Kategorie

Metody szczotkowania zębów - jaka jest najlepsza?

Metody szczotkowania zębów - jaka jest najlepsza?

Szczotkowanie zębów to najprostszy i najbardziej skuteczny sposób na utrzymanie prawidłowej higieny w jamie ustnej. Niestety wielu z nas nieświadomie popełnia błędy przy wykonywaniu tej - wydawać by się mogło banalnej czynności. Bardzo często myjemy zęby niedokładnie, zbyt mocno, za krótko lub nieregularnie. Prawidłowe mycie zębów w duecie dobrą szczoteczką elektryczną, zmniejsza powstawanie próchnicy, eliminuje nieświeży oddech i ogranicza powstawanie chorób dziąseł i przyzębia. Jak zatem prawidłowo powinno się myć zęby?

Metody szczotkowania zębów

Istnieje kilka najpopularniejszych metod szczotkowania zębów. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne.

· Metoda okrężna (Fones)

Z całą pewnością jest to najpopularniejsza z metod mycia zębów. Każdy z nas jest uczony tej techniki w dzieciństwie. Ta metoda jest dedykowana właśnie dzieciom oraz ze względu na swą prostotę, osobom niepełnosprawnym. Takie osoby miewają trudności z przyswojeniem bardziej skomplikowanych technik. W tej metodzie główka szczoteczki ustawiana jest pod kątem prostym do linii zębów. Szczoteczka wykonuje wyłącznie ruchy okrężne. Przy tej metodzie osoby dorosłe są narażone na powodowanie urazów dziąseł.

· Metoda wymiatająca (roll)

W metodzie roll szczoteczka znajduje się pod kątem 45 stopni do powierzchni zębów. Musi znajdować się na wysokości linii dziąseł. Szczoteczka wykonuje ruch obrotowo-wymiatający i przesuwa się z dziąsła w stronę korony zęba. Takie same ruchy powinny także zostać wykonane na policzkach, podniebieniu oraz na języku. Ta metoda to druga najbardziej znana z technik. Najczęściej pokazują ją stomatolodzy lub higienistki. Tego sposobu powinny wystrzegać się osoby, które borykają się zapaleniami przyzębia lub stanami zapalnymi dziąseł. Wadą tej metody jest to, że powierzchnie dodziąsłowe są czyszczone niedokładnie.

· Metoda Bassa (rowkowa)

Technika mycia zębów tą metodą nie jest jeszcze popularna w Polsce, jednak coraz częściej jest rekomendowana przez stomatologów. Technika Bassa pozwala oczyścić całą powierzchnię zębów, a także miejsca bezpośrednio przylegające do dziąseł. W tym sposobie włosie szczoteczki ustawiamy pod kątem 45 stopni. Włosie powinno być skierowanie do wierzchołka korzenia. Szczoteczką wykonuje się krótkie ruchy wibrujące. Powierzchnie żujące zębów czyszczone są w sposób klasyczny. Przy tej metodzie znaczenie ma rodzaj oraz długość włosia. Powinna to być szczoteczka z włosiem miękkim o równej długości.

· Metody Chartersa i Stillmana

W obu tych metodach szczoteczka do mycia zębów ustawiana jest na dziąśle –raz jednej kierowana jest w stronę korzenia, w drugiej w kierunku korony zęba. Delikatnie naciskając wykonujemy ruchy okrężne lub wibrujące i masujące dziąsło. Dzięki temu usuwana jest płytka nazębna, a także ukrwienie dziąseł ulega polepszeniu.

Jaki sposób szczotkowania zębów jest najlepszy?

Nie istnieje jeden uniwersalny i najbardziej skuteczny sposób szczotkowania zębów. Każdy z nas boryka się z różnymi problemami jamy ustnej. Każda osoba ma też inne upodobania i preferencje oraz różne potrzeby higieniczne, które będą decydować o wyborze odpowiedniej metody. Odpowiednią technikę mycia zębów pomoże nam ustalić nasz lekarz stomatolog. Bardzo ważna jest ocena stanu dziąseł oraz ustawienia zębów. Odsłonięte szyjki zębowe, czy cofająca się linia dziąseł wyeliminują niektóre metody. Istotne jest także to, czy dana osoba ma stłoczone zęby, czy nie są wychylone lub czy są jakiekolwiek braki w uzębieniu. Bardzo ważne jest także określenie sprawności manualnej. Dla dzieci oraz osób z niepełnosprawnością rekomendowane są inne metody szczotkowania, niż dla osób dorosłych, którzy znają już niektóre techniki. O wyborze metody szczotkowania będzie decydował także fakt posiadania aparatu stałego, gdzie o higienę należy dbać podwójnie. Zamki na których aparat jest zamocowany są doskonałym skupiskiem dla bakterii i próchnicy

Jaką szczoteczką elektryczną myć zęby?

Szczoteczki elektryczne sprawiają, że mycie zębów jest o wiele mniej skomplikowane. Mechanizm elektrycznej szczoteczki do zębów wykonuje całą czynność praktycznie za nas. Dodatkowo wiele szczoteczek posiada specjalne udogodnienia, jak np. timer mierzący wymagany czas mycia zębów - na rynku dostępne są też szczoteczki z czujnikiem siły nacisku, który powiadomi nas, że za mocno dociskamy główkę. Obecnie szczoteczki elektryczne posiadają także różne tryby do czyszczenia, wybielający, delikatny, codzienny czy masażu dziąseł. Przy wyborze szczoteczki należy skonsultować się stomatologiem. Jeśli mamy kłopoty z dziąsłami, lepiej wybrać szczoteczkę z miękkim włosiem, twarde włosie dedykowane jest  dla osób, których zęby mają tendencję do tworzenia kamienia nazębnego.

Ceny szczoteczek elektrycznych są bardzo zróżnicowane, jednak można znaleźć model na każdą kieszeń. Najtańsze egzemplarze kosztują około 50 zł.  Szczoteczki elektryczne znacznie dokładniej czyszczą płytkę nazębną i są bardzo długie w eksploatacji. Wymienne końcówki do szczoteczek elektrycznych można dokupić już za kilkanaście złotych. Tak więc, jest wiele plusów tego rozwiązania.

Zachęcamy serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą szczoteczek elektrycznych i sonicznych.

Wszystkie komentarze

Zostaw komentarz