Blog chmura tagów
Jak leczyć nadwrażliwość zębów? Przyczyny, objawy i sposoby leczenia 0
Jak leczyć nadwrażliwość zębów? Przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Nadwrażliwość zębów to popularna dolegliwość, na którą skarży się wielu pacjentów odwiedzających gabinet stomatologiczny. Odbiera ona przyjemność spożywania ulubionych pokarmów, powodując uciążliwy ból. Jak leczyć nadwrażliwość zębów i jaką szczoteczkę elektryczną stosować przy tego typu problemie?

 

Co to jest nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębów to nadmierna reakcja na zimne, ciepłe pokarmy, napoje oraz chłodne powietrze. Objawia się dyskomfortem a, czasami przeszywającym bólem. Niekiedy nadwrażliwość jest odczuwalna także przy szczotkowaniu zębów szczoteczką elektryczną lub manualną. 

Przyczyny nadwrażliwości zębów

Co powoduje nadwrażliwość zębów i związane z nią dolegliwości bólowe? Są to:

  •          wady zgryzu, które doprowadzając np. do większego obciążenia poszczególnych zębów powodują ich nadwrażliwość,
  •          złe nawyki higieniczne – agresywne szczotkowanie zębów doprowadza do starć szkliwa i może spowodować nadwrażliwość,
  •          bruksizm – nawyki zaciskanie zębów doprowadza do starć szkliwa i nadmiernej reakcji zębów na temperaturę,
  •          spożywanie nadmiernej ilości cytrusów, soków, napojów gazowanych – zmieniają one odczyn śliny na kwaśny, powodując demineralizację szkliwa (dlatego po spożyciu soków z cytrusów należy przepłukać jamę ustną wodą),
  •          obgryzanie paznokci, czy ołówka doprowadza do uszkodzenia szkliwa,

Przyczyną nadwrażliwości zębów, mogą być też częste wymioty (np.w przypadku chorowania na bulimię, gdy kwas żołądkowy uszkadza szkliwo zębów). 

Główne objawy nadwrażliwości zębów

Do charakterystycznych objawów nadwrażliwości zębów zaliczamy reakcję bólową na spożywanie pokarmów o niskich i wysokich temperaturach (lody, gorąca kawa,herbata), “odczuwanie” zębów przy szczotkowaniu, a także reakcję bólową na zimne powietrze. Jakie metody leczenia nadwrażliwości dają najlepsze efekty?

Jak leczyć nadwrażliwość zębów? 

W celu pozbycia się nadwrażliwości zębów należy lakierować zęby, co trzy miesiące u higienistki stomatologicznej (specjalne lakiery/żele/ pianki z fluorem ochronią zęby przed próchnicą i obniżą nadwrażliwość). Fluor wnika w kanaliki zębinowe, zamykając je zmniejsza nadwrażliwość. 

W sklepach z akcesoriami stomatologicznymi znajdziemy też wiele past na nadwrażliwość, płynów do płukania jamy ustnej, które także świetnie się sprawdzają (np. Biomed, Splat seria INNOVA, Biorepair).

Gdy nasza nadwrażliwość zębów wzrasta, warto zastanowić się nad sposobem szczotkowania, czy aby zbyt mocno nie naciskamy szczoteczką na zęby? W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie zakupienie szczoteczki elektrycznej (np. Oral-B) z czujnikiem siły nacisku. U niektórych pacjentów niewskazane jest używanie szczoteczki sonicznej przy nadwrażliwości.

Aby uniknąć dolegliwości bólowych w przyszłości, należy zrezygnować ze spożywania dużej ilości soków i cytrusów. Jeśli cierpimy na bruksizm, należy koniecznie wykonać szynę relaksacyjną na zęby, aby zapobiec ich starciom i zmniejszyć tym samym nadwrażliwość.

Jaka jest najlepsza pasta do nadwrażliwych zębów?

Pasta na nadwrażliwość zębów powinna zawierać składniki, takie jak fluorki, hydroksyapatyt oraz wapń, które odbudowują szkliwo, zamykają kanaliki zębinowe i wzmacniają zęby. Natomiast nie powinno się stosować past wybielających, szczególnie tych z mikrogranulkami, które mogą dodatkowo uszkadzać szkliwo (przy długotrwałym stosowaniu).

Elektryczna szczoteczka do zębów nadwrażliwych - jaką kupić?

Szczoteczka elektryczna jest najlepszym rozwiązaniem dla zębów nadwrażliwych – warto zainteresować się modelami, które posiadają czujnik siły nacisku, dzięki temu nie będziemy używali zbyt nadmiernej siły podczas szczotkowania. Końcówki do szczoteczki elektrycznej, jakie warto wypróbować w tym przypadku to Precision Clean, UltraSensiThin bądź CrossAction. Szczoteczka elektryczna, dzięki precyzyjnej główce idealnie rozprowadzi pastę wraz ze składnikami aktywnymi zamykającymi kanaliki zębinowe. 

Zapraszamy serdecznie do zapoznania z kompleksową ofertą naszego sklepu internetowego, gdzie oferujemy nowoczesne i dokładne w działaniu szczoteczki rotacyjne i soniczne dla dzieci i dorosłych w przystępnych cenach.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium