Kategorie

Nieprzyjemny zapach z ust - przyczyny, objawy i leczenie halitozy

Nieprzyjemny zapach z ust - przyczyny, objawy i leczenie halitozy

Czasami zdarza się, że odczuwamy nieprzyjemny zapach z ust, w niektórych momentach stan ten się nasila, a my czujemy ogromny dyskomfort i co gorsze, nie możemy znaleźć przyczyny. Co więc robimy? Zmieniamy pastę, kupujemy nowe płukanki, a mimo to, problem nie zawsze znika. W takiej sytuacji warto zdiagnozować, czy aby nie cierpimy na halitozę – co kryje się pod tym terminem?

Co to jest halitoza?

Czym więc w ogóle jest halitoza? Jest to dosyć popularne schorzenie mające różne źródła pochodzenia. Jego główną wadą są uciążliwe objawy, które powinny skłonić nas to szybkiego znalezienia przyczyny i rozpoczęcia leczenia. Jest to przede wszystkim nieprzyjemny zapach z ust utrzymujący się długotrwale. Czasami nie jest on nawet odczuwany przez osobę, która cierpi na halitozę.

Warto wspomnieć, że przypadłość ta dotyka około 25% ludzi na całym świecie, powoduje dyskomfort w relacjach z innymi osobami. Często świadczy o zaniedbaniach higienicznych, dotyczy ludzi w każdym wieku, od dzieci po osoby starsze. Co więcej halitoza może oznaczać poważne problemy zdrowotne, dlatego nie należy jej bagatelizować i jak najszybciej znaleźć źródło problemu, przyczyny i rozpocząć leczenie.

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust

Jakie są główne przyczyny halitozy? Bardzo często na nieprzyjemny zapach z ust wpływ ma kilka czynników z obrębu jamy ustnej, a są to:

 • niewłaściwa dieta (zbyt duża ilość białka, jedzenie często i w dużych ilościach czosnku, cebuli, picie alkoholu),
 • obecność zębów objętych próchnicą,
 • pozostawione gnijące korzenie zębów,
 • duża ilość kamienia i osadu.

Jeśli nie dbamy o higienę jamy ustnej z uwagą, w jej obrębie wytwarzają się bakterie beztlenowe produkujące lotne związki siarki, co powoduje powstanie nieprzyjemnego zapachu z ust. Halitozę może też powodować:

 • grzybica jamy ustnej, paradontoza,
 • duża ilość starych i nieszczelnych plomb,
 • nieusunięte resztki pokarmowe zalegająca kilka dni (jeśli nie nitkujemy zębów prawidłowo).

Nasz styl życia również wpływa na stan jamy ustnej, wszelkie używki, takie jak alkohol i papierosy powodują trwałą zmianę zapachu z jamy ustnej, ponieważ zmienia się mikroflora bakteryjna (namnażają się bakterie beztlenowe). Poprzez tytoń wytwarzana jest większa ilość osadu i kamienia, a język robi się ciemniejszy przez substancje smoliste, dlatego należy szczególnie zwracać uwagę na szczotkowanie języka przy codziennej higienie osób palących. 

Odwodnienie także wpływa na nieprzyjemny zapach z ust, dlatego tak ważne jest picie przynajmniej 2 L wody dziennie. Niektóre leki również mogą powodować przykry zapach z ust, a wśród nich wyróżniamy: środki moczopędne, przeciwbólowe oraz antydepresyjne. Stany zapalne w obrębie układu oddechowego też mogą powodować halitozę (przewlekłe zapalenia oskrzeli, migdałków, zatok przynosowych). Przypadłość ta często dotyka osoby z nowotworem płuc lub krtani.  Zaburzenia w układzie pokarmowym także mogą być źródłem brzydkiego zapachu z ust (rak przełyku, żołądka, refluks, mocznica). 

Tak naprawdę każdego ranka możemy zauważyć u siebie nieprzyjemny zapach z ust, jednak spokojnie - rankiem spowodowane to jest mniejszą ilością wydzielanej śliny w nocy. Należy po przebudzeniu umyć zęby, a 20-30 minut później zjeść pierwszy posiłek i wszystko powinno wrócić do normy.

Jak leczyć halitozę?

Wiele osób nie wie, jak się pozbyć halitozy? Aby znaleźć jej źródło, należy udać się do stomatologa na przegląd jamy ustnej. Bardzo ważne jest, by do problemu podejść całościowo, obejmując w diagnozowaniu układ oddechowy, pokarmowy, a także odpornościowy. W większości przypadków źródło problemu jest w jamie ustnej – nieprawidłowa higiena (zbyt rzadkie i krótkie szczotkowanie, niewymienianie szczoteczki), nagromadzenie kamienia i osadu, próchnica, zapalenie dziąseł. Lekarz dentysta może zlecić nam dodatkowe badania i wysłać do specjalisty. Jednak zawsze pierwszym krokiem w leczeniu powinna być zmiana diety oraz poprawa higieny.

Domowe sposoby na nieprzyjemny zapach z ust

Domowe sposoby na halitozę, które warto wprowadzić do swojego życia, to:

 • unikanie papierosów i alkoholu,
 • picie minimum dwóch litrów wody dziennie,
 • zmiana diety na lżejszą, (więcej surowych warzyw i owoców, które oczyszczają powierzchnie zębów), ograniczenie mięsa, unikanie produktów przetworzonych i tych z cukrem prostym,
 • dodawanie do posiłków natkę pietruszki, która ma działanie alkaliczne i reguluje namnażanie się bakterii,
 • unikanie częstego spożywania czosnku, cebuli,
 • wymiana szczoteczkę do zębów co miesiąc i po każdej infekcji,
 • szczotkowanie zębów dwa/trzy razy dziennie po minimum 3 minuty (najlepiej sprawdzi się szczoteczka elektryczna, aby doczyszczać dokładnie wszystkie zakamarki),
 • stosowanie bezalkoholowych płukanek do higieny jamy ustnej,
 • używanie miętowej nici dentystycznej z fluorem i nitkowanie zębów dokładnie raz dziennie (wieczorem),
 • regularne wizyty kontrolne u lekarza dentysty, co pół roku i korzystanie z zabiegów profesjonalnej higienizacji tj.: usunięcia kamienia nazębnego (scaling), usunięcia osadów (piaskowanie) oraz polerowania zębów,
 • używanie produktów przeznaczonych dla osób z halitozą np. pastę Vitis Halita, płukankę GUM HaliControl, spray Fresh Breath.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą, gdzie znajdą Państwo różne modele szczoteczek sonicznych i elektrycznych (m.in. Phillips i Oral-B), dzięki którym zachowanie wysokiej higieny jamy ustnej i świeżego oddechu każdego dnia przestanie być problemem. Gwarantujemy najwyższą jakość produktów, doradztwo naszych specjalistów i szybki czas realizacji złożonych zamówień.

Artykuł powstał przy współpracy z Pauliną Chmarzyńską - Dyplomowaną Higienistką Stomatologiczną

Wszystkie komentarze

Zostaw komentarz