Blog chmura tagów
Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas mycia zębów? 0
Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas mycia zębów?

Na co dzień rzadko kto z nas się zastanawia, czy faktycznie prawidłowo szczotkuje zęby. Jednak jak się okazuje, tylko niewielki procent Polaków wykonuje tę czynność w sposób właściwy. Najczęściej wpływa na to zbyt krótki czas szczotkowania, nieodpowiednia technika, a także zbyt rzadko wymieniana szczoteczka do zębów. 

 

Źle dobrana szczoteczka do zębów

Obecnie najlepszą szczoteczką, która zapewnia maksymalne oczyszczanie zębów jest szczoteczka elektryczna z technologią rotacyjno-pulsacyjno-oscylacyjną. Badania dowodzą, że usuwa ona do 100 % więcej płytki nazębnej niż szczoteczka manualna (która często nie domywa dobrze ostatnich zębów np. ósemek oraz powierzchni przy szyjce zęba). Aby upewnić się, czy szczoteczka manualna dobrze usuwa płytkę nazębną w naszym przypadku można użyć tabletki lub płynu do wybarwiania po umyciu zębów. 

Szczoteczkę należy wymieniać regularnie, co dwa miesiące oraz po każdej infekcji, identycznie wymieniamy końcówki do szczoteczki elektrycznej czy szczoteczki sonicznej.  Należy pamiętać, że szczotkowanie usuwa jedynie część płytki bakteryjnej i osadu. Nie utrzymamy zdrowia jamy ustnej bez codziennego nitkowania lub używania irygatora do zębów. W doborze szczoteczki elektrycznej oraz innych akcesoriów pomoże nam higienistka stomatologiczna – warto zgłosić się do specjalisty, aby nauczyć się dokładnie szczotkować zęby. 

Zbyt intensywne szczotkowanie 

Kolejny błąd to zbyt intensywne szczotkowanie – nie zdajemy sobie sprawy jaką siłę przykładamy myjąc zęby. Włosie uszkadza mechanicznie dziąsła oraz zęby – czasami dochodzi to odsłonięcia się szyjek zębowych, a w rezultacie wystąpienia nadwrażliwości, właśnie wskutek zbyt mocnego szorowania. Szczotkowanie polegające na szorowaniu zębów i wykonywaniu ruchów szczoteczką do tyłu i do przodu jest błędem i może przynieść negatywne skutki.

Za krótki czas mycia zębów

Niewątpliwie odpowiednia długość szczotkowania jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na zdrowie jamy ustnej. Powinniśmy szczotkować zęby codziennie rano i wieczorem przez 3 minuty. Świetnym rozwiązaniem będzie więc w tym przypadku szczoteczka elektryczna z timerem. Należy pamiętać, aby przeznaczać na każdego zęba podobną ilość czasu i dokładnie szczotkować każdą jego powierzchnię (od języka i policzka, oraz od policzka i podniebienia).

Brak nitkowania przestrzeni międzyzębowych

Tylko nitkowanie zębów chroni nas przed powstawaniem próchnicy na powierzchniach stycznych - między zębami. Nitkować zęby wystarczy raz dziennie, ale należy wykonywać to dokładnie i delikatnie, aby nie uszkodzić dziąseł. Na rynku jest obecnie bardzo duży wybór nitek, które dzięki zawartości fluoru chronią przed powstawaniem próchnicy w jamie ustnej.

Warto na koniec dodać, że obecnie średni czas mycia zębów przez Polaków wynosi tylko 30 sekund – to stanowczo za krótko!

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, gdzie znajdą Państwo najlepsze szczoteczki elektryczne, dzięki którym zachowanie wysokiej higieny jamy ustnej przestanie być problemem. Zapewniamy szeroki wybór produktów, doradztwo naszych ekspertów i szybki czas realizacji zamówień.

 

Artykuł powstał przy współpracy z Pauliną Chmarzyńską - Dyplomowaną Higienistką Stomatologiczną

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium