Blog chmura tagów
Jak usunąć kamień nazębny? Skaling 0
Jak usunąć kamień nazębny? Skaling

Usuwanie kamienia nazębnego (inaczej skaling) to standardowy zabieg wykonywany w gabinetach stomatologicznych. Kamień nazębny jest zmineralizowaną płytką nazębną, powstaje, gdy nie jest ona przez nas usuwana systematycznie (niedokładne szczotkowanie lub jego brak przez kilka dni). Jak usuwać kamień nazębny? Na czym dokładnie polega ten zabieg?

 

Jak powstaje kamień nazębny?

Jak wspomnieliśmy już we wstępie, kamień nazębny powstaje w wyniku zaniedbań higieny jamy ustnej (to zmineralizowana płytka nazębna). Występuje w nim wiele rodzajów bakterii tlenowych i beztlenowych, które wpływają niekorzystnie na cały organizm.

Płytka nazębna powstaje już kilka godzin po umyciu zębów, jest wyczuwalna językiem na zębach, jako osad powstały po spożywaniu pokarmów – myjąc dokładnie zęby dwa razy dziennie (np. dobrej jakości szczoteczką elektryczną) z powodzeniem ją usuwamy, natomiast w przypadku braku odpowiedniej higieny ulega ona mineralizacji i tak powstaje kamień nazębny.

Wielu pacjentów, których dotyczy ten problem zastanawia się, jak usunąć kamień nazębny? Kamień nazębny można zlikwidować jedynie w gabinecie stomatologicznym, przy użyciu ultradźwięków, jest to zabieg bezbolesny.

Skaling czyli usuwanie kamienia nazębnego

Skaling, to zabieg usuwania kamienia nazębnego, w zależności od ilości kamienia nad i poddziąsłowego trwa od 15 do 45 minut.

  • kamień usuwany jest za pomocą ultradźwięków, które w delikatny i szybki sposób go rozbijają,
  • po usunięciu kamienia bezwzględnie wykonywane jest dokładne polerowanie powierzchni zębowych, aby zmniejszyć odkładanie kamienia w przyszłości oraz fluoryzacja, która zabezpiecza zęby przed próchnicą,
  • skaling jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym i bezbolesnym.

Jak często wykonywać skaling?

Jak często usuwać kamień nazębny? Zazwyczaj należy poddawać się temu zabiegowi raz do roku, a przy dużej tendencji pacjenta do odkładania się kamienia – nawet co pół roku. Często zabieg ten wykonuje się również z piaskowaniem, aby usunąć osady na powierzchniach zębowych i wykonać pełną higienizację jamy ustnej.

Dlaczego należy usuwać kamień nazębny?

Kamień to upostaciowana forma bakterii w jamie ustnej, zarówno tlenowych jak i beztlenowych, dlatego tak ważne jest, aby go regularnie usuwać i nie dopuszczać do jego rozwoju. Nieusuwany kamień nazębny prowadzi do rozwoju chorób dziąseł, a w rezultacie chorób przyzębia. Ponadto kamień powoduje bardzo nieprzyjemny zapach z ust.

Na dzień dzisiejszy wiemy, że bakterie zasiedlające jamę ustną borykającą się z chorobami przyzębia mają związek także z chorobami serca, cukrzycą, miażdżycą, udarem mózgu, chorobą Parkinsona itd. Dlatego tak ważne jest dbanie o zdrowie jamy ustnej (mycie zębów szczoteczką elektryczną, co istotne, końcówki do szczoteczki elektrycznej muszą też być regularnie wymieniane) i regularne usuwanie kamienia nazębnego, a także kontrola próchnicy.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego, gdzie znajdą Państwo różne szczoteczki soniczne oraz szczoteczki elektryczne. Gwarantujemy wysoką jakość, doradztwo naszych ekspertów oraz szybki czas realizacji zamówień.

Artykuł powstał przy współpracy z Pauliną Chmarzyńską - Dyplomowaną Higienistką Stomatologiczną

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium