Blog chmura tagów
Jak leczyć afty i zapobiegać ich nawrotom? 0
Jak leczyć afty i zapobiegać ich nawrotom?

Afty to bolesna przypadłość, która u wielu osób pojawia się już we wczesnym dzieciństwie, powodując dolegliwości bólowe przy piciu i jedzeniu. Niestety, bardzo często afty przyjmujące postać małej, płytkiej nadżerki pokrytej białym nalotem, mają charakter nawracający - dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nimi skutecznie radzić. Jak leczyć afty?

 

Co to są afty?

Czym dokładnie są afty? To niewielkie, otwarte owrzodzenia, zlokalizowane na błonie śluzowej jamy ustnej, warg lub języka z wytworzeniem miejscowego stanu zapalnego. Zmianom tym może towarzyszyć powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Afty mogą być różnej wielkości od 1 mm do 2 cm średnicy, ale najczęściej nie przekraczają 5 mm średnicy. Mogą występować pojedynczo lub w grupach, zazwyczaj na błonie śluzowej podniebienia miękkiego, policzkowej części warg i bocznych powierzchniach języka. Pojawiają się najczęściej u osób w wieku od 10 do 40 lat, choć niejednokrotnie bolesne owrzodzenia i nadżerki, występują również u niemowląt i małych dzieci. Afty goją się samoistnie w ciągu 5-14 dni, jeśli natomiast nie zauważymy ich stopniowego zanikania, należy natychmiast zgłosić się do specjalisty, aby podjąć odpowiednie leczenie.

Przyczyny powstawania aft

Wiele osób, u których notorycznie pojawiają się afty, zastanawia się, co najczęściej jest powodem ich wystąpienia? Czynnikiem sprawczym aft, mogą być niektóre sztuczne składniki dodawane do żywności, przewlekły stres, urazy mechaniczne (np. podczas zabiegów stomatologicznych, zbyt agresywne mycie zębów szczoteczką elektryczną lub manualną), przypadkowe ugryzienie, przygryzienie (np. policzka). Nadżerki i owrzodzenia, mogą też mieć podłoże alergiczne, hormonalne lub być wywołane pastą do zębów, a właściwie jej jednym składnikiem – diodecylosiarczanem sodu. Niedobór witamin z grupy B, żelaza i kwasu foliowego, również przyczynia się do stanu zapalnego w jamie ustnej.
Inne przyczyny aft, to stosowanie niektórych leków zwalczających anginę, zapalenie jelit, zakażenie wirusem HIV, białaczka, a także antybiotykoterapia.

Jak leczyć afty w jamie ustnej?

Jak szybko i skutecznie zlikwidować bolesne nadżerki? Często zleca się smarowanie zmian roztworem azotanu srebra, pioktaniną, ulgę może przynieść też używanie maści Solcoseryl, żelu – Chamosaldont, Sachol. Nieco rzadziej występujące aftozy o cięższym przebiegu, leczy się wdrażając antybiotykoterapię. Jakie domowe sposoby na afty są efektywne w przypadku tego typu dolegliwości?

Domowe sposoby na afty

Jeśli chodzi o tradycyjne, naturalne sposoby na afty, warto płukać jamę ustną wodą z dodatkiem soli, która ma działanie przeciwzapalne i odkażające. Inna metoda, to przyłożenie na kilka minut do powstałej zmiany torebki zaparzonej herbaty rumiankowej. Istotne jest także wprowadzenie zmian w codziennej diecie – unikanie cukru i kwaśnych potraw przyspieszy powrót do zdrowia.

Jak zapobiegać powstawaniu aft?

Jakie działania profilaktyczne warto podjąć? Z pewnością wskazana jest suplementacja witaminami z grupy B, kontrolowanie ilości żelaza, unikania skrajnie ostrych potraw, żywności wysoce przetworzonej oraz nadmiaru cukru w diecie. Warto też delikatnie i z wyczuciem myć zęby, aby nie spowodować ran w obrębie jamy ustnej. Dobrym wyborem będzie szczoteczka elektryczna dla wrażliwych dziąseł. W razie nawracania należy zwrócić się do specjalisty, lekarza stomatologa i znaleźć przyczynę ich powstawania.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania z bogatą ofertą naszego sklepu z artykułami do higieny jamy ustnej, oferujemy najnowsze modele szczoteczek elektrycznych Oral-B, Philips, Meriden w korzystnych cenach.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium