końcówkę do szczoteczki należy wymieniać co trzy miesiące oraz dbać o jej higienę. Warto raz na jakiś czas sparzyć końcówkę wrzącą wodą. Możemy znaleźć także profesjonalny sprzęt do dezynfekcji końcówek.

Irygator do zębów

Irygatory do zębów są to urządzenia, które czyszczą całą jamę ustną za pomocą płynu. Płyn ten wystrzeliwany jest pod ciśnieniem, co powoduje że dociera niemal do każdego miejsca w jamie ustnej. Nawet do najmniejszych jej zakamarków.

Irygator powstał z myślą o osobach z krwawiącymi dziąsłami, ciasnymi przestrzeniami międzyzębowymi oraz dla osób noszących aparaty ortodontyczne. Korzystać z tego urządzenia mogą wszyscy, którzy chcą w sposób kompleksowy i dokładny dbać o higienę jamy ustnej.

Istnieją trzy typy tego urządzenia: irygator stacjonarny, bezprzewodowy oraz taki bezpośrednio podłączony do kranu. Największe ciśnienie zapewnia irygator stacjonarny. Do mycia jamy ustnej irygatorem możemy używać płynów do jamy ustnej lub też samej wody. Bez względu na typ urządzenia należy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu oraz wymianie dysz.

Nici dentystyczne

Właściwe szczotkowanie to niestety za mało, aby pozbyć się pozostałości po jedzeniu z przestrzeni międzyzębowych. Z pomocą przychodzi nić dentystyczna. Zęby należy nitkować codziennie, aby zapobiec powstawaniu kamienia na granicy zębów z dziąsłami. Pozostawione resztki jedzenia między zębami mogą powodować także nieświeży oddech.

Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów nici dentystycznych. Możemy znaleźć nici woskowane, nasączone środkami wybielającymi, smakowe, a także bakteriobójcze. Posiadacze koron, czy mostów również mogą znaleźć produkty, które będą dedykowane do tego typu uzębienia.

Jak widać na rynku istnieje cały szereg akcesoriów, które pomogą nam zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Warto zacząć od doboru odpowiedniej szczoteczki oraz pasty. Przy higienie jamy ustnej niezwykle ważna jest regularność. Nie pomijajmy żadnego mycia zębów, nawet wtedy kiedy się spieszymy lub jesteśmy bardzo zmęczeni. Starajmy się też wpajać prawidłowe zasady dbania o higienę zębów już od najmłodszych lat naszym dzieciom. Dobre nawyki w tej dziedzinie spowodują, że długo będziemy cieszyli się zdrowym oraz pięknym uśmiechem.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania z asortymentem naszego sklepu internetowego, gdzie oferujemy nowoczesne szczoteczki elektryczne i soniczne oraz wiele innych akcesoriów stomatologicznych dla całej rodziny.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium